Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odborná zpráva: Německé reaktory mají slabiny při povodni a pádu letadla, bezprostřední odchod od jádra ale následovat nemá

Odborná zpráva: Německé reaktory mají slabiny při povodni a pádu letadla, bezprostřední odchod od jádra ale následovat nemá

17.5.2011 13:55, aktualizováno: 17.5. 14:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Odbornou zprávu o bezpečnosti jaderných bloků v Německu představil na tiskové konferenci německý ministr životního prostředí Norbert Roettgen. Poslouží k finálnímu rozhodnutí německého parlamentu o budoucnosti jaderné energetiky v zemi.

Zpráva pracuje se třemi úrovněmi bezpečnosti a podle ministra by mohla být využita také jako východisko k evropským testům bezpečnosti jaderných bloků. Vyplynulo z ní, že německé jaderné bloky potřebují zvýšit zabezpečení pro událost povodní a také v otázce ochrany proti pádu letadla. Stupni tři, zahrnujícímu nebezpečí pádu „velkého“ letadla, nevyhověl žádný z německých jaderných bloků. Roettgen upozornil, že v případě povodní v Německu nehrozí nebezpečí srovnatelné s japonskou Fukušimou, které je v rozsahově shodné podobě prakticky vyloučeno. Ministr nicméně také uvedl, že ani jeden z reaktorů nesplnil ve všech ohledech třetí stupeň bezpečnosti a ani druhý stupeň bezpečnosti. Dále dodal, že sedm starších reaktorů, které jsou již nyní dočasně vyřazeny z provozu, vykazují horší parametry, než reaktory novější.

Podle Roettgena odborná zpráva neukazuje na potřebu okamžitého opuštění jaderné energetiky v zemi. „Zodpovědným rozhodnutím na základě této zprávy není okamžitý odchod od jaderné energetiky v zemi,“ uvedl ministr životního prostředí.

„Domníváme se, že trh již v cenách elektřiny zahrnul očekávání, že v rámci moratoria uzavřené jaderné bloky v Německu zůstanou již trvale zavřeny. Pokud se tak nestane, ceny elektřiny by měly ustoupit k nižším hodnotám, stejně jako akcie ČEZu. Ve prospěch akcií na druhou stranu mluví výsledky za 1Q11 nebo rozhodnutí o povolenkách CO2," uvádí analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Finální rozhodnutí o budoucnosti jaderné energetiky v zemi přísluší podle ministra životního prostředí německému parlamentu a tato zpráva bude jedním z podkladů pro toto rozhodnutí. O uzavření každého z jaderných bloků právně rozhodne příslušná spolková země, dodal ministr.

Německo co nejrychleji přestane využívat k výrobě elektřiny jaderné elektrárny, uvedla po jednání s premiéry německých spolkových zemí v polovině dubna německá kancléřka Angela Merkelová. Místo jádra se Německo podle ní zaměří na obnovitelné zdroje energií. Všechny jaderné elektrárny v zemi mají podle jejího vyjádření v dubnu být odstaveny nejpozději v roce 2022. "Jadernou energetiku chceme všichni co nejrychleji opustit a přejít na zásobování z obnovitelných zdrojů," řekla Merkelová. Vláda se podle ní zaměří na rozvoj domácí energetické sítě, sektor energie z obnovitelných zdrojů a na energetickou účinnost. Předseda vlády německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Erwin Sellering potvrdil, že rok 2022 je pro uzavření poslední jaderné elektrárny nejzazším termínem. "Větrná energetika bude hlavní pilířem obnovitelných zdrojů v Německu," řekl v dubnu ministr životního prostředí Norbert Röttgen, který dnes prezentoval závěry odborné zprávy.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • mekelová
    17.5.2011 15:11

    Mekelová řekla NE a akcie jdou nahoru , mekelová řekne MOŽNÁ a akcie jdou dolu. Aź mekelová řekne JO akcie padnou. Je to předčasné soudruzi z NSR a NDR . Ještě nevíme jakej názor na jádro vypotí francouzák sarkhozi a co na to bruselská smečka chytráků , kteří rozumí všemu. Je třeba víc těch překrásnejch foto panelů , ´větrníků a řepky olejky na polích a bude skvěle v unii evropské. Vrátil bych do bruselu špidlu , on by to tam s těma eurochytrákama vyřešil. Už aby evropa pochopila , že dávno není pupkem zeměkoule a vrátila se k normálnímu uvažování. S..u na to a jdu si namazat chleba pomazánkovým t u k e m. Z bruselu hlásili , že se to pomazánkové máslo nesmí máslem nazývat !!! Bůh s námi
    karel
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data