Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína sanuje banky... velmi nebezpečnou metodou

Čína sanuje banky... velmi nebezpečnou metodou

23.8.2010 14:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínský bankovní sektor minulý rok splnil svou povinnost a v čase hrozícího hospodářského kolapsu podpořil stimulační aktivity vlády v Pekingu. Objem poskytnutých úvěrů minulý rok vzrostl o úctyhodných 32 %, letos sice došlo ke zpomalení, avšak růst se stále udržuje na frenetických 18 %. Nyní přichází čas zúčtování a vládě nezbývá nic jiného, než stát při svých bankách.

Místní média již spekulují o tom, že Huijin, dcera gigantického ústavu China Investment Corporation vlastnícího podíly ve všech hlavních čínských bankách, již zítra vydá první ze série dluhopisových tranší v celkové hodnotě 28 mld. USD. Obligace by měly kupovat zejména jiné státem kontrolované společnosti. Získané prostředky by pak měly být použity při nákupu sekundárních emisí akcií, které chystají velké čínské banky v druhé polovině roku. Chtějí tak posílit svoji kapitálovou pozici, a zajistit se tak vůči očekávané vlně odpisů špatných dluhů.

Celý poněkud zamotaný proces by se dal jednoduše shrnout takto: jedna část čínského státního molocha vydá dluhopisy, další je upíše a dá k dispozici prostředky, třetí část ji pak využije, jenže již přejmenovanou na akciový „vlastní kapitál“. Ten pak bankám dovolí dále poskytovat úvěry soukromému sektoru a dodávat životodárnou mízu čínské ekonomice.

Tento plán, který si v ničem nezadá s účetními kouzly Goldman Sachs, je vlastně nouzovou alternativou přímočařejší varianty, v jejímž rámci mělo být v Hongkongu a Šanghaji s pomocí nových emisí přímo získáno 20-30 mld. USD. Trhy jsou však nestabilní, a navíc je stále jasnější, že úvěrová portfolia řady velkých bank skrývají mnohá nepříjemná překvapení.

Podle nejnovějších zpráv je v ohrožení až 17 % veškerých úvěrů v hodnotě 7,7 bilionů jüanů (přes bilion USD). Zhruba tři čtvrtiny z nich půjde podle odhadů nějakým způsobem refinancovat, u zbytku jsou vyhlídky na splacení mizivé. Banky už v tichosti začaly s restrukturalizací dluhů a tvorbou rezerv.

Čína už má s tímto procesem zkušenosti. Před deseti lety odkoupila vláda špatné úvěry v hodnotě 10 % veškerých bankovních aktiv, které umístila do zvláštních fondů, kde tato toxická aktiva setrvávají dodnes. Tehdy však byly čínské banky stoprocentně státní. Dnes mají všechny zahraniční investory a musí vykazovat čtvrtletní výsledky hospodaření. Není tedy divu, že se čínské bankovní ústavy obchodují v porovnání se svými protějšky z Indie či Indonésie s výrazným diskontem.

Investoři si dobře uvědomují, že výsledkem zvláštního postupu rekapitalizace bank bude zvětšení pákového efektu v celém systému. Vlastní kapitál v rozvaze jedné státní společnosti je ve skutečnosti pouze dluhem v účetních výkazech jiného státem vlastněného subjektu. Pokud tedy vše dopadne dobře, jedná se o lukrativní záležitost. Jestli však stát sanaci nezvládne, čekají ho velké problémy.

(Zdroj: The Economist, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data