Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solow: Dlouhodobý potenciál USA neohrožen, musíme zlepšit stabilizátory, někdy je nutná „inteligentní“ fiskální stimulace

Solow: Dlouhodobý potenciál USA neohrožen, musíme zlepšit stabilizátory, někdy je nutná „inteligentní“ fiskální stimulace

04.04.2011 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních zhruba deseti letech jsme žili v představě, že krize a nerovnováhy jsou krátkodobými událostmi, které lze vyřešit monetární politikou. Možnost dlouhodobějšího převisu nabídky ale stále představuje reálné nebezpečí a poslední finanční krize je toho příkladem. V rozhovoru pro VOX to uvedl známý ekonom Robert Solow, který působí na Massachusetts Institute of Technology. Na hlubokou recesi podle něj někdy nestačí ani nástroje monetární politiky a výsledkem jsou dlouhodobě málo využívané zdroje v ekonomice. „Vše, co zbývá, je pak fiskální politika;“ dominantní proud v makroekonomii v několika posledních desetiletích však tuto možnost výjimečného užití „inteligentního“ fiskálního stimulu ignoroval.

Rozumné užití fiskální politiky vyžaduje představu o její efektivitě – co udělá dodatečná miliarda vládních výdajů s celou reálnou ekonomikou a cenami a co s ní udělá snížení daní? Problémem tak podle ekonoma je, že odhady fiskálních multiplikátorů jsou velmi nespolehlivé. Pokud by se blížily 1 nebo byly ještě nižší, jak některé studie naznačují, nemusí mít snahy o fiskální stimulaci smysl, nebo by musely dosahovat velkých rozměrů. Pokud by se multiplikátor naopak blížil 2, stává se tato politika „mnohem praktičtější“. Velikost multiplikátoru se přitom mění v závislosti na stavu ekonomiky, uvedl Solow.

Další problém představuje to, že některé země mohou těžit ze stimulace probíhající u jejich obchodních partnerů, významná je tak koordinace fiskálních politik u propojených ekonomik. „Žádná fiskální politika není pouhou stabilizací. Mění také alokaci a distribuci příjmů v ekonomice a mezi skupinou zemí,“ dodal Solow.

Ekonom poukázal na význam automatických stabilizátorů, mezi které řadí i používání Taylorova pravidla, které na základě „odchylky skutečné inflace a skutečného produktu od jejích cílových hodnot“ odhaduje vhodné nastavení sazeb. Výhoda automatických stabilizátorů ve fiskální oblasti spočívá v tom, že nemusejí být zdlouhavě a problematicky vybírány a schvalovány. Tyto stabilizátory mají ale i nevýhody. Jedná se např. o to, že pokud se ekonomika zvedá z hluboké recese, částečně tento pohyb tlumí. Podle Solowa by ale šlo vytvořit stabilizátory, které by pouze tlumily pohyb od cíle (například úrovně produktu), ale ne pohyb směrem k němu.

„Každá země má právo na názor ohledně deficitu či přebytku svého běžného účtu. Jde o součást dlouhodobé mezigenerační politiky. Máme určitou představu o tom, jaké jsou přijatelné způsoby ovlivnění deficitů a přebytků. Všichni souhlasí s tím, že obrana nadhodnocené měny pravděpodobně k ničemu nevede, nicméně panují velké rozdíly v názorech na to, co se stane při dlouhodobé obraně podhodnocené měny. Je zde určitá asymetrie,“ uvedl Solow ohledně současných globálních nerovnováh.

Rozvíjející se země během finanční krize trpěly méně, protože byly s globálním bankovním systémem provázány do menší míry. Nyní se dá čekat, že rozvinuté ekonomiky pro ně nebudou představovat tak důležitý zdroj poptávky a rozvíjející se ekonomiky se budou orientovat na domácí poptávky, což „není vůbec špatné“. Dojde k růstu domácí spotřeby a domácích investic, protože „vyvážet bylo lehké, když zbytek světa nakupoval“, nyní se ale situace změnila, uvedl ekonom.

Solow se ve své práci specializuje na dlouhodobý ekonomický růst. Ten je podle jeho slov tažen růstem potenciálního produktu, „je tu ale samozřejmě potřeba zajistit růst poptávky, který by odpovídal růstu potenciálu“. V USA podle něho během krize nedošlo k velkému narušení potenciálního růstu, problém představuje využití kapacit. „Pokud vyřešíme problém návratu k rozumnému využití existujících kapacit, … v následujících třiceti, čtyřiceti letech bych nečekal, že dlouhodobý růst se bude odlišovat od toho, co jsme viděli v minulosti,“ řekl Solow.

Podle ekonoma bychom měli přemýšlet o „sofistikovanější“ průmyslové politice, která by měla podporovat zejména výzkum a vývoj a neorientovat se na odhady toho, které odvětví bude v budoucnu prosperovat.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • jsou to keci a jen dvě věci
    04.04.2011 21:31

    Krize je boj.Dokud se nerozhýbe oběh peněz nebo o ně někdo z velkých nepříjde tak krize trvá.Buď musí udělat ztráty banky a tím uvolnit prostředky pro trh nebo se musí nastartovat poptávka oddlužením domácností.Dokud budou lidi kupovat jídlo kreditkami tak jsme v krizi a žadné EQ 9 nepomůže.
    prorok
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.