Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Energetiky v CEE včetně ČEZ mají dostatek kapitálu pro náročné období, do kterého vstupují. Rating stabilní

Fitch: Energetiky v CEE včetně ČEZ mají dostatek kapitálu pro náročné období, do kterého vstupují. Rating stabilní

9.12.2010 11:47, aktualizováno: 9.12. 12:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Fitch Ratings pro rok 2011 potvrdila stabilní výhled na udržení ratingu čtyř evropských energetik, které hodnocením pokrývá: tuzemský ČEZ, polské PGE a Tauron a Slovenské elektrárne. Firmy podle Fitch vstupují do periody spojené se značnými kapitálovými investice, jejich pozice vůči programům investic a dluhu je ale podle Fitch silná.

„Stabilní výhled odráží názor Fitch, že ratingová hodnocení velkých energetik v regionu CEE jsou plně dostačující pro nadcházející období rozsáhlých kapitálových výdajů,“ uvedl ředitel Fitch pro oblast evropských energetik Arkadiusz Wicik. „Sektor má před sebou období, ve kterém bude muset nahradit řadu zastaralých kapacit, navýšit podíl nízkoemisních zdrojů a investovat do distribuční a přenosové soustavy. Toto období potvrá u jednotlivých energetik nejméně do roku 2015 až 2020,“ uvedla Fitch.

Tuzemské energetice ČEZ tedy Fitch potvrzuje ratingové hodnocení „A-„ s výhledem stabilním, ze sledovaných energetik nejvyšší hodnocení. Polské PGE pak ratingová agentura potvrdila „BBB+“, Tauron „BBB“ a slovenským Slovenské elektrárne rovněž „BBB“, vše s výhledem stabilním.

„Roční celkový capex uvedených čtyř energetik poroste mezi lety 2011 a 2012 průměrně o 75 procent na 6,3 miliardy eur proti 3,6 mld. eur let 2007 až 2009,“ uvádí Fitch. Podle odhadů ratingové agentury zhruba 60 % z těchto výdajů bude financováno vlastním cash flow.

Vůči poptávce po elektřině v regionu CEE Fitch poznamenává, že očekává po roce 2010 také v roce 2011 pozvolné oživování, podpořené obnovou růstu ekonomik v regionu na rozdíl od ekonomik západní Evropy.

Směrem k ČEZ agentura Fitch také zdůraznila rozhodnutí omezit plán kapitálových výdajů (capex) v letech 2010 až 2014 o kumulovaných 21 procent. „V případě slabšího cash flow lze očekávat omezování investic při jejich časové odložení také u dalších případů v sektoru energetik v regionu CEE,“ uvádí Fitch.

Fitch tak potvrdila záměr neměnit rating ČEZ uvedený v polovině listopadu. Fitch je třetí a poslední z „velké trojky“, která se vyjádřila k ratingu tuzemského ČEZu. V pátek 12. listopadu Standard & Poor's Ratings Services přistoupila ke snížení samostatného kreditního profilu (SACP) společnosti ČEZ na "bbb+" z "a-" s tím, že „ohlášené snižování výdajů na investice a akvizice nedokáže vykompenzovat negativní vliv nízkých cen elektřiny na zajištění úvěrů společnosti ČEZ“. S&P ale zároveň potvrdila hlavní rating ČEZu, který z SACP (mimo jiné) vychází, na úrovni "A-" se "stabilním" výhledem. Krátce po zveřejnění této zprávy vystoupila také ratingová agentura Moody’s, která rovněž potvrdila hlavní rating pro ČEZ beze změny na stupni "A2" a stabilní výhled na jeho udržení. Moody’s uvedla, že „ČEZ vyváží těžkosti schopností dostát klíčovým cílům oznámeným v rámci programu Nová vize“. Mezi výzvy, kterým bude muset ČEZ v budoucnu čelit Moody's počítá „stagnující ceny elektrické energie a další náklady na nedávno schválenou darovací daň na volně distribuované emisní povolenky pro CO2“.

Program ČEZ Nová vize navazuje na dřívější program úspor Efektivita, v jehož rámci hodlá ČEZ dosáhnout finanční stabilizace skupiny v období turbulentních změn na energetickém trhu. Součástí Nové vize je redukce investičního programu v souladu se současnými a budoucími možnostmi firmy a hlavně razantní optimalizace vnitřního fungování a nákladové struktury. ČEZ přistoupil k omezení kapitálových výdajů v letošním roce o čtvrtinu na 76 miliard korun ze 102 mld. , pro rok 2011 pak o 16 miliard korun (asi 20 %) na 63 miliard korun. V období do roku 2014 ČEZ celkově oznámil snížení celkového objemu investic o 21 % na 297 miliard korun. CAPEX ke konci 3Q za devět měsíců roku dosáhl 40,9 mld. . Dřívější vyjádření ČEZu hovořila o omezení plánu investic do roku 2015 na 333 mld. z původních 425 mld.

(Zdroj: Fitch, Standard & Poor’s, Moody’s, ČEZ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data