Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět chce být klamán...

Svět chce být klamán...

21.03.2011 18:26

Inspiraci k dnešnímu sloupku mi poskytl článek „Nelineární doba“. Pokud bych směl interpretovat, tak jde o poukázání na to, že někdy přehnaně spoléháme na lineární posloupnost domnělých příčin a následků a zapomínáme, že tato jedna linka je často nemístným zjednodušením. Namísto ní je vhodnější si uvědomit, že daná situace je spíše „kulečníkem“: Koule A bouchne do koule B, ta do C, do které vzápětí bouchne A odražená od mantinelu, když jí B z cesty odstranila D, do které měla podle všech lineárních odhadů již dávno ťuknout. Někdy se tak hovoří o síťovém, namísto lineárním vnímání světa.

Sítě místo linek

V ekonomii a financích jakožto (pa)vědách o komplexních sociálních systémech jsme si samozřejmě tohoto problému dobře vědomi. Implicitně jsem o něm zde vlastně hovořil nedávno při představení teorie ekonomických kurvítek. Lineárně si například můžeme naprojektovat, že nějaká aktivistická hospodářská politika povede ke světlým spotřebním zítřkům. Vždy se ale objevuje nějaké kurvítko (tedy v podstatě síťová kauzalita), která tuto snahu hatí (teorie kurvítek je plně aplikovatelná i na bezpečnost jaderných elektráren).

Někdy se v ekonomii a financích na problém ignorování síťovosti snažíme poukázat tím, že do svých textů a proslovů sem tam dáme heslo „ceteris paribus“ – tedy „vše ostatní stejné“ (z nějakého důvodu se mi zdá, že dnes již je toto úvahové alibi vidět méně). S tímto předpokladem v zádech pak můžeme směle rozvíjet teorie o tom, co se stane, když... Pokud bychom měli být důslední, museli bychom „ceteris paribus“ opakovat za každou, byť triviální, úvahou. Někdy by to možná nebylo na škodu.

Co místo sítí?

Pokud se ale bavíme o tom, co je fundamentálním problémem našich úvah, rozdíl mezi lineárním a síťovým pohledem na věc je detailem. Pokud totiž chceme o něčem přemýšlet, musíme vždy z v podstatě nedělitelného celku něco vyseknout a předstírat, že zbytek nemá vliv. A pak jsme rozladěni tím, že naše závěry zpochybňuje to, co jsme nechali mimo.

Příkladem může být rozjímání nad příčinami poslední globální krize. Pokud jdeme k jádru věci, nikdy tyto příčiny nemůžeme „objevit“: Co je příčinou poslední globální krize? A jedeme: Bublina na trhu s hypotékami v USA. Co je její příčinou? Příliš rizikové chování finančních institucí, které jsou příliš velké na to, aby padly. Co je příčinou tohoto chování bank? Je to hamižnost managementu a zaměstnanců, kteří nejsou omezeni vlastníky bank. Co je jádrem oné hamižnosti? Výchova a společnost, která za pokrok a úspěch považuje množství krámů, které za život nashromáždíme. Proč převažuje tento názor ve společnosti? Protože jsme tento vzorec chování přebrali od svých předků. Proč ho měli oni? ... A budeme ve financích řešit Big bang, či podle vkusu vybraný jiný počátek světa?

Samozřejmě, že každý se v uvedené úvaze ve svém názoru někde odchýlí a tato linka se rozlije do sítě. Mělo by ale být patrné, že dělení a vysekávání něčeho je naprostou abstrakcí, ať už je lineární, či síťové. Tím nechci naznačovat, že bychom od něj měli vždy upustit. Je ale dobré, když jsme si vědomi toho, že abstrakcí není celek, ale naopak ono vysekávání z něj. A protože textu dává šmrnc latina, byť by říkala sebevětší banalitu, navrhuji, abychom při vysekávání namísto „ceteris paribus“ psali MVDED. Tedy „mundus velt decipi, ergo decipiatur“ - svět chce být klamán, tak jej tedy klamejme.

A mimochodem, co je ta realita?

Zbývá zmínit jeden detail – co je to ten celek, či realita, z které vytrháváme. Snad nikdo to nedovedl popsat elegantněji než Lao-c´. Dovolím si proto připomenout jeho Tao Te Ťing (z Chin-šun, 1954), respektive jeho následující část:

Hledím na ně a nevidím, a proto je nazývám neviditelné.
Naslouchám mu a neslyším, a proto je nazývám neslyšitelné.
Snažím se uchopit je, avšak nedosahuji ho, proto je nazývám nejnepatrnější.
Tyto tři (vlastnosti tao) jsou nevysvětlitelné, proto splývají v jedno.
Je nekonečné a nelze je pojmenovat.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Pointa
  26.03.2011 9:47

  je roztomilá, ale škoda, že k ní pan Soustružník čerpal inspiraci v české Wikipedii. Jsa zřejmě nelatiník, který se pouze chce trošku ošmrncovat, neregistroval chybu. Infinitiv je sice velle, ale třetí osoba singuláru je vult. Problémem řečených (pa)věd bude i to, že se řada věcí přejímá pro efekt a bez pokusu o zkoumání skutečného stavu. Viz např.: http://cs.wikiquote.org/wiki/Latinsk%C3%A9_v%C3%BDroky a celá řada jiných stránek - pěkná zasíťovanost! ;-)
  Kalka.
 • JS
  22.03.2011 11:45

  články o kurvítkách a svět chce být klamán jsou z entity článků p. JS ty, které snad beze zbytku pochopil. Všechny jeho články patří, soudím, mezi to nejlepší na Patrii. Popsat nějaké události vtipnou zkratkou nebo příměrem je oblíbeným sportem, který hodně lidí používá ale málo ovládá. P Soustružník je výjimkou a je škoda, že jsou některé jeho články jenom pro klienty Patrie plus. Klobouk dolů i před p. chamtilem.
  lime
 • Kalka, DAO a podpora unicode
  21.03.2011 22:33

  Dovolil jsem si teď pro sinology vložit alespoň část tohoto vzácného citátu přímo v čínských znacích, ale zjistil jsem, že se i nadále místo znaků objevují otazníky. Patria, stejně jako před několika lety, jede stále v "plain text" a unicode a podpora rich textu ji nic neříká. Nevadí. A to "z Chin-šun" myslím není název žádné kapitoly, ale tak se jmenuje autor knihy, z které čerpal pan Soustružník. tj.: Jan Chin-šun: Staročínský filosof Lao-c’ a jeho učení. Praha, SNPL, 1954.
  chamtil
  • Re: Kalka, DAO a podpora unicode
   22.03.2011 6:52

   díky za rozepsání autorství, byl jsem lenivý to napsat celé a vyřešil jsem to neohrabaně.
   JS
 •  
  21.03.2011 22:26

  ?????????????,?????????????????????????????????,????????,???????
  chamtil
  • xie xie!
   22.03.2011 10:18

   ....je dobře , že tu někdo hlídá pokud někdo využívá nebo použivá také někdy zneužívá Chinu jako nástroj argumentu a faktu.
   AMN
Aktuální komentáře
23.04.2024
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů