Rebelové, bojující v Libyi proti režimu a vojenským silám vůdce země Muamaara Kaddáfího jsou ochotni za určitých podmínek přistoupit na vyhlášení příměří v zemi. Podmínkami jsou zejména opuštění západu země, především center měst, jednotkami Libyjského vůdce Kaddáfího, zajištění svobody slova a stažení všech žoldáckých sil, najatých Libyjským vůdcem v zahraničí. Požadavky dle Reuters a CNBC formuloval bývalý ministr libyjské vlády a nynější šéf národní rady v centru povstalců Benghází Mustafa Abdul Džalíl.
Požadavkem také nadále zůstává, aby Kaddáfí a členové jeho rodiny natrvalo opustili Libyi.
Podle BBC ve Velké Británii před několika dny pobýval vyslanec libyjské vlády Muhammad Ismáíl a hovořil s britskými představiteli. Podle ministerstva zahraničí dávají Britové při všech kontaktech s Libyjci jednoznačně najevo, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí musí odstoupit. Informace o Ismáílově misi se objevila po nečekaném příjezdu libyjského ministra zahraniční Músy Kúsy do Británie. Tvrdí, že utekl a že už pro Kaddáfího vládu nechce pracovat. K podobnému kroku jsou podle stanice Al-Džazíra připraveni také ministr vnitra, Kúsův náměstek a předseda libyjského Sněmu. Všichni jsou podle Al-Džazíry v Tunisku a čekají na příhodné letadlo.Velká Británie další představitele Libye z okolí jejího vůdce Kaddáfího otevřeně vyzývá, aby Kúsu následovali.
Zpravodaj BBC tvrdí, že Ismáíl patří k poradcům Kaddáfího syna Sajfa Isláma. Britské ministerstvo zahraničí návštěvu Ismáíla přímo nepotvrdilo. Sdělilo, že nehodlá komentovat všechny své kontakty s libyjskými zástupci a že při všech těchto kontaktech jednoznačně dává najevo, že Kaddáfí musí odstoupit. Podle BBC Ismáíl zřejmě prověřoval možnosti Kaddáfího ústupu. Přibývá spekulací o tom, že Kaddáfího synové Sajf Islám, Saadí a Mutasim jsou ochotni vyjednávat o možnostech odchodu buď celé rodiny, nebo jenom Kaddáfího.
Německý ministr zahraničí Westerwelle, který je na návštěvě Číny, uvedl, že libyjská krize je řešitelná výhradně politickými, nikoli vojenskými prostředky. Německo i Čína jsou odpůrci vojenské operace, která má chránit libyjské civilisty proti vojenským jednotkám Muammara Kaddáfího. Obě země se v březnu v Radě bezpečnosti OSN zdržely hlasování o rezoluci, která operaci povoluje. Německo ale také jednoznačně vyzvalo Kaddáfího, aby se vzdal moci. Čína stupňuje kritiku NATO a tvrdí, že nálety na Kaddáfího cíle překračují rámec rezoluce.
Rezoluce umožňující ochranu libyjských civilistů vojenskými prostředky byla přijata 17. března, lety byly zahájeny 19. března. Od 31. března operacím velí NATO.
(Zdroj: CNBC, Reuters, BBC, čtk)