Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Grafické metody technické analýzy - 2. díl

Grafické metody technické analýzy - 2. díl

15.07.2011 10:48
Autor: Patria Forex

předchozím díle našeho seriálu o grafických metodách technické analýzy jsme se věnovali trendovým liniím, supportům a rezistencím. V dnešním druhém dílu si podrobněji představíme grafické formace technické analýzy. Pozornost budeme věnovat formacím „hlava a ramena“, „trojúhelník“, „dvojité dno“ a „dvojitý vrchol“.

Grafické formace

Analýza grafických formací je založena na předpokladu, že existují určité, pravidelně se opakující formace vytvořené grafem kurzu, které byly identifikovány a standardizovány na základě historických pozorování. Vytvoření každé z těchto formací na grafu představuje určitou prognózu budoucího vývoje kurzu. Přívrženci technické analýzy a grafických formací se snaží tyto opakující se formace na grafech identifikovat a profitovat z jejich výskytu. Cílem použití grafických formací je identifikace druhu nastoupeného trendu, popř. jeho změny.

Velmi závažným problémem při využití grafických formací pro obchodování je samotné identifikování grafické formace. Standardizované formace jsou ideálem, kterému se formace reálně vytvořené kurzem téměř vždy pouze přibližují. Identifikace formace je navíc intuitivní, rozdílní lidé mohou stejnou situaci vyhodnotit odlišně. Největším problémem grafických formací jsou ale "zbožná přání" investorů, kteří sami sebe přesvědčují, že vidí ty formace, které chtějí vidět, podle toho zdali chtějí nakupovat či prodávat.

U analyzování grafických formací hraje nesmírně důležitou roli instinkt investora a jeho cit pro trh, který si je možné vybudovat pouze dlouhodobým a svědomitým studiem trhů.

Hlava a ramena

Formace hlava a ramena je jednou z nejčastějších, ale také nejspolehlivějších formací. Formace je tvořena cenovým vrcholem („hlavou“), obklopeného dvěma nižšími vrcholy („rameny“). V ideálním případě velký nárůst objemu obchodů provází rostoucí stranu levého ramene a rostoucí stranu hlavy. Rostoucí část pravého ramene je také provázena nárůstem objemu obchodů, avšak tento nárůst je nižší než v předchozích dvou případech. Po nastoupení této formace zpravidla dochází k poklesu kurzu, jak je dobře patrné z následujícího obrázku s denním grafem EURGBP.

hlava_ramena_01

Formace hlava a ramena se vyskytuje také v obrácené formě, při které je vývoj cen opačný. Velký nárůst objemu obchodů provází rostoucí stranu levého ramene a rostoucí stranu hlavy. K největšímu nárůstu objemu obchodů dochází při zakončení pravého ramene. Pokud zakončení pravého ramene není doprovázeno značným nárůstem objemu obchodů, jedná se velmi často o falešný signál. Jak je zřejmé z dalšího obrázku s denním grafem GBPUSD, tak po nastoupení této formace zpravidla dochází k růstu kurzu.

hlava_ramena_02

Trojúhelník

Trojúhelníková formace se objevuje, pokud vývoj kurzu osciluje mezi dvěma různoběžnými trendovými liniemi – pomyslnými rameny trojúhelníku. Proražení horní trendové linie je chápáno jako signál k nákupu a proražení dolní trendové linie znamená signál k prodeji. V optimálním případě je proražení hranice trojúhelníku doprovázeno zvýšeným objemem obchodů.

trojuhelnik

Obrázek výše s hodinovým grafem EURGBP zobrazuje proražení trojúhelníkové formace směrem dolů, po kterém následoval prudký propad kurzu.

Dvojitý vrchol a Dvojité dno

Jedná se o formace, které se příliš často nevyskytují, zato ale přinášejí velmi dobré obchodní příležitosti. Vytvoření dvojitého vrcholu je signálem pro vstup do krátké pozice a vytvoření dvojitého dna je signálem pro vstup do dlouhé pozice.

Po dvojitém vrcholu znázorněném na hodinovém grafu NZDUSD na následujícím obrázku následoval razantní pokles kurzu.

vrchol

Po dvojitém dnu zvýrazněném na dalším obrázku s hodinovým grafem NZDUSD následovala změna sentimentu investorů a růst kurzu.

dno

Závěr

Využívání grafických metod technické analýzy může všem sofistikovaným investorům pomoci k dosažení lepších výsledků a jejich znalost by měla patřit do arzenálu každého seriózního investora.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2025
17:57Je rozdíl mezi útěkem od USA a menším nadšením z nich
16:33Vyčkávání na celní politiku USA  
16:09Traders Talk: Apple ztrácí klíčové mozky, Komerčka obrací trend a ČEZ přikovaný k 1200 Kč
15:00EU definitivně schválila vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026
14:03Trhy se blíží mánii. Pro small caps je to zlověstné znamení
11:32Trumpova celní politika na houpačce. EU hledá rovnováhu před srpnovým deadlinem
11:24Zatímco dluhopisy dál ztrácejí, akcie v Evropě se na směru neshodnou  
11:06Když Čína zavře kohoutky. Ceny vzácných zemin letí vzhůru
11:00Nezaměstnanost v červnu beze změny na 4,2 %, ochlazování ale plíživě pokračuje
10:09Červnová nezaměstnanost zůstala v Česku na 4,2 procenta, meziročně stoupla
10:03FX Strategie: Eurodolar i koruna čekají na obchodní dohodu  
10:01FT: Shein podal žádost o vstup na hongkongskou burzu, chce zvýšit tlak na Brity
9:11Rozbřesk: Donald Trump vyhrožuje Japonsku a Koreji, s Evropou ale dál jedná
8:57Trumpova cla už mají dopad: Německý vývoz do USA nejnižší od března 2022
8:45Trump opět mění celní pravidla, ale EU se zatím vyhýbá. Futures jsou smíšené  
6:38Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Co z toho vyplývá pro trhy?  
07.07.2025
21:52V hlavní roli opět D. Trump a jeho celní politika  
17:49Zmatení vedoucí k produktivnímu řešení? Verze s DPH
16:40Nervozita na evropských akciích  
16:36Spotřeba plynu a elektřiny v Česku rostla třetí čtvrtletí v řadě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost