Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína vůbec poprvé zavádí daň z nemovitostí, aby zbrzdila inflaci

Čína vůbec poprvé zavádí daň z nemovitostí, aby zbrzdila inflaci

31.01.2011 9:28
Autor: ČTK

Čína se rozhodla vůbec poprvé zavést daň z nemovitostí, aby zbrzdila rychlý růst cen na realitním trhu. Ten je vedle potravin jednou z hlavních příčin současného růstu inflace v Číně. Opatření se bude zavádět postupně a zatím platí pro dvě města, kde je růst cen realit největším problémem, tedy v Šanghaji a Čchung-čchingu. Snaha vlády ale podle analytiků zatím vyzní naprázdno a ceny nemovitostí budou v růstu pokračovat.

Vláda zvolila opatrný přístup a novou daní začala zatěžovat pouze nákupy druhého domu či bytu. Znamená to, že když si někdo bude chtít v Šanghaji nebo Čchung-čchingu koupit byt, a zatím žádný nevlastní, nemění se pro něj vůbec nic. Opatření je tedy namířeno výhradně proti spekulantům. I ti však zpočátku žádnou velkou změnu nepocítí, protože daň je prozatím stanovena v pásmu 0,4 až 1,2 procenta z ceny nemovitosti.

"Není možné, aby ceny nemovitostí kvůli dani přes noc klesly, pomůže to ale mírnit spekulaci na trhu bydlení," řekl starosta Čchung-čchingu Chuang Čchi-fan. Analytici jsou ale přesvědčeni, že spekulanty daň neodradí, a to právě proto, že je tak nízká. Řešením by podle nich mohlo být, pokud vláda tyto daně dramaticky zvýší.

"Jakmile je daň zavedena, vláda ji může snadno zvýšit," podotkl analytik společnosti Hongyuan Securities Che I-feng. "Efekt zavedení těch daní může být zpočátku slabý. Pokud ale ceny bydlení zůstanou vysoko, vláda může daň postupně zvýšit, aby ceny stlačila," doplnil. Vláda chce peníze vybrané na nových daních použít na rozvoj regionů.

Agentura Reuters před pár dny udělala k novému opatření rychlý průzkum, který ukázal, že většina lidí počítá s dalším růstem cen nemovitostí. Ten by v letošním roce mohl činit do pěti procent, na čemž se shodlo šest z deseti respondentů. Doposud se ceny nemovitostí zvyšovaly tempem do deseti procent ročně, v předchozích letech byl růst ještě rychlejší.

Nákup nemovitosti má v Číně jiný význam než v západních zemích. Číňané mají mnohem méně možností, kam investovat, přičemž s nákupem nemovitosti nejsou spojeny prakticky žádné udržovací náklady. Na bankovních vkladech v současné době lidé dostávají méně než tři procenta ročně, zatímco inflace je vysoko nad čtyřmi procenty a dál se zvyšuje. V Číně také vzniká početná střední třída, která potřebuje volné prostředky někam investovat.

Výše daně se bude lišit podle kupní ceny nemovitosti a jejího srovnání s průměrnými cenami. Šanghaj má pravidla stanovena tak, že každý, kdo bude kupovat druhou obytnou nemovitost, zaplatí daň 0,6 procenta z kupní ceny. Pokud bude kupní cena méně než dvakrát vyšší než je průměr na trhu, daň bude činit 0,4 procenta.

Čchung-čching, který leží v centrální Číně, tedy v mnohem méně rozvinuté oblasti než Šanghaj, má pravidla trochu komplikovanější. Ti, kteří si budou kupovat druhou obytnou nemovitost, zaplatí daň 0,5 procenta, jestliže bude kupní cena jejich nové nemovitosti dvakrát až třikrát vyšší, než jsou průměrné ceny na trhu. Pokud bude cena třikrát až čtyřikrát vyšší než je průměr, daň bude činit rovné jedno procento.

Nejvyšší daň nepřesáhne v Čchung-čchingu 1,2 procenta. Daní přitom budou zatíženy všechny vily i městské domy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data