Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobře už bylo

Dobře už bylo

18.01.2011 16:57

To, co zde chci říci, by se možná dalo prezentovat pomocí několika dlouhodobých grafů cen komodit, ale obávám se, že pokud bych tak učinil, velmi jednoduchá myšlenka by se rozmělnila a nakonec ztratila ve změti barev, čar a čísel. Pokusím se ji proto vysvětlit slovy. Někdy zhruba před deseti lety došlo k jedné velmi podstatné změně na kapitálových trzích. Do portfolií investorů a spekulantů se pomalu, ale jistě začalo vkrádat aktivum, které bylo po mnoho let opomíjeno - komodita. Důvodů pro tento posun v přemýšlení bylo několik. Hlavním z nich byla greenspanovská emise peněz, která měla zachránit svět po útocích z jedenáctého září. Dalším faktorem byla celosvětově se zvyšující spotřeba v důsledku ekonomického růstu zejména asijských zemí. Nejprve se na cestu vzhůru vydalo zlato a ropa, které byly záhy následovány dalšími komoditami, až v roce 2008 došlo k synchronnímu vzepjetí všech i těch nejexotičtějších cenových položek, jakými v té době byla například železná ruda, kaučuk, palmový olej a elektřina. Nechci zde probírat vztah této vlny k tehdy právě propukající finanční krizi, přestože by to jistě bylo velmi zajímavé. Faktem zůstává, že počátek finanční krize se téměř na minutu kryje s tímto lokálním komoditním peakem. Co následovalo, si všichni pamatujeme. Stejně rychle, jako se komodity vzedmuly, tak splaskly. Rok 2009 se stal rokem krizovým pro velkou spoustu spekulantů i obchodníků. Na chvíli se zdálo, že se vrátil starý scénář, který pro období recese předepisuje dlouhodobý a stabilní pokles cen komodit, ale vrátil se opravdu jen na chvíli. Postupem roku 2010 začalo být jasné, že komodity se dolů nevydají a toto přesvědčení se zmaterializovalo v posledních měsících, kdy se ceny pomalu ale jistě vrátily na úrovně z roku 2008. Sice ne všechny a ne se stejnou razancí, ale zato nenápadně a v tichosti. Prvním znatelným projevem tohoto návratu se stal cenový skok, jehož jsme si mohli všimnout při první novoroční návštěvě supermarketu. Ceny potravin jsou dražší o jednotky až desítky procent, jev dříve nevídaný, obzvláště na konci recese a samém počátku nového ekonomického cyklu, o němž není jasno, jak dlouhý a silný vlastně bude.

Ať se tomu jakkoliv zdráháme uvěřit, zdá se, že komodity se vydaly na samostatnou a dlouhodobou cestu směrem vzhůru, že jsme svědky začínajícího trendu, na který se velmi hezky hodí Grossovské označení „sekulární“, tj. dlouhodobý, několikagenerační. Není náhodou, že tento pojem uvedl na scénu manažer největšího dluhopisového fondu na světě. Jeho úspěch je totiž do značné míry svázán s dvacetiletým býčím trhem na fixně úročených cenných papírech, kterého dokázal bezezbytku využít.

Stálo by jistě za námahu se zamyslet, zdali neexistuje podobnost mezi dluhopisovým sekulárním trendem, který se pravděpodobně nachází ve své závěrečné fázi, a jiným, komoditním, který se pravděpodobně rozbíhá. Bohužel mnoho podobností nenalezneme. První trend s sebou přinesl pozitivní vedlejší efekty, kterými byla zejména trvale nízká inflace, stabilní prostředí pro podnikání a všeobecný blahobyt. Rostoucí ceny komodit budou naproti tomu znamenat vysokou inflaci, požadavky na vyšší mzdy ze strany zaměstnanců, pouliční násilí v nejchudších zemích a chronicky negativní náladu. Sporná je také otázka, zdali bude na tomto trendu možno tak snadno vydělat, jako na rostoucích cenách dluhopisů. Obávám se, že zde je odpověď taktéž negativní. Důvod je jednoduchý. Chování úroku z dluhopisů, který je hlavním určujícím faktorem jejich výnosnosti a jehož soustavné snižování se stalo zdrojem dlouholetého stabilního profitu, se ani náhodou nedá srovnat s chováním „convenience yield“ u komodit. Komodity jsou taktéž volatilnější a jejich cena závisí na vskutku náhodných vlivech, jakými je například počasí, které asi nikdy nebudeme schopni ovlivňovat podobně, jako intervencemi ovlivňujeme ceny finančních instrumentů. Každá komodita se taktéž chová jinak a nachází se v jiné tržní fázi. Například u zlata, které roste nepřetržitě mnoho let a v roce 2008 prakticky nekorigovalo, si stěží dovedu představit nějaký závratně velký nárůst. Zato jiné komodity mohou svými pohyby překvapit.

Osobně bych si přál, aby k výše popsanému vývoji nedošlo, aby se stal zázrak a ceny komodit opět začaly dlouhodobě klesat, jak tomu bylo v devadesátých letech minulého století, a vrátila se ona bezstarostná léta. Bohužel v tomto případě platí více než kdy jindy rčení „dobře už bylo.“


Váš názor
  • VM
    23.01.2011 14:54

    A ještě bys měl, než se vrátím, nabiflovat něco o Dalajlámovi a jeho vztahu ke komunismu a jeho čínským představitelům. Těším se na tvůj přínos.
    Kalka.
  • Pánové
    19.01.2011 11:01

    Ovšem chybí mi tu vaše odpověď na otázku, proč to Fed dělá. Přece ne z hlouposti ;-) Přítelkyně spikleneckých teorií
    Kalka.
    • Re: Pánové
      19.01.2011 11:13

      Chtějí ožebračit všechny vlastníky dluhopisů. Především tedy Čínu, Japonsko a ropné státy... Žádnou konspiraci v tom nevidím.
      ..
      •  
        19.01.2011 11:19

        :-) A neříká přitom něco jiného? Není to konspirace? Ale stejně mám dojem, že to vidí víc globálně, ala všichni už jsou v Mexiku...
        Kalka.
        •  
          19.01.2011 11:39

          Lhaní snad není konspirace. Je snad konspirace když přijdu domů nalitej jak doga a tvrdím, že jsem měl jen tři piva? Zjevně lžu stejně jako FED, ale pravdu říct nemůžu.
          ..
          •  
            19.01.2011 11:47

            To máš tedy dobrou teorii ;-) Ale na to, že peníze už nejsou lokální, ale globální a že Fed určitě chápe změnu paradigmatu, jsi neodpověděl.
            Kalka.
            •  
              19.01.2011 12:48

              V době lokálních peněz by FED jen ožebračil všechny američany. Dnes v době globálních peněz sice stejně ožebračí američany, ale v menší míře i ostatní, ale není to tak málo, aby se to nevyplatilo. Paradigma, že každý hrabe do své kapsy (bez ohledu na to co říká) považuji za stále a univerzálně platné, žádnou změnu tam nevidím. Hrabání do nějaké globální kapsy jen podle mě nesmysl vhodný pro milovníky konspiračních teorií.
              ..
              •  
                19.01.2011 14:37

                :-))) Globální kapsa - ty seš dobrej, kolik jsi měl dneska piv?
                Kalka.
                •  
                  19.01.2011 14:47

                  Nevím jak ti moje odpověď pomůže, když víš, že chlap na tuto otázku vždy lže jak FED. Ale budiž. Moje odpověď je -2 (dnes jsem měl mínus dvě piva).
                  ..
                  •  
                    19.01.2011 14:56

                    :-))) Ještě mi řekni - s takovýmhle množstvím piva to snad půjde, čím se podle tebe vyznačují konspirativní teorie (když ne v odhalování skrývaných skutečností a souvislostí). Manželka je v tom určitě lepší než ty ;-)
                    Kalka.
                    •  
                      19.01.2011 15:09

                      Za kospiraci považuji, že omezený okruh lidí (kospirátoři) úmyslně přesvědčí ostatní o něčem, co není pravda (uvedou v omyl). To není případ FEDu. Ten jen lže a každý to vidí. Kdyby většina lidí uvěřila, že jsem měl -2 piva byla by to povedená konspirace, ale takhle je to jen nejapná lež. Ale pokud chceš klidně uznám, že mezi lží a konspirací není žádná jesně definovatelná hranice. Stejně jako není taková hranice mezi blbcem a chytrým člověkem. Nicméně echt blbce bezpečně poznám i bez definice.
                      ..
  •  
    19.01.2011 9:46

    Není absolutně žádný logický důvod se domnívat, že je zde nějaký nový dlouhodobý trend v ceně komodit. Svět má v podstatě přebytek všeho a současné bubliny ve zlatě či ropě apod. splasknou jako vždy předtím. Opravdu dobře totiž teprve bude.
  • ales.muller@o2active.cz
    18.01.2011 18:06

    Doba levných cen surovin se asi nevrátí, jen občas prudce poklesnou, když bude cena trochu víc přetažena a vznikne panika, al eza chvíli se cena zase obrátí. Takže to vypadá, že Římský klub měl pravdu. A možná i pan Malthus. Jen tu realitu předběhli o cca 40 let (ŘK 1970) nebo 200 let(TRM 176x - 183x). Planeta je konečná a tudíž jsou i konečné její zdroje. A také to vypadá, že se stratégové německé armády trefili, když určili termín oil peaku na r. 2010. to je za pár...
    • Re: ales.muller@o2active.cz
      18.01.2011 20:50

      Já se dívím, že i takoví analytici z Patrie nevidí tak prostý fakt proč se zvyšují ceny komodit. Je to jednoduše proto, že FED pupmuje do systému takovém množství peněž, které si neumíme ani představit. A ty bláboly o větší poptávce si nechte pro starou blažkovou. A tomu se pánové říká inflace. A když to Fed nebude schopen stáhnout, o což se jistě nebude ani snažit za rok dva nastane hyperinflace. A nebudou to jenom komodity co ztratí na hodnotě k dolaru.
      vini
  •  
    18.01.2011 17:38

    K takovým článkům, kde se píše o tom, že někdo zdráhá uvěřit tomu co nás čeká a to setrvalému růstu komodit se dá dodat jen kellerovské, že jednou to dojde i ekonomům. Je fakt zábavné sledovat, jak se pomalu s postupujícím časem a zrakem upřeným na grafy dobírají k pohledu, který mnozí znají dávno. Dokud budou ekonomové žít jen v zajetí ekonomických pojmů a nenaučí se používat pojmy jako válka, vojenské základny, vojenské strategie, tak do té doby nepochopí, co je svět. A my čtenáři se můžem jen dál bavit jejich tápáním. Ekonomové jsou prostě jako všichni odborníci těmi, co zkoumají strom ale zároveň těmi, kteří pro ten strom nevidí les. Já spíš odmítám uvěřit jejich omezenosti. Spíš si furt říkám, že nás jen lakují, že jim to musí být jasné. Ale když zas zpětně vidím, jak se pomalu prokousávají k obrazu skutečné reality, tak mám pocit, že skutečně nevědí, co je svět. Ekonomika není svět. Je to jen jeho součást.
    iignac
    •  
      19.01.2011 8:47

      Naprostý souhlas. O FEDu ani slovo. To, že v posledních letech napumpoval do ekonomiky 1,5 bilionu dolarů ani slovo. Přitom je to hlavní, co žene ceny komodit vzhůru. Hlavní tlaky na komodity nejsou ani v rostoucí poptávce (myslíte si, že toho lidstvo meziročně sežere dvakrát tolik? nebo že se postaví dvojnásobek domů? přesto komodity rostou) ,, ani klesající nabídka. Stala se snad nějaká globální katastrofa, že ceny zemědělských komodit vyletěly vzhůru? Samozřejmě zde jsou faktory, které růstům pomáhají (viz záplavy v Austrálii nebo aktuálně sucho v Argentině), ale ty se děly vždy a dějí se pořád. Nemají šanci ospravedlnit takové nárůsty. U pana Vaškovice oceňuji historický nadhled, ale tento článek se vůbec nezaobírá tím nejdůležitějším. Nafukováním penězní nabídky - pumpováním nových peněz do finančního sektoru a jejich rychlou orientaci na komodity (fyz. aktivum =bezpečí + další výhody) Pane Vaškovici, nepochybuji o tom, že o činnosti FEDu víte mnoho, ale zároveň si myslím, že jste si nespojil důsledky jeho politiky na růst cen fin. aktiv (jinak byste alespon sluvko o tom utrousil) Současný růst cen komodit je tažen spekulativní poptávkou tzv. nových peněz, které byly do ekonomiky napumpovány jako prostředek v boji proti krizi. Další faktory jako špatné počasí, rostoucí poptávka po potravinách nebo prudký růst Číny a podobně mají minoritní dopad. Budu moc rád, když mi to někdo vyvrátí.
      Mikyy
      • není co vyvracet
        19.01.2011 10:04

        Fakt se vyvracet nedá. Jen poznámku - (fyz. aktivum =bezpečí + další výhody) - takové uvažování už tady bylo u realit a výsledek ? Někdy si kladu otázku existují vůbec ty tuny těch komodit a v jaké reálné hodnotě ?
        /eye/
Aktuální komentáře
18.07.2025
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university