Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Neviditelní stále neviditelní, pro a proti odchodu Řecka z unie, USA nebudou řešit problémy rozvíjejících se ekonomik

Krugman: Neviditelní stále neviditelní, pro a proti odchodu Řecka z unie, USA nebudou řešit problémy rozvíjejících se ekonomik

16.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman se v několika posledních příspěvcích na svém blogu věnuje tomu, zda Spojené státy zneužívají svou měnovou politiku, zda jim hrozí ztráta důvěry a jaká jsou pro a proti řeckého odchodu z eurozóny.

Putin viní Spojené státy z „chuligánství“, Brazílie z toho, že rozpoutaly měnovou válku a ani Čína není s měnovou politikou Fedu spokojena. Co ale skutečně na mezinárodní měnové scéně probíhá? To, co vidíme, je klasickým příkladem Mundellovy neslučitelné trojice. Tato teorie říká, že země nemůže mít zároveň volný pohyb kapitálu, stabilní kurz a nezávislou monetární politiku.

Rozvinuté ekonomiky včetně USA nyní trpí dozvuky krize, rozvíjející se ekonomiky jsou na tom mnohem lépe. To jim ale zároveň vytváří problém. Svou měnu nechtějí nechat posílit, to však vede k inflačním tlakům, protože tak ztrácejí nezávislou monetární politiku.

Všechna nařčení z vedení měnových válek jsou ve skutečnosti požadavkem, aby Spojené státy ztratily svou monetární nezávislost a aby se Fed přestal snažit o stabilizaci americké ekonomiky. Rozvíjející se ekonomiky by tak nemusely čelit neslučitelné trojici a volit mezi posílením měny a importovanou inflací. Jak teorie trojice ukazuje, alternativou je omezení toku kapitálu. Čína ho již používá, ale ne vždy efektivně. Brazílie se o něj snaží, ale tato snaha není dostatečná. Každopádně však tato analýza ukazuje, že ze strany USA nejde o žádné zneužití politiky, úkolem Fedu není dělat těžká rozhodnutí za někoho jiného, uzavírá Krugman toto téma.

Ekonom se také krátce věnuje svému oblíbenému tématu – vyvracení názoru, že Spojeným státům hrozí ztráta důvěry kvůli jejich rozpočtovým deficitům. Následující graf, který ukazuje výnos desetiletých vládních dluhopisů, doprovází titulem „neviditelní ochránci trhu opět neviditelně zasahují“:


Krugman

Je ohromující, jak rozpočtové debatě ve Washingtonu dominuje strach z dluhopisového trhu. Stejně ohromující je i to, že vláda, která si může dlouhodobě půjčit za reálnou sazbu dosahující 0,7 %, tak nečiní a nefinancuje z těchto půjček tolik potřebnou infrastrukturu, uvádí Krugman. Není podle něho ani pravděpodobné, že by investoři namísto dluhopisů „trestali“ dolar, jak nedávno naznačil Wall Street Journal. Pokud by tomu tak ale bylo, patří jim díky, protože zatímco rostoucí výnosy dluhopisů by americkou ekonomiku poškodily, klesající dolar jí pomáhá, píše ekonom.

Pozornost věnuje Krugman i vývoji v Evropě. Pokud by nějaká země měla opustit měnovou unii a zavést vlastní měnu, musela by přistoupit i k defaultu a zavést přechodné omezení na výběr vkladů z bank podobně, jako to učinila Argentina. Všichni přitom podle ekonoma už vědí, že Řecko své dluhy plně nesplatí, default ale stačit nebude. Stále je tu totiž problém cen a mezd, které jsou ve srovnání s jádrem Evropy příliš vysoké. Musí tedy dojít i k devalvaci. A ohledně stahování vkladů z bank Krugman uvádí, že odchod z unie by byl nejmenším zlem v případě, kdy by se bankovní krize rozvinula ještě před samotným exitem.

Ekonom ale poukazuje i na to, že Řecko je relativně chudou zemí s minulostí plnou slabých vlád. Jako takové má stále mnoho co získat ze společného evropského projektu. Proti Argentině má také tu nevýhodu, že nemá svou měnu jejíž kurz by byl jen navázán na měnu jinou. Ukončit toto provázání kurzu je technicky jednodušší, než opuštění eura a tento rozdíl může být tím, co namísto krátkého šoku přinese dlouhodobou finanční krizi.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2019
18:33Coca-Cola jako nejlepší akciová sázka odvětví a zaostávající defenziva
17:36Libra vzhlíží k novému referendu, akcie zůstávají v růstové náladě  
17:15Výsledky VIG naznačí, jak postupuje v plnění ročních cílů
16:44Pražská burza se opět staví do opozice k Evropě a zámoří  
16:33Jakub Brukner: Komu nahrává zákaz pro Huawei? (video)
16:23Oslavte 25. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku výhodnějších obchodů!
15:11Pictet: Jak daleko je k tomu, aby Čína použila americké dluhopisy jako zbraň?
15:07DEKINVEST podfond Alfa fondu Dekinvest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění k Pololetní zprávě za rok 2018
14:10Home Credit Group B.V.- Zpráva ze schůze vlastníků CP
13:00START Day pražské burzy (záznam): Novinky o AtomTrace, Fillamentum, Prabos, Primoco, UDI
12:49OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky
12:22Americký ministr předpokládá sankce za Nord Stream 2 v brzké budoucnosti
11:39Britská ocelářská dvojka je prý na pokraji kolapsu
10:47Piketty: Evropa tu je jen pro bohaté, musíme připomenout lidem, že změna je možná
10:37Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei
10:01Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra  
9:36Výroba aut do konce dubna klesla o procento na 489 752 vozů
9:16Rozbřesk: Dalších čtyřicet miliard na rozpočtovém obzoru
9:14Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016
8:54Čína se začíná zbrojit proti rétorice USA, futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (05/19 Q3, Bef-mkt)
CECONOMY AG (03/19 Q2)
12:00Home Depot Inc/The (04/19 Q1)
13:00Kohl's Corp (04/19 Q1)
16:00USA - Prodeje starších domů