Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí čínským bankám osud IPB? Fitch vidí 60% šanci krachu do poloviny roku 2013

Hrozí čínským bankám osud IPB? Fitch vidí 60% šanci krachu do poloviny roku 2013

8.3.2011 14:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V pokračující válce mezi čínskými medvědy a býky představují banky bitevní pole strategického významu. Čínský bankovní sektor obsahuje cenné klenoty, které svou tržní kapitalizací tvoří více než 20 % hongkongské burzy. Podstatnější je však jejich širší význam pro ekonomiku: zajišťují valnou většinu kapitálových prostředků země a jejich výsledky by, alespoň teoreticky, měly odrážet výkonnost celého hospodářství.

Záplava čísel výsledkové sezony a výhled do budoucna svědčí o jednoznačném úspěchu. Zisky loni rostly 20-50% tempem a v tomto čtvrtletí analytici očekávají obzvlášť skvělá čísla. Ztráty z nesplácených úvěry jsou mizivé, úrokové marže na vzestupu, potenciál pro řádné našponování bankovních poplatků zatím téměř nevyužitý. Poptávku po úvěrech nelze nasytit a alternativní zdroje kapitálu zůstávají těžko dostupné. Srdce každého bankéře musí zaplesat.

Trh však tolik optimismu nesdílí. I když se s čínskými bankami veřejně obchoduje jen krátce, zpravidla se jejich valuace pohybuje kolem 2,3násobku účetní hodnoty a 12-13násobku očekávaných diskontovaných zisků. V současné době se však obchodují při 1,5násobku účetní hodnoty a osminásobku budoucích ročních zisků, což je úroveň typická pro společnosti v problémech, nebo ty čelící nelítostné konkurenci.

Za nízkými cenami mohou stát různé faktory. Nejpodezřelejším se jeví úvěrové riziko. Minulý rok se ztráty největších bank pohybovaly na úrovni 40-50 bazických bodů úvěrového portfolia - to je málo i na extrémně rychle rostoucí ekonomiku typu Číny. Letos by měly náklady na riziko vzrůst, avšak jen na úroveň 60 bazických bodů, což je stále příliš nízké číslo.


Medvědi připouští, že ztráty mohou nějakou dobu zůstat mizivé, ale vládou nařízený úvěrový boom, trvající už dva roky, podle nich chtě nechtě musí způsobit rozsáhlé ztráty. Otázkou je jen kdy. Agentura Fitch odhaduje riziko vypuknutí systémové bankovní krize do roku 2013 na 60 %. Ta by dopadla na většinu větších bank. Největším nebezpečím jsou podle ratingových analytiků „díry v rozvahách“ v případě splasknutí realitní bubliny. Hongkongská poradenská firma Asianomics odhaduje rozsah případných odpisů na 400 mld. USD.

Čínské banky rozdaly v rámci stimulačního programu za poslední dva roky 17,5 bilionů jüanů (2,7 bilionu USD), ceny bytů v pobřežních městech od té doby jen stoupají. Regulátoři se s bublinou snaží bojovat s pomocí zátěžových testů simulujících drastické propady cen nemovitostí, zvyšováním potřebné jistiny (v Pekingu je na první byt třeba složit 40 % hodnoty v hotovosti, na další pak podíl výrazně roste) i omezováním prostředků přidělovaných lokálním finančním ústavům a developerům.

Obzvlášť poslední jmenovaná skupina vzbuzuje velké obavy, a to kvůli malé průhlednosti. Nikdo nepochybuje o tom, že řada bytů zeje prázdnotou, na druhou stranu nikdo nezpochybňuje mocnou sílu poptávky. Řada bankéřů tvrdí, že podmínky, za kterých byly hypotéky přidělovány, nebyly zdaleka tak laxní jako ve Spojených státech. Podle jiných hraje dobrá znalost početné a velmi bohaté vrstvy kupců, kteří jsou schopni přečkat pokles trhu, mnohem větší roli než agregátní ukazatele.

Banky jsou si rostoucích obav dobře vědomé a ustavičně tvoří rezervy. Ty by spolu se zisky a kapitálovým polštářem měly podle Moody´s stačit pokrytí většiny ztrát. Optimisté navíc tvrdí, že i v případě vyčerpání všech rezerv by zasáhla centrální vláda, tak jako v minulosti, kdy musel Peking na sanaci bankovního sektoru v průběhu deseti let vynaložit 650 mld. USD. Jenže tehdy banky neměly tak pestrou paletu akcionářů a je otázkou, jestli bude stát opět ochoten zachraňovat.

Centrální banka už přistoupila k několika krokům k ochlazení přehřáté ekonomiky: zvýšila povinné minimální rezervy i úrokové sazby. Některé kriticky důležité subjekty by podle nejmenovaných zdrojů mohly dostat nařízený poměr kapitálové přiměřenosti až 14 %, oproti současným 11,5 %. Téměř všechny čínské banky v současné době naplňují, nebo dokonce překračují globální standardy. Expanze kapitálového polštáře nicméně pokračuje. Pět největších bank minulý rok vydalo obligace a další tři giganti budou letos emitovat podřízené dluhopisy. Býci v tom vidí příležitost jako dobře uložit peníze, medvědi naopak známku blížící se pohromy. Tvrdí, že pokud se jim daří dobře, banky přece peníze spíš chrlí, a ne je shromažďují.


Váš názor
 •  
  8.3.2011 16:15

  co hrozí čínským bankám to nechám na místních i zahraničních věštcích,ale to co dělá erste bank mě připomíná sex,šup tam,šup zpátky,nahoru a dolů,prostě erste je skutečná porno hvězda mezi bankami.
  ted
Aktuální komentáře
15.10.2018
22:05Wall Street začala týden červenou remízou
18:34Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
17:41Vyšší cílová cena pomohla Avastu k pražské výhře, čísla z maloobchodu USA netěší  
17:17Trhy zůstávají nervózní, po propadu se jim zpět nechce  
17:01Roubini tvrdě kritizuje kryptoměny. Pravdu má, ale jen částečnou
16:05Horké podzimní počasí nejen v ulicích
15:46Hospodářská komora: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 3,6 procenta
14:53Maloobchod v USA trhy nepotěší, v září zůstal u stagnace
14:28Za poslední krizi platíme více, než se domníváme
14:20Největší producent uranu na světě se chystá na burzu
13:27Zisk Bank of America (-2 %) díky reformě a vyšším sazbám vyrostl nad odhady
12:03Dolar ztrácí. Trhům na začátku týdne dochází optimismus  
11:54Týdenní výhled: Italský rozpočet dopodrobna, brexitosummit a čísla z bank i Číny míří na křehké trhy  
10:49Banky v Česku po zpřísnění pravidel čekají slabší zájem o úvěry na bydlení
10:26Zastíní mraky nad realitním trhem opět celou ekonomiku?
9:39EU se prý chystá podpořit výrobu baterií miliardami eur
9:18ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:18Rozbřesk: Krach jednání o brexitu ohrožuje libru…
8:58Evropské burzy se po rekonvalescenci asi vrátí do červeného, na Xetře se začne později  
8:41Silný růst, dobré vyhlídky rozpočtu. S&P zlepšila rating Polska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  Charles Schwab Corp/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  12:45Bank of America Corp (09/18 Q3)
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m