Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo novou Čínou?

Německo novou Čínou?

7.10.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Nárůst deficitu běžného účtu Spojených států je v poměru jedna ku jedné doprovázen nárůstem přebytků Německa a Číny. Tento vztah a s ním související globální nerovnováhy ale možná končí.

Německo a Čína jsou v čele zemí s velkými přebytky. Na první pohled by se zdálo, že se Čína stává novým Německem. Německo dosahovalo velkých přebytků běžného účtu během velké části osmdesátých let, v devadesátých letech dosahovalo rovnováhy. Po roce 2000 se začal vývoj běžného účtu Německa a Číny silně podobat, jak ukazuje první graf:


China Germ_obch
Zdroj: Global imbalances: Is Germany the new China? A sceptical view


Mezi Německem a Čínou najdeme ale jeden velký rozdíl. Německo představovalo měnovou kotvu pro jádro Evropy před i po zavedení eura. A během posledních třiceti let byl běžný účet zemí v eurozóně v průměru téměř vyrovnaný. Dokud je tedy eurozóna životaschopná a její běžný účet vyrovnaný, přebytky Německa znamenají v principu evropský a ne globální problém. Naopak Čína tvoří v podstatě součást dolarového bloku, jehož přebytky jdou od roku 2000 ruku v ruce s deficity Spojených států. Německo hraje roli Číny v Evropě a v podstatě financuje deficity ostatních členů eurozóny.

Na základě analýzy poměrů běžného účtu k HDP dosažených v letech 1970 – 2009 je patrné, že nárůst deficitu běžného účtu Spojených států o 1 % HDP odpovídá stejně velkému nárůstu přebytku Číny a Německa. Růst globálního HDP hraje významnou úlohu pro Německo, pro Čínu to však neplatí. Pokud bude i po krizi pokračovat pokles deficitů běžného účtu USA, nejsou velké přebytky Číny i Německa udržitelné. K narovnání globálních nerovnováh pravděpodobně přispějí také demografické změny: Míra závislosti seniorů by v Německu měla do roku 2035 vzrůst o 24 %, v Číně o 19 %, ale v USA jen o 14 %. U mladých by závislost měla vzrůst o 2 % v Německu, ale poklesnout o 4 % v Číně a o 2 % v USA.

Uvedené je výtahem z “Global imbalances: Is Germany the new China? A sceptical view”, autorů Joshua Aizenmana a Rajeswariho Sengupty.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data