Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros o Číně, stagnaci a nedostatečné regulaci

Soros o Číně, stagnaci a nedostatečné regulaci

11.10.2010 11:15
Autor: Redakce, Patria Online

Centrum problémů ve strádající světové ekonomice nyní představují měnové kurzy, uvedl v rozhovoru pro FT George Soros. Čína musí podle něho sama rozpoznat, že již nadále nemůže držet svou měnu podhodnocenou takovou mírou, jako tomu je nyní. Kontrola nad tokem kapitálu jí dává velkou výhodu oproti zemím, které tuto kontrolu nemají. Pokud se jí nevzdá, další země budou donuceny zavést stejný systém, například Brazílie se již tímto směrem vydala.

Pokud bude pohyb směrem k většímu omezení toku kapitálu nekoordinovaný, může dojít k měnovým válkám a k válkám v oblasti obchodu, míní Soros. Pro světovou ekonomiku by to představovalo silný negativní šok. Pro Čínu by přitom podle finančníka bylo „snesitelné“ 10% posílení renminbi ročně. To by vyhovovalo i Spojeným státům, protože by tak byla umožněna postupná změna v jejich ekonomice.

„Příliš rychlé snížení deficitů by nás mohlo poslat tam, kde jsme byli ve třicátých letech. Nemyslím tím depresi, ale stagnaci,“ uvedl Soros ohledně současné fiskální politiky. V oblasti regulace jsme se podle finančníka z minulosti nepoučili, za hrozivé považuje i to, že Ben Bernanke ve svém nedávném projevu uvedl, že v ekonomické teorii není nic chybného. „Trhy mají své nálady a regulátoři by měli zabránit vytvoření bublin,“ míní Soros, podle kterého by stát měl být v této oblasti být mnohem proaktivnější.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • bubliny
  11.10.2010 12:41

  Nejméňe 15 let sleduji varování světových finančníků o přehřívaní čínské ekonomiky, o tvorbě bublin a jiných negativních faktorech, které Čínu každopádně zasáhnou. a pořád nic. Čína roste a bohatne, přestože většina zemí prožívá ekonomickou krizi. Neměli by Kalouskové začít studovat v čem to je?
  starik
  • Čína
   11.10.2010 13:28

   Na ten růst dělá hromada lidí, kteří žijí na hranici chudoby, mají jen almužnu za hodně těžkou práci. Každý zde mluví o tom jak je Čína šikovná, ale není lepší se zamyslet nad tím co je pro nás přijatelné a co je za zenitem a nesrovnávat nesrovnatelné.Silně pochybuji, že by někdo z nás chtěl zažívat to co miliony lidí v Číně.
   UpDown
   • Re: Čína
    11.10.2010 13:50

    A viděl jste, jak žijou někteří barevní v Américe - i třeba jen sweatshopy v NY? Jak se využívá mexická a pod. středoamerická pracovní síla ? Silně pochybuji, že byste to chtěl zažívat...
    Kalka.
    •  
     11.10.2010 13:59

     akorat ze v USA se toto deje v podstatne mensim meritku nez v Cine, pricemz obvykle je s tim spojovano porusovani lidskych prav. v Cine je otrocka prace v podstate legalni.
     petr666
     •  
      11.10.2010 14:12

      To je pravda, taky mají USA o trošku míň obyvatel. Ale ti američtí si taky nestěžují v míře větší než ti čínští (viz třeba dětská práce v NY sweatshopech). Ovšem měla jsem na mysli především tu budoucnost a rychlost procesu zlepšování, který je v zájmu čínské 'strany a vlády' ;-)
      Kalka.
    •  
     11.10.2010 13:56

     Rozdíl je v tom, že v Číně se jejich (ekonomická) situace přece jen za dvacet let velmi změnila a neustále mění, což zase představuje obrovský potenciál růstu...
     Kalka.
     •  
      11.10.2010 14:14

      Také možné zlepšení životní úrovně oněch Čínských otroků. Nechci srovnávat stav chudoby, ale vnutit zamyšlení o obsahu tohoto názoru.
      UpDown
  • Re: bubliny
   11.10.2010 12:46

   Co by tam mohl studovat, tak nanejvýš chemické rovnice.
   Homo
  • Hm, mno č.2
   11.10.2010 12:42

   a neroste a nebohatne náhodou proto, že předtím tam nic nebylo, a nikdo nic neměl (když to tedy zjednoduším)?
   Bo
   • Re: Hm, mno č.2
    11.10.2010 12:57

    Hm, třeba Německo za Erharda Německo taky nevídaně rostlo prakticky z ničeho a skončilo to (zatím ;-) tragicky? Co Japonsko po Korejské válce? Vrátilo se k ničemu, co tam předtím bylo? Atd...
    Kalka.
    • Kalka
     11.10.2010 13:03

     Německo jednoznačně doplácí na soudruhy s NDR.
     Velkamedvědice
     • Re: Kalka
      11.10.2010 13:10

      Jj, ovšem kdo chtěl připojení - a kdo na něm masívně vydělal? Zapomněl jsi na každoroční Kohlovy májové projevy? (To je jako třeba s FV, taky ji někdo chtěl a vydělal na ní, ne?) Ale i s tím handicapem se přece nevrátilo do přederhardovské éry a pořád je lídrem EU...
      Kalka.
 • existenční nutnost
  11.10.2010 11:28

  Kontrolu nad tokem kapitálu může mít buď ta globalistická finanční sebranka nebo jednotlivé země. Čína kontrolu nad tokem kapitálu drží pevně v rukou a vyplácí se jí to, bez ohledu na ten podrážděný pokřik globálních finančníků, kteří by rádi čínské kapitálové toky pod vlastní kontrolu. A vo tom to je, že ... !?
  Peté
  • Hm, mno
   11.10.2010 12:41

   myslíte že je ta rudá komunisticko-kapitalistická sebranka jako nějak lepší, jo?
   Bo
   • Re: Hm, mno
    11.10.2010 13:35

    To neříkám, to jste vyčetl mezi řádky ? Jen říkám, že jejich přístup ke globálním kapitálovým tokům jim vychází a je nyní úspěšný. Nic víc, nic míň.
    Peté
    • Jasné
     11.10.2010 16:29

     je mně to nedalo se raděj nezeptat :)
     Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m