Aktualizováno (16:12) Ani úroveň 1,3300 USD/EUR neodolala prudce rostoucímu euru poté, co slabá data z amerického trhu práce podkopávají americký dolar a výnosy na amerických dluhopisech klesly na historická minima. Také Wall Street obrátila rostoucí futures v pokles v rámci obchodování.
Soukromé společnosti v červnu vytvořily ve Spojených státech 71 tisíc pracovních míst. Tento údaj je zklamáním proti očekávání trhu na 90 tisících. Předchozí údaj byl navíc revidován na 31 tisíc z dříve vykázaných 83 tisíc. Pracovních míst mimo sektor zemědělství v červenci dle dnešních dat ubylo 131 tisíc při očekávaném poklesu o 65 tisíc. Předchozí údaj byl rovněž výrazně negativně revidován na -221 tisíc z -125 tisíc. Vedle soukromého sektoru, který nevytvořil tolik míst, kolik bylo očekáváno, také veřejný sektor přišel o značný počet dočasných míst, která vznikla kvůli sčítání lidu. Těchto pozic bylo 143 tisíc.
Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice, u níž byl očekáván růst na 9,6 %, setrvala podle dnes zveřejněných dat na úrovni 9,5 %. Futures na americké indexy makrodata přijaly propadem z +0,1 až 0,2 % na -0,8 až -0,9 %. Wall Street následně v úvodu klesala až o 1,1 %, aktuálně se indexy pohybují ve ztrátách 0,4-0,5 %.
Výnosy na dvouletých amerických dluhopisech klesly pod úroveň 0,5 % poprvé v historii. Výnos na desetiletých amerických dluhopisech klesl na 2,8451 %, nejníže od dubna 2009. Inverzně k dolaru roste zlato, které na spotovém trhu přidává 1,3 % na 1210 USD/tr. unce. Americká lehká ropy WTI roste stagnuje u 81,8 USD/barel, Brent mírně klesá - o 0,4 % na 81,3 USD/barel.
Intradenní vývoj USD/EUR (online):

Průměrná hodinová mzda vzrostla meziměsíčně o 0,2 % namísto očekávaných 0,1 %, meziročně o 1,8 % při očekávaném růstu o 1,6 % z předchozí meziměsíční stagnace a meziročního růstu o 1,8 %. Průměrná délka pracovního týdne se mírně prodloužila na 34,2 hodiny ze 34,1 hodiny.
Hlasy doporučující prodej dolaru před daty z trhu práce se objevily například ze společnosti Investec. „Šéf Fedu Ben Bernanke a FOMC změní v příštím týdnu dosavadní rétoriku a po další dva až tři měsíce budou vyčkávat, zda přicházející makrodaty budou hovořit ve směru dalšího měnového uvolnění,“ uvedl včera šéf pro měny v Investec Asset Management Thanos Papasavvas. „Tlačit dolar dolů budou jak slova z Fedu, tak další slabá data z ekonomiky,“ je přesvědčen s tím, že fair value kurzu USD/EUR je mezi 1,30 a 1,35 a existuje reálná šance jeho růstu až na 1,43 USD/EUR. Měnové jednání FOMC Fedu je se uskuteční 10. srpna. Růst eura nad 200denní kouzavý průměr k dolaru očekává po slovech z Fedu také CMC Markets. „Odlišná makrodata Evropy a USA a výsledková sezóna bankovního sektoru hovoří ve prospěch podpory eura,“ uvádí CMC (více ZDE).
Setkání Fedu, plánované na úterý 10. července, s sebou nese velká rizika, do té doby je proto třeba zbavit se dluhopisů zemí G7, vyjma kanadských, radí zase směrem ke dluhopisům stratég Monument Securities Marc Ostwald. „Riziko úterního jednání Fedu spočívá v tom, že trh bude pozorně sledovat jakoukoli změnu rétoriky centrální banky nebo známky přechodu k politice kvantitativního uvolňování… je možné, že dojde ke klasickému případu ‘při nákupu dej na fámy, při prodeji se řiď fakty‘,“ dodal Ostwald (více ZDE).