Před několika dny Jim Rogers pro CNBC ohledně dolaru uvedl, že někdy v dohledné budoucnosti očekává vážné problémy. Ekonomiku Spojených států postihne další zpomalení, což bude „skutečná pohroma“, protože dluh již nelze prudce zvyšovat a Ben Bernanke nemůže donekonečna tisknout peníze, domnívá se investor.
Na jeho slova i na další názory týkající se kolapsu dolaru reaguje Menzie Chinn, profesor ekonomie na University of Wisconsin. Nejdříve poukazuje na to, že Fed sice více než zdvojnásobil monetární bázi, to ale není to samé jako zdvojnásobení objemu peněz v ekonomice. To by nastalo, pokud by banky použily nadbytečné rezervy k půjčkám. Něco takového ale zatím neprobíhá. A korelace mezi růstem báze a inflací, která by mohla ohrozit dolar, je ve skutečnosti velmi malá, tvrdí Chinn.
Ohledně vlivu rostoucího zadlužení Spojených států ekonom uvádí, že současná dluhová trajektorie vzbuzuje obavy. Poslední tři roky ale ukazují, že v případě negativních šoků investoři utíkají směrem ke Spojeným státům, ne od nich. Relevantní je i pohled na vztah mezi HDP a kurzem dolaru - kurz dolaru ke koši měn je totiž silně spojen se sílou americké ekonomiky, důvodů existuje několik. Vyšší příjmy znamenají vyšší poptávku po penězích, což v rámci monetárního přístupu vede k silnější měně. Utažení fiskální a monetární politiky by tak v současné situaci nakonec vedlo k oslabení dolaru. Vyšší příjmy v USA jsou také spojeny s vyšším úrokovým diferenciálem. Důvodem je hlavně fakt, že rostou reálné investice. To vede ke zvýšenému toku kapitálu do země a opět k posilování dolaru.
Receptem na pád dolaru by podle ekonoma bylo příliš dlouhé váhání se zvýšením dluhového limitu. To by vyvolalo útěk investorů z vládních dluhopisů, nebo alespoň zvýšilo rizikové prémie a následně i budoucí úrokové platby. Riziko krize tedy přináší zejména „vrcholná nezodpovědnost při nereálných požadavcích“ na snížení deficitů, uzavírá Chinn.
(Zdroj: Blog Menzieho Chinna)