Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku mírně klesla, kvůli spotřebitelům

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku mírně klesla, kvůli spotřebitelům

24.05.2011 9:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu meziměsíčně mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se letos již popáté za sebou snížil, a to o 0,4 bodu. Za jeho snižováním stojí hlavně pokles důvěry spotřebitelů a méně pozitivní očekávání podnikatelů. Mezi podnikateli se důvěra v květnu meziměsíčně nepatrně zvýšila (o 0,1 bodu), důvěra spotřebitelů se snížila o 2,5 bodu. Ve srovnání s hodnotou v květnu 2010 je souhrnný indikátor důvěry o 0,7 bodu vyšší, ve srovnání s hodnotami v období recese (ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009) je vyšší značně.

Spotř. důvěra

Indikátor důvěry podnikatelů se v květnu nepatrně zvýšil (o 0,1 bodu). Pokles důvěry v průmyslu a v obchodě byl totiž vyvážen růstem důvěry ve vybraných službách; ve stavebnictví se důvěra nezměnila. Ve srovnání s hodnotou v květnu 2010 je důvěra podnikatelů o 3,2 bodu vyšší. S výjimkou stavebnictví již všechna odvětví překonala pokles z proběhlé recese a současné oslabování důvěry je tak spíše následkem rostoucích obav o udržení budoucího vývoje.

V průmyslu se v květnu hodnocení současné celkové ekonomické situace mírně snížilo. Hodnocení celkové poptávky i příznivé hodnocení zahraniční poptávky se o něco snížila také. Zásoby se podle respondentů zvýšily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce nepatrné zpomalení tempa růstu výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou nižší než v dubnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o 2,4 bodu a oproti hodnotám v květnu 2010 je o 2,3 bodu vyšší. V porovnání s nízkými hodnotami v době recese je na výrazně vyšší úrovni a je i vyšší než její dlouhodobý průměr.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v květnu oproti minulému měsíci opět snížilo. Stále nízké hodnocení celkové poptávky se o něco zlepšilo. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají zvýšení tempa stavební činnosti, ale jsou opatrní ohledně zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8 měsíců, což je více než v minulém měsíci. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v dubnu, pro příštích šest měsíců jsou o něco vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví v květnu meziměsíčně nezměnila a je o 9 bodů nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v květnu ve srovnání s dubnem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v květnu snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra v obchodě po předchozím růstu meziměsíčně snížila o 1 bod a v meziročním srovnání je o 4 body vyšší než v květnu 2010.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v květnu ve srovnání s dubnem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo stejně jako její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nepatrně vyšší než v dubnu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve vybraných službách po předchozím poklesu zvýšila o 3,6 bodu a v meziročním srovnání je o 6,3 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v květnu meziměsíčně snížil o 2,5 bodu a ve srovnání s květnem 2010 je o 9,5 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v květnu mírně zvýšil. Nízký úmysl spořit se nezměnil, respondenti navíc označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření. Obavy z růstu cen v příštích dvanácti měsících zůstávají i nadále vysoké.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
15:49Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m