Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Neviditelní stále neviditelní, pro a proti odchodu Řecka z unie, USA nebudou řešit problémy rozvíjejících se ekonomik

Krugman: Neviditelní stále neviditelní, pro a proti odchodu Řecka z unie, USA nebudou řešit problémy rozvíjejících se ekonomik

16.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman se v několika posledních příspěvcích na svém blogu věnuje tomu, zda Spojené státy zneužívají svou měnovou politiku, zda jim hrozí ztráta důvěry a jaká jsou pro a proti řeckého odchodu z eurozóny.

Putin viní Spojené státy z „chuligánství“, Brazílie z toho, že rozpoutaly měnovou válku a ani Čína není s měnovou politikou Fedu spokojena. Co ale skutečně na mezinárodní měnové scéně probíhá? To, co vidíme, je klasickým příkladem Mundellovy neslučitelné trojice. Tato teorie říká, že země nemůže mít zároveň volný pohyb kapitálu, stabilní kurz a nezávislou monetární politiku.

Rozvinuté ekonomiky včetně USA nyní trpí dozvuky krize, rozvíjející se ekonomiky jsou na tom mnohem lépe. To jim ale zároveň vytváří problém. Svou měnu nechtějí nechat posílit, to však vede k inflačním tlakům, protože tak ztrácejí nezávislou monetární politiku.

Všechna nařčení z vedení měnových válek jsou ve skutečnosti požadavkem, aby Spojené státy ztratily svou monetární nezávislost a aby se Fed přestal snažit o stabilizaci americké ekonomiky. Rozvíjející se ekonomiky by tak nemusely čelit neslučitelné trojici a volit mezi posílením měny a importovanou inflací. Jak teorie trojice ukazuje, alternativou je omezení toku kapitálu. Čína ho již používá, ale ne vždy efektivně. Brazílie se o něj snaží, ale tato snaha není dostatečná. Každopádně však tato analýza ukazuje, že ze strany USA nejde o žádné zneužití politiky, úkolem Fedu není dělat těžká rozhodnutí za někoho jiného, uzavírá Krugman toto téma.

Ekonom se také krátce věnuje svému oblíbenému tématu – vyvracení názoru, že Spojeným státům hrozí ztráta důvěry kvůli jejich rozpočtovým deficitům. Následující graf, který ukazuje výnos desetiletých vládních dluhopisů, doprovází titulem „neviditelní ochránci trhu opět neviditelně zasahují“:


Krugman

Je ohromující, jak rozpočtové debatě ve Washingtonu dominuje strach z dluhopisového trhu. Stejně ohromující je i to, že vláda, která si může dlouhodobě půjčit za reálnou sazbu dosahující 0,7 %, tak nečiní a nefinancuje z těchto půjček tolik potřebnou infrastrukturu, uvádí Krugman. Není podle něho ani pravděpodobné, že by investoři namísto dluhopisů „trestali“ dolar, jak nedávno naznačil Wall Street Journal. Pokud by tomu tak ale bylo, patří jim díky, protože zatímco rostoucí výnosy dluhopisů by americkou ekonomiku poškodily, klesající dolar jí pomáhá, píše ekonom.

Pozornost věnuje Krugman i vývoji v Evropě. Pokud by nějaká země měla opustit měnovou unii a zavést vlastní měnu, musela by přistoupit i k defaultu a zavést přechodné omezení na výběr vkladů z bank podobně, jako to učinila Argentina. Všichni přitom podle ekonoma už vědí, že Řecko své dluhy plně nesplatí, default ale stačit nebude. Stále je tu totiž problém cen a mezd, které jsou ve srovnání s jádrem Evropy příliš vysoké. Musí tedy dojít i k devalvaci. A ohledně stahování vkladů z bank Krugman uvádí, že odchod z unie by byl nejmenším zlem v případě, kdy by se bankovní krize rozvinula ještě před samotným exitem.

Ekonom ale poukazuje i na to, že Řecko je relativně chudou zemí s minulostí plnou slabých vlád. Jako takové má stále mnoho co získat ze společného evropského projektu. Proti Argentině má také tu nevýhodu, že nemá svou měnu jejíž kurz by byl jen navázán na měnu jinou. Ukončit toto provázání kurzu je technicky jednodušší, než opuštění eura a tento rozdíl může být tím, co namísto krátkého šoku přinese dlouhodobou finanční krizi.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index