Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solární energie nákladově i kapacitně dohání „špinavé“ uhelné zdroje, zní z odvětví

Solární energie nákladově i kapacitně dohání „špinavé“ uhelné zdroje, zní z odvětví

22.04.2011 16:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Instalace solárních panelů v nejbližších dvou letech razantně porostou s tím, jak klesají finanční náklady na budování zdrojů v přepočtu na jejich výkon. Ty se blíží konkurenční nečisté uhelné technologii tepelných elektráren, která více zatěžuje životní prostředí, zní z odvětví. Do roku 2020 pak náklady na jeden instalovaný watt padnou na 1,45 USD, což je necelá polovina současných úrovní, spočetla Bloomberg New Energy na základě vývoje v odvětví.

„Už dnes je solární technologie konkurenceschopná vůči dalším technologiím zejména na denních špičkách, typicky pak v Kalifornii nebo Japonsku,“ říká CEO Canadian Solar Inc., Shawn Qu. Vyspělejší výrobní postupy a výkonnější články umožňují podle Shawna Qu výrobcům v Číně, mezi které patří sama Canadian Solar, lídr JA Solar či třeba Yingli Green Energy, produkovat solární technologii na cenách, které odpovídají uhelným zdrojům a to bez tržních subvencí za ekologickou energii. „Pokles nákladů na technologii vůči výkonu a efektivitě zdrojů je zásadním hnacím motorem odvětví, v nejbližší dekádě dojde opět k poklesu nákladů o polovinu na jednotku výkonu,“ tvrdí Michael Liebreich, CEO Bloomberg New Energy Finance. Podle odhadů výzkumné firmy se solární instalace do roku 2013 prakticky zdvojnásobí na celkovou kapacitu 32,6 GWh ze zhruba 18,6 GWh dosažených v roce 2010.

Celosvětová výrobní kapacita solárních panelů se od roku 2008 řádově zečtyřnásobila na loňských 27,5 GW a letos má k této kapacitě přibýt dalších 12 GW. Samotný Canadian Solar počítá s posunem z 1,3 GW na 2 GW během jednoho roku, uvedl šéf Qu. Francouzská Areva letos očekává zhruba 20% pokles nákladů a rozvíjí šířeji technologii STT (solar thermal technology). V podstatě stejný pokles nákladů čeká u samotné výstavby zdrojů. Liebreich z Bloomberg New Energy Finance upozorňuje na oficiální statistiky, které uvádějí platbu za jednu kW u uhelných zdrojů kolem 7 centů amerického dolaru, u zemního plynu kolem 6 centů, proti tomu 22,3 centu u zdrojů solárních (údaje za 4Q10). Uvádí ale zásadní zádrhel tohoto propočtu – srovnání s neodpovídajícím segmentem. Kalkulovány jsou totiž včetně značného podílu domácností a malých podnikatelů a jejich především střešních instalací a dalších instalaci drobnějšího rozsahu, nikoli na základě porovnání „velkoobchodních“ zdrojů, srovnatelných k uhelné a dalším technologiím. „Náklady klesají tempem mezi pěti až osmi procenty ročně a budou v tomto kurzu pokračovat,“ říká šéf SolarCity. Podobně hovoří kalifornská Foster City, která se soustřeďuje zejména na drobné střešní instalace.

Zejména nestabilitu a drahost na vygenerovanou jednotku energie kritizují šéfové „tradičních“ energetik a výjimkou není ani šéf tuzemského ČEZu Martin Roman. „EU v příštích deseti letech plánuje investovat do obnovitelných zdrojů stovky miliard eur. To samozřejmě povede ke skokovému zdražení elektrické energie. Již dnes zákazníci v Německu platí více za příspěvek na obnovitelné zdroje než za samotnou elektřinu," uvedl nedávno Roman. Druhá výtka směrem k solární a celkově obnovitelným zdrojům patří „uřízení“ tohoto nárůstu. Sousední Německo tak podle Romana například podcenilo posílení své přenosové sítě v souvislosti s výstavbou větrných a solárních elektráren a za to, že nyní v době nedostatku elektřiny kvůli moratoriu na jaderné zdroje (a nedostatečnému transportu v rámci země) používají českou síť, by dle jeho slov měli platit (6-7 mld. ročně). Sousední Německo, které je klíčové i pro tuzemský trh elektřiny, chce do roku 2022 uzavřít všechny jaderné zdroje. Pilířem se dle ministra životního prostředí Röttgena má stát větrná energie, ale také solární. Studie IHS odhaduje, že roční instalace fotovoltaických zdrojů v Německu akcelerují díky tomuto rozhodnutí o zhruba 5 GW ročně. Instalace v Německu nyní dosahují zhruba 17 GW, z toho 7,4 tisíce jen v roce 2010, celkovým výstupem zhruba 12,1 GW, odpovídajícím 2 % spotřeby země. Oficiální vládní cíl hovoří o 66 GW instalované kapacity do roku 2030, poradce německé vlády pro energetiku Stefan Kohler uvedl číslo 42 GW do roku 2020. Někteří analytici o 25 procentech produkce elektřiny země do roku 2050 (což by znamenalo více jak dvojnásobek uvedeného cíle).

Budoucnost využití energie ze slunce je ale také jinde, než v prosté fotovoltaické technologii. Širšího rozšíření se zřejmě dočká solárně-termální technologie, jejíž hlavní výhodou je schopnost energii uchovávat (ukládat). Klasická fotovoltaika přímo převádí sluneční svit na elektřinu. Solární panely jsou aktivní jen v části denní doby, úschova elektřiny není rentabilní. STT proti tomu převádí sluneční svit na teplo, které je zdrojem pro generování elektřiny. Běžně je tento typ zdrojů využíván i v ČR, například pro ohřev vody či vytápění, zejména pak ale v jižních zemích (Řecko, Španělsko, Itálie,…) Budoucností technologie je v širším průmyslovém využití samotného média absorbujícího energii ze slunce (vedle vody například speciálních solí, oleje, vzduchu, hélia, nitrogenu,..). Vzniklé teplo může být uchováno a použito ke generování elektřiny později v rámci dne, například v noci, připomívá společná zpráva producentů eSolar, Abenghoa Solar či Schott Solar.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.10.2019
22:05Wall Street v závěru otočila do záporu, Biogen +26 %
21:31Johnson zrychlí přípravy na tvrdý brexit, jednání o dohodě pozastavil
17:40Čemu by měli drobní investoři věnovat velkou pozornost
17:13Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 24. října v Brně!
17:12Před večerním hlasováním libra ztrácí. Hlavním trhům se však daří  
17:11Summary: Merck se dostal pod tlak, McDonald's naservíroval horší výsledky, než se čekalo
16:08BBC: Vláda dnes v případě porážky stáhne zákon o brexitové dohodě
15:27Boeing stahuje americkou ekonomiku
14:54UPS doručil dobré zprávy, trhy ale čekaly ještě lepší (komentář analytika)  
14:00Trh START má nový přírůstek, boršovského zpracovatele kůží KARO
13:50Fed: Jsme lepší v projekcích, ale nevíme přesně proč
13:48Credit Suisse: Majetek domácností rostl o 2,6 %, mezi bohatými je poprvé více Číňanů než Američanů
12:20UBS: Pokles tržeb zmírnil příliv nových aktiv pod správou  
11:22EK: Rozpočty Itálie a Francie možná budou v rozporu s pravidly EU
11:07Posen: Kryptoměny bez regulace ne, na čele je Švédsko a Čína
10:13Kanadští liberálové zřejmě ztratili většinu, u moci ale zůstanou
10:05Lehká korekce včerejšího optimismu. Od Číny se pozornost opět přesune do britského parlamentu  
9:26Bance UBS kvůli slábnoucí ekonomice a nízkým úrokům klesl zisk o 16 procent
9:14Rozbřesk: Dluhy v unii klesají pomalu
8:58Optimismus kvůli obchodu přetrvává, burzy zřejmě otevřou lehce v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Harley-Davidson Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Hasbro Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/19 Q3)
Lockheed Martin Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
McDonald's Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
NextEra Energy Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/19 Q3)
Procter & Gamble Co/The (09/19 Q1, Bef-mkt)
Snap Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UBS Group AG (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Technologies Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
7:15Randstad NV (09/19 Q3)
8:00Husqvarna AB (09/19 Q3)
12:00Centene Corp (09/19 Q3)
13:00United Parcel Service Inc (09/19 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/19 Q3)
22:10Whirlpool Corp (09/19 Q3)