Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hra na tichou poštu…

Hra na tichou poštu…

24.03.2011 10:31
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jarní prázdniny nezletilého potomka s sebou přináší jednu nespornou výhodu – člověk se na týden „utrhne“ ze své obvyklé rutiny a stráví nějakých šest či sedm dní v obvykle kopcovitém terénu. Jinými slovy, vyrazí na hory.

Tento fakt přináší kromě jiného jistou (vynucenou) míru odstupu od věcí, které by jinak člověk řešil téměř v přímém přenosu. Ve světle posledních událostí v Japonsku (které rozhodně nechci na tomto místě bagatelizovat) se totiž nabízí otázka, zda současná praxe non-stop informačních kanálů a „breaking news“ nakonec nezahltí sebe sama a v konečném důsledku nevede k mnohem většímu zmatku.

Vzpomněl jsem si proto v této souvislosti na dětskou hru „tichá pošta“. Ta spočívá v tom, že si skupina dětí - sedících vedle sebe v řadě – předává šeptem slovo nebo větu, kterou si osoba na počátku tohoto řetězu vymyslela. Ten poslední pak dané slovo či větu řekne nahlas a porovnává se, jaká blbina z toho nakonec díky informačním šumům vyšla. Občas se člověk skutečně divil.

Reálná aplikace této poměrně nevinné hry do života se jmenuje živé zpravodajství. To v současné době trpí zejména tím, že originálních, ověřitelných a hlavně celosvětově relevantních zpráv je „relativně“ málo. Dochází proto k procesu přebírání, osekávání, přežvýkávání a komentování původně relativně kusých informací tak, že výsledný produkt velmi často připomíná onu tichou poštu. Nástup moderních technologií navíc umožnil celý tento proces zrychlit tak, že od okamžiku události do chvíle jejího předložení divákovi či čtenáři uplynou v horším případě desítky minut, v tom lepším pak pouze jejich jednotky. Často se tak poměrně nedůležitá nebo dokonce okrajová informace prezentuje jako její pravý opak a skutečně relevantní zpráva se „ztratí v překladu“.

Na finančních trzích vše dosud řečené platí dvojnásob. Důvodem je totiž až panická obava jejich účastníků z toho, že jim nějaká informace „uteče“. Zahlcují si proto svůj „obzor“ ultraširokými monitory, na kterých to nepřetržitě bliká, cinká a piští tak, jak se prostřednictvím zpravodajských agentur do jejich počítačů valí zprávy z kdejaké díry na druhém konci zeměkoule. Co kdyby to bylo důležité, že?

Nechci tím rozhodně nijak snižovat význam informací, ostatně – jedná se o jednu z nejdůležitějších komodit. V dnešním světě je však nesmírně důležité filtrovat, co opravdu je relevantní informace a co se tak jenom tváří. I proto se snažím své klienty přesvědčovat o tom, že činit svá investiční rozhodnutí na základě nadpisů a „hot news“ je cesta do finančního pekla. O to rychlejší, čím dále to má daný informační zdroj ke skutečnému centru události, o níž tak zasvěceně referuje.

Majitel penzionu, kde jsme minulý týden pobývali, komentoval všechno to mediální třeštění velmi lakonicky – „Důležitost událostí hodnotím podle toho, jak daleko od Šumavy se dějí“. Lépe bych to říci nedokázal…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
 • mediální třeštění
  24.03.2011 10:55

  Hezký čtení... ale k tomu závěru - Mnichov byl celkem daleko, Moskva až za devatero řekami, dnes aktuální Brusel je ze Šumavy taky v nedohlednu... tak aby se pan majitel s tímto přístupem časem nedivil, když cca 75% legislativy se dnes tvoří tam. Za loňský rok stroj evropských kamuflážníků (EK) vyprodukoval 2370 právních aktů, přičemž dnes už existuje přes 31.000 právních předpisů platných pro všechny členské státy...
  First Knight
  • Re: mediální třeštění
   27.03.2011 4:24

   zaseptej do prvniho ucha demokracie a z desateho ti vyjde ropa: http://geraldcelentechannel.blogspot.com/2011/03/gerald-celente-first-great-war-of-21st.html ..... nebo podobny, ale pomaleji mluveny projev: http://kingworldnews.com/kingworldnews/Broadcast/Entries/2011/3/26_Gerald_Celente.html
   Azb
Aktuální komentáře
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim
18:05Valuace akcií, historické zkušenosti a index utrpení
17:44Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17:13Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila  
17:06Avast zřejmě zvedl kvartální výnosy. Potvrdí výhled? (prognóza analytika Patrie)  
15:38Netflix na reparát: Růst tržeb i uživatelů pořád neumí (komentář analytika)  
15:28CETV nově čeká letošní růst zisku OIBDA o 15-17 %. Média spekulují o brzkém převzetí PPF
14:54Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
13:57Bance Morgan Stanley k silným číslům pomohly dluhopisy, akcie reagují růstem
12:05EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y