Aktualizováno Odbornou zprávu o bezpečnosti jaderných bloků v Německu představil na tiskové konferenci německý ministr životního prostředí Norbert Roettgen. Poslouží k finálnímu rozhodnutí německého parlamentu o budoucnosti jaderné energetiky v zemi.
Zpráva pracuje se třemi úrovněmi bezpečnosti a podle ministra by mohla být využita také jako východisko k evropským testům bezpečnosti jaderných bloků. Vyplynulo z ní, že německé jaderné bloky potřebují zvýšit zabezpečení pro událost povodní a také v otázce ochrany proti pádu letadla. Stupni tři, zahrnujícímu nebezpečí pádu „velkého“ letadla, nevyhověl žádný z německých jaderných bloků. Roettgen upozornil, že v případě povodní v Německu nehrozí nebezpečí srovnatelné s japonskou Fukušimou, které je v rozsahově shodné podobě prakticky vyloučeno. Ministr nicméně také uvedl, že ani jeden z reaktorů nesplnil ve všech ohledech třetí stupeň bezpečnosti a ani druhý stupeň bezpečnosti. Dále dodal, že sedm starších reaktorů, které jsou již nyní dočasně vyřazeny z provozu, vykazují horší parametry, než reaktory novější.
Podle Roettgena odborná zpráva neukazuje na potřebu okamžitého opuštění jaderné energetiky v zemi. „Zodpovědným rozhodnutím na základě této zprávy není okamžitý odchod od jaderné energetiky v zemi,“ uvedl ministr životního prostředí.
„Domníváme se, že trh již v cenách elektřiny zahrnul očekávání, že v rámci moratoria uzavřené jaderné bloky v Německu zůstanou již trvale zavřeny. Pokud se tak nestane, ceny elektřiny by měly ustoupit k nižším hodnotám, stejně jako akcie ČEZu. Ve prospěch akcií na druhou stranu mluví výsledky za 1Q11 nebo rozhodnutí o povolenkách CO2," uvádí analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.
Finální rozhodnutí o budoucnosti jaderné energetiky v zemi přísluší podle ministra životního prostředí německému parlamentu a tato zpráva bude jedním z podkladů pro toto rozhodnutí. O uzavření každého z jaderných bloků právně rozhodne příslušná spolková země, dodal ministr.
Německo co nejrychleji přestane využívat k výrobě elektřiny jaderné elektrárny, uvedla po jednání s premiéry německých spolkových zemí v polovině dubna německá kancléřka Angela Merkelová. Místo jádra se Německo podle ní zaměří na obnovitelné zdroje energií. Všechny jaderné elektrárny v zemi mají podle jejího vyjádření v dubnu být odstaveny nejpozději v roce 2022. "Jadernou energetiku chceme všichni co nejrychleji opustit a přejít na zásobování z obnovitelných zdrojů," řekla Merkelová. Vláda se podle ní zaměří na rozvoj domácí energetické sítě, sektor energie z obnovitelných zdrojů a na energetickou účinnost. Předseda vlády německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Erwin Sellering potvrdil, že rok 2022 je pro uzavření poslední jaderné elektrárny nejzazším termínem. "Větrná energetika bude hlavní pilířem obnovitelných zdrojů v Německu," řekl v dubnu ministr životního prostředí Norbert Röttgen, který dnes prezentoval závěry odborné zprávy.
(Zdroj: Bloomberg)