Americký akciový trh, který v posledních šesti týdnech předvedl nejsouvislejší propad za devět let a vytvořil tak nový rekord od roku 2002, čeká výrazný obrat k lepšímu. Nejen akcie, ale i růst ekonomiky zaznamenají ve druhé polovině roku pozitivní vývoj, uvedl Jeffrey Yale Rubin z Birinyi Associates. Dlouhodobý cíl hodnoty klíčového indexu Standard & Poor’s 500 firma stanovila na 2.100 bodech, řekl Rubin na konferenci finančních společností pod záštitou Bloomberg. V optimismu ohledně světových trhů ve zbytku roku se k němu přidali i ostatní účastníci, kteří se shodli, že současné zpomalování ekonomiky je jen dočasné, že ceny ropy, které letos dolehly na spotřebitele, se vrátí níže, a zahnali také obavy, že američtí politici zablokují klíčovou dohodu o navýšení dluhového limitu.
„Pro zbytek roku jsme optimističtí. (Pro S&P 500) máme cíl 2.100, ne však pro tento ani příští rok,“ podotkl Rubin. Index se již vyšplhal ze svého dna v březnu 2009, kdy Fed oznámil program na dodávání likvidity do systému, aktuálně je však více než pět procent pod letošním maximem. Naplnění cíle pro S&P 500 na 2.100 bodech by znamenalo 63% nárůst oproti včerejšímu závěru a 34% prémii nad rekordním maximem indexu na úrovni 1.565,15 bodu v říjnu 2007. Ředitel společnosti a známý analytik Laszlo Birinyi dokonce v lednu předpovídal rally amerických akcií, která by index vynesla až na 2.854 bodů v roce 2013.
„Doufám, že nebude potřeba QE3,“ říká Peter Andersen z vedení Congress Asset Management, který se podle svých slov „těší na jednotlivé investiční příležitosti“ na akciových trzích. Podle některých institucionálních investorů však jejich pohyb bude především záviset na chování americké centrální banky – S&P 500 může růst na 2.100, pokud tomu tak bude chtít Fed, shrnul očekávání další z účastníků konference. Po naznačení plánovaného spuštění druhé fáze kvantitativního uvolňování B. Bernankem posílil hlavní americký index téměř o čtvrtinu, a investoři se shodují, že ukončení této extrémně uvolnění politiky může být pro akcie negativním faktorem.
Analytik Citigroup Daniel Lam předpokládá, že potenciální 15% propad akcií ze stávajících úrovní by mohl přimět Fed k ohlášení dalšího stimulačního balíku. Fed tak podle něj bude vyčkávat na známky dalšího zpomalování. Odmlka centrální autority by pak měla být růstovým impulsem pro akciové trhy, které kvůli realizaci QE2 strádaly, především ty v Číně a Indii. Na druhou stranu, v případě, že by Fed oznámil další zákrok směrem k uvolněnější měnové politice, investoři by měli zaujmout dlouhé pozice na akcie z Taiwanu a Koreje, tedy zemí, které jsou finančně velmi provázány s USA, radí analytici Citi.
Podle některých správců aktiv by růstový impuls pro akcie i ekonomiku mohl vzejít i z ustupujících cen ropy. Cena černého zlata má sklon být „samoregulační“ a v dlouhém období tak klesne, říká Rice z BlackRock Energy. „Pokaždé, když se (ropa) dostane nad 90 USD/barel, tempo růstu zpomalí, a cena ropy se vrátí zpět. Ode dneška za rok bude jasné, že šlo pouze o dočasný vrchol.“
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)