Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solow: Dlouhodobý potenciál USA neohrožen, musíme zlepšit stabilizátory, někdy je nutná „inteligentní“ fiskální stimulace

Solow: Dlouhodobý potenciál USA neohrožen, musíme zlepšit stabilizátory, někdy je nutná „inteligentní“ fiskální stimulace

04.04.2011 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních zhruba deseti letech jsme žili v představě, že krize a nerovnováhy jsou krátkodobými událostmi, které lze vyřešit monetární politikou. Možnost dlouhodobějšího převisu nabídky ale stále představuje reálné nebezpečí a poslední finanční krize je toho příkladem. V rozhovoru pro VOX to uvedl známý ekonom Robert Solow, který působí na Massachusetts Institute of Technology. Na hlubokou recesi podle něj někdy nestačí ani nástroje monetární politiky a výsledkem jsou dlouhodobě málo využívané zdroje v ekonomice. „Vše, co zbývá, je pak fiskální politika;“ dominantní proud v makroekonomii v několika posledních desetiletích však tuto možnost výjimečného užití „inteligentního“ fiskálního stimulu ignoroval.

Rozumné užití fiskální politiky vyžaduje představu o její efektivitě – co udělá dodatečná miliarda vládních výdajů s celou reálnou ekonomikou a cenami a co s ní udělá snížení daní? Problémem tak podle ekonoma je, že odhady fiskálních multiplikátorů jsou velmi nespolehlivé. Pokud by se blížily 1 nebo byly ještě nižší, jak některé studie naznačují, nemusí mít snahy o fiskální stimulaci smysl, nebo by musely dosahovat velkých rozměrů. Pokud by se multiplikátor naopak blížil 2, stává se tato politika „mnohem praktičtější“. Velikost multiplikátoru se přitom mění v závislosti na stavu ekonomiky, uvedl Solow.

Další problém představuje to, že některé země mohou těžit ze stimulace probíhající u jejich obchodních partnerů, významná je tak koordinace fiskálních politik u propojených ekonomik. „Žádná fiskální politika není pouhou stabilizací. Mění také alokaci a distribuci příjmů v ekonomice a mezi skupinou zemí,“ dodal Solow.

Ekonom poukázal na význam automatických stabilizátorů, mezi které řadí i používání Taylorova pravidla, které na základě „odchylky skutečné inflace a skutečného produktu od jejích cílových hodnot“ odhaduje vhodné nastavení sazeb. Výhoda automatických stabilizátorů ve fiskální oblasti spočívá v tom, že nemusejí být zdlouhavě a problematicky vybírány a schvalovány. Tyto stabilizátory mají ale i nevýhody. Jedná se např. o to, že pokud se ekonomika zvedá z hluboké recese, částečně tento pohyb tlumí. Podle Solowa by ale šlo vytvořit stabilizátory, které by pouze tlumily pohyb od cíle (například úrovně produktu), ale ne pohyb směrem k němu.

„Každá země má právo na názor ohledně deficitu či přebytku svého běžného účtu. Jde o součást dlouhodobé mezigenerační politiky. Máme určitou představu o tom, jaké jsou přijatelné způsoby ovlivnění deficitů a přebytků. Všichni souhlasí s tím, že obrana nadhodnocené měny pravděpodobně k ničemu nevede, nicméně panují velké rozdíly v názorech na to, co se stane při dlouhodobé obraně podhodnocené měny. Je zde určitá asymetrie,“ uvedl Solow ohledně současných globálních nerovnováh.

Rozvíjející se země během finanční krize trpěly méně, protože byly s globálním bankovním systémem provázány do menší míry. Nyní se dá čekat, že rozvinuté ekonomiky pro ně nebudou představovat tak důležitý zdroj poptávky a rozvíjející se ekonomiky se budou orientovat na domácí poptávky, což „není vůbec špatné“. Dojde k růstu domácí spotřeby a domácích investic, protože „vyvážet bylo lehké, když zbytek světa nakupoval“, nyní se ale situace změnila, uvedl ekonom.

Solow se ve své práci specializuje na dlouhodobý ekonomický růst. Ten je podle jeho slov tažen růstem potenciálního produktu, „je tu ale samozřejmě potřeba zajistit růst poptávky, který by odpovídal růstu potenciálu“. V USA podle něho během krize nedošlo k velkému narušení potenciálního růstu, problém představuje využití kapacit. „Pokud vyřešíme problém návratu k rozumnému využití existujících kapacit, … v následujících třiceti, čtyřiceti letech bych nečekal, že dlouhodobý růst se bude odlišovat od toho, co jsme viděli v minulosti,“ řekl Solow.

Podle ekonoma bychom měli přemýšlet o „sofistikovanější“ průmyslové politice, která by měla podporovat zejména výzkum a vývoj a neorientovat se na odhady toho, které odvětví bude v budoucnu prosperovat.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • jsou to keci a jen dvě věci
    04.04.2011 21:31

    Krize je boj.Dokud se nerozhýbe oběh peněz nebo o ně někdo z velkých nepříjde tak krize trvá.Buď musí udělat ztráty banky a tím uvolnit prostředky pro trh nebo se musí nastartovat poptávka oddlužením domácností.Dokud budou lidi kupovat jídlo kreditkami tak jsme v krizi a žadné EQ 9 nepomůže.
    prorok
Aktuální komentáře
16.07.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m