Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hra na tichou poštu…

Hra na tichou poštu…

24.03.2011 10:31
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jarní prázdniny nezletilého potomka s sebou přináší jednu nespornou výhodu – člověk se na týden „utrhne“ ze své obvyklé rutiny a stráví nějakých šest či sedm dní v obvykle kopcovitém terénu. Jinými slovy, vyrazí na hory.

Tento fakt přináší kromě jiného jistou (vynucenou) míru odstupu od věcí, které by jinak člověk řešil téměř v přímém přenosu. Ve světle posledních událostí v Japonsku (které rozhodně nechci na tomto místě bagatelizovat) se totiž nabízí otázka, zda současná praxe non-stop informačních kanálů a „breaking news“ nakonec nezahltí sebe sama a v konečném důsledku nevede k mnohem většímu zmatku.

Vzpomněl jsem si proto v této souvislosti na dětskou hru „tichá pošta“. Ta spočívá v tom, že si skupina dětí - sedících vedle sebe v řadě – předává šeptem slovo nebo větu, kterou si osoba na počátku tohoto řetězu vymyslela. Ten poslední pak dané slovo či větu řekne nahlas a porovnává se, jaká blbina z toho nakonec díky informačním šumům vyšla. Občas se člověk skutečně divil.

Reálná aplikace této poměrně nevinné hry do života se jmenuje živé zpravodajství. To v současné době trpí zejména tím, že originálních, ověřitelných a hlavně celosvětově relevantních zpráv je „relativně“ málo. Dochází proto k procesu přebírání, osekávání, přežvýkávání a komentování původně relativně kusých informací tak, že výsledný produkt velmi často připomíná onu tichou poštu. Nástup moderních technologií navíc umožnil celý tento proces zrychlit tak, že od okamžiku události do chvíle jejího předložení divákovi či čtenáři uplynou v horším případě desítky minut, v tom lepším pak pouze jejich jednotky. Často se tak poměrně nedůležitá nebo dokonce okrajová informace prezentuje jako její pravý opak a skutečně relevantní zpráva se „ztratí v překladu“.

Na finančních trzích vše dosud řečené platí dvojnásob. Důvodem je totiž až panická obava jejich účastníků z toho, že jim nějaká informace „uteče“. Zahlcují si proto svůj „obzor“ ultraširokými monitory, na kterých to nepřetržitě bliká, cinká a piští tak, jak se prostřednictvím zpravodajských agentur do jejich počítačů valí zprávy z kdejaké díry na druhém konci zeměkoule. Co kdyby to bylo důležité, že?

Nechci tím rozhodně nijak snižovat význam informací, ostatně – jedná se o jednu z nejdůležitějších komodit. V dnešním světě je však nesmírně důležité filtrovat, co opravdu je relevantní informace a co se tak jenom tváří. I proto se snažím své klienty přesvědčovat o tom, že činit svá investiční rozhodnutí na základě nadpisů a „hot news“ je cesta do finančního pekla. O to rychlejší, čím dále to má daný informační zdroj ke skutečnému centru události, o níž tak zasvěceně referuje.

Majitel penzionu, kde jsme minulý týden pobývali, komentoval všechno to mediální třeštění velmi lakonicky – „Důležitost událostí hodnotím podle toho, jak daleko od Šumavy se dějí“. Lépe bych to říci nedokázal…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
 • mediální třeštění
  24.03.2011 10:55

  Hezký čtení... ale k tomu závěru - Mnichov byl celkem daleko, Moskva až za devatero řekami, dnes aktuální Brusel je ze Šumavy taky v nedohlednu... tak aby se pan majitel s tímto přístupem časem nedivil, když cca 75% legislativy se dnes tvoří tam. Za loňský rok stroj evropských kamuflážníků (EK) vyprodukoval 2370 právních aktů, přičemž dnes už existuje přes 31.000 právních předpisů platných pro všechny členské státy...
  First Knight
  • Re: mediální třeštění
   27.03.2011 4:24

   zaseptej do prvniho ucha demokracie a z desateho ti vyjde ropa: http://geraldcelentechannel.blogspot.com/2011/03/gerald-celente-first-great-war-of-21st.html ..... nebo podobny, ale pomaleji mluveny projev: http://kingworldnews.com/kingworldnews/Broadcast/Entries/2011/3/26_Gerald_Celente.html
   Azb
Aktuální komentáře
13.05.2021
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur
8:23Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí
6:08Guru stock-pickingu radí "ETF na SPX". Co dalšího vzkazuje Buffett nováčkům?
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  
17:53Směrem k dalším rekordům
17:44Reakce na inflační čísla nabrala na síle, rostoucí výnosy doléhají na akcie  
17:10PlayStation, pračky, zubní kartáčky i těžba kryptoměn. Čipy chybí všude a podle analytiků nejméně do roku 2023 budou chybět dál
16:28Bayer nabízí uspokojivé výsledky s nízkou valuací  
16:27Polsko navýší kontrolu nad Orlenem, chce z něj udělat národního šampiona
15:28Ceny v USA výrazně zrychlují a táhnou výš inflační očekávání. Akcie i dluhopisy klesly  
13:52Zlato už zase dává smysl. Otočilo propad na růstu americké inflace. Jaký je výhled pro další kovy?  
12:52Electronic Arts hravě přeskočil laťku trhu, tržby táhly Apex Legends a FIFA  
12:00Photon Energy prudce propadl zisk. Vysvětluje to nižšími výnosy a rozvojem projektů v Polsku a Rumunsku
11:55Česko letos poroste rychleji, než se čekalo, odhaduje EK. Příští rok ale růst HDP zaostane za odhady
11:51Poptávka po ropě se letos bude podle IAE zvyšovat rychleji než nabídka
11:34Výprodeje akcií ustaly. Inflace klíčovou událostí, ale je třeba hledět i dál  
11:08Analytik: Kvartál a výhled Palantiru mírně nad očekávání, cena stále nízká  
10:52Reset CD Projektu si vyžádal novou cílovou cenu Patrie  
9:49Commerzbank svými výsledky pozitivně překvapila, akcie reagují růstem
9:47Nová pravidla WhatsAppu: Otevřená cesta vašich dat do Facebooku?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Coinbase Global Inc (03/21 Q1)
DoorDash Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Luminar Technologies Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/21 Q1)
Walt Disney Co/The (03/21 Q2, Aft-mkt)
7:30Telefonica SA (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y