Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solow: Dlouhodobý potenciál USA neohrožen, musíme zlepšit stabilizátory, někdy je nutná „inteligentní“ fiskální stimulace

Solow: Dlouhodobý potenciál USA neohrožen, musíme zlepšit stabilizátory, někdy je nutná „inteligentní“ fiskální stimulace

4.4.2011 18:03
Autor: Redakce, Patria Online

V posledních zhruba deseti letech jsme žili v představě, že krize a nerovnováhy jsou krátkodobými událostmi, které lze vyřešit monetární politikou. Možnost dlouhodobějšího převisu nabídky ale stále představuje reálné nebezpečí a poslední finanční krize je toho příkladem. V rozhovoru pro VOX to uvedl známý ekonom Robert Solow, který působí na Massachusetts Institute of Technology. Na hlubokou recesi podle něj někdy nestačí ani nástroje monetární politiky a výsledkem jsou dlouhodobě málo využívané zdroje v ekonomice. „Vše, co zbývá, je pak fiskální politika;“ dominantní proud v makroekonomii v několika posledních desetiletích však tuto možnost výjimečného užití „inteligentního“ fiskálního stimulu ignoroval.

Rozumné užití fiskální politiky vyžaduje představu o její efektivitě – co udělá dodatečná miliarda vládních výdajů s celou reálnou ekonomikou a cenami a co s ní udělá snížení daní? Problémem tak podle ekonoma je, že odhady fiskálních multiplikátorů jsou velmi nespolehlivé. Pokud by se blížily 1 nebo byly ještě nižší, jak některé studie naznačují, nemusí mít snahy o fiskální stimulaci smysl, nebo by musely dosahovat velkých rozměrů. Pokud by se multiplikátor naopak blížil 2, stává se tato politika „mnohem praktičtější“. Velikost multiplikátoru se přitom mění v závislosti na stavu ekonomiky, uvedl Solow.

Další problém představuje to, že některé země mohou těžit ze stimulace probíhající u jejich obchodních partnerů, významná je tak koordinace fiskálních politik u propojených ekonomik. „Žádná fiskální politika není pouhou stabilizací. Mění také alokaci a distribuci příjmů v ekonomice a mezi skupinou zemí,“ dodal Solow.

Ekonom poukázal na význam automatických stabilizátorů, mezi které řadí i používání Taylorova pravidla, které na základě „odchylky skutečné inflace a skutečného produktu od jejích cílových hodnot“ odhaduje vhodné nastavení sazeb. Výhoda automatických stabilizátorů ve fiskální oblasti spočívá v tom, že nemusejí být zdlouhavě a problematicky vybírány a schvalovány. Tyto stabilizátory mají ale i nevýhody. Jedná se např. o to, že pokud se ekonomika zvedá z hluboké recese, částečně tento pohyb tlumí. Podle Solowa by ale šlo vytvořit stabilizátory, které by pouze tlumily pohyb od cíle (například úrovně produktu), ale ne pohyb směrem k němu.

„Každá země má právo na názor ohledně deficitu či přebytku svého běžného účtu. Jde o součást dlouhodobé mezigenerační politiky. Máme určitou představu o tom, jaké jsou přijatelné způsoby ovlivnění deficitů a přebytků. Všichni souhlasí s tím, že obrana nadhodnocené měny pravděpodobně k ničemu nevede, nicméně panují velké rozdíly v názorech na to, co se stane při dlouhodobé obraně podhodnocené měny. Je zde určitá asymetrie,“ uvedl Solow ohledně současných globálních nerovnováh.

Rozvíjející se země během finanční krize trpěly méně, protože byly s globálním bankovním systémem provázány do menší míry. Nyní se dá čekat, že rozvinuté ekonomiky pro ně nebudou představovat tak důležitý zdroj poptávky a rozvíjející se ekonomiky se budou orientovat na domácí poptávky, což „není vůbec špatné“. Dojde k růstu domácí spotřeby a domácích investic, protože „vyvážet bylo lehké, když zbytek světa nakupoval“, nyní se ale situace změnila, uvedl ekonom.

Solow se ve své práci specializuje na dlouhodobý ekonomický růst. Ten je podle jeho slov tažen růstem potenciálního produktu, „je tu ale samozřejmě potřeba zajistit růst poptávky, který by odpovídal růstu potenciálu“. V USA podle něho během krize nedošlo k velkému narušení potenciálního růstu, problém představuje využití kapacit. „Pokud vyřešíme problém návratu k rozumnému využití existujících kapacit, … v následujících třiceti, čtyřiceti letech bych nečekal, že dlouhodobý růst se bude odlišovat od toho, co jsme viděli v minulosti,“ řekl Solow.

Podle ekonoma bychom měli přemýšlet o „sofistikovanější“ průmyslové politice, která by měla podporovat zejména výzkum a vývoj a neorientovat se na odhady toho, které odvětví bude v budoucnu prosperovat.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • jsou to keci a jen dvě věci
    4.4.2011 21:31

    Krize je boj.Dokud se nerozhýbe oběh peněz nebo o ně někdo z velkých nepříjde tak krize trvá.Buď musí udělat ztráty banky a tím uvolnit prostředky pro trh nebo se musí nastartovat poptávka oddlužením domácností.Dokud budou lidi kupovat jídlo kreditkami tak jsme v krizi a žadné EQ 9 nepomůže.
    prorok
Aktuální komentáře
12.12.2017
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data