Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohled nad bankami je v USA mnohem dražší než v Evropě

Dohled nad bankami je v USA mnohem dražší než v Evropě

24.1.2011 12:37

Americké federální a státní agentury dohlížející na činnost bank utratily během let 2009 a 2010 zhruba 4,4 miliardy dolarů, zatímco podobné regulační orgány působící v Evropské unii vynaložily na bankovní dohled o polovinu méně, vyplývá ze studie mezinárodní konzultantské společnosti Oliver Wyman. V poměru k tržbám v bankovním sektoru však američtí daňoví poplatníci zaplatili za kontrolu bankovního trhu více než šestinásobek toho, co obyvatelé evropské sedmadvacítky.

Uvážené náklady pokrývají výdaje na každodenní dohled nad bezpečností a spolehlivostí bankovního systému jako takového a ochranu spotřebitelů i organizační záležitosti. V přepočtu na jednu miliardu bankovních výnosů vynaložily podle výsledků analýzy Spojené státy zhruba milion dolarů, v EU pak pouze 150 tisíc dolarů. Podobný poměr vzešel i ze srovnání relativních nákladů na rizikově vážená aktiva, tj. s ohledem na velikost bank: Američané utratili 150 tisíc dolarů na jednu miliardu bankovních aktiv, Evropané pouhých 25 tisíc. Evropská unie zaměstnávala v daném období v oblasti bankovního dohledu asi deset tisíc lidí, podobnou činnost pak v rámci amerických regulačních orgánů zastávalo 18 tisíc lidí.

Dohled nad jednou bankovní institucí však stojí americké a evropské úřady v průměru stejně, zhruba 150 tisíc dolarů. Rozdílnost nákladů lze vysvětlit různou četností bank – americký bankovní trh je více rozdrobený, tamní regulátoři dohlížejí zhruba na 10,5 tisíce institucí, zatímco jejich evropští kolegové na 6,5 tisíce bank. „Američané věnují mnohem větší prostředky na dohled nad malými bankami v porovnání s EU, do jaké míry se jim to z hlediska finanční stability vyplatí, je sporné,“ uvedl partner konzultantské společnosti Davide Taliente. Dalším argumentem mohou být v USA historicky vyšší výdaje na ochranu spotřebitelů a zajištění hladkého průběhu při ukončení činnosti bank. V této oblasti utratili američtí regulátoři zhruba miliardu dolarů, dvojnásobek oproti EU. „Situace v Evropě není v tomto ohledu optimální. Zatímco zde plynou značné prostředky do zvýšení obezřetnosti na mikro-úrovni, ochrana spotřebitelů je výrazně poddimenzovaná,“ dodává Taliente.

(Zdroj: FT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data