Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co peklo schvátí, nikdy nenavrátí (CDS a jejich bety)

Co peklo schvátí, nikdy nenavrátí (CDS a jejich bety)

3.8.2011 18:29

Před několika lety nebyla analýza trhů vládních dluhopisů rozvinutých ekonomik zrovna v popředí zájmu investorů, situace se rychle změnila. Důvodem je samozřejmě růst veřejného dluhu v důsledku přesouvání závazků soukromého sektoru na vládní a slabá ekonomika snižující vládní výnosy a zvyšující výdaje. K tomu přidejme minulost – boomy nevyužité pro budování fiskálních zásob na horší časy, a budoucnost – zejména stárnoucí populace. Fiskální vývoj tak bude s jistotou nabírat na ještě větší důležitosti napříč trhy a nedivme se, když uvidíme věci dosud nepoznané. Konec konců, poslední dny a týdny nám díky vývoji v USA a v eurozóně určitou ochutnávku již daly.

Následující graf ukazuje vývoj cen pojištění proti „globálnímu vládnímu defaultu“. Jde o velikostí veřejného dluhu vážený průměr cen CDS u vybraných zemí:


peklo1

Z grafu je patrné, jak se trhy v roce 2008 probraly z letargie a nepatřičného směšování různých písmen abecedy, např. A a D. Začaly rychle rozlišovat mezi dobrými a špatnými dlužníky, respektive mezi špatnými a ještě horšími – ceny pojištění totiž plošně prudce vzrostly nahoru. Polovinu roku 2009 můžeme vnímat jako touhu o návrat do siesty, již na přelomu let 2009 a 2010 je ale jasné, že „co peklo schvátí, nikdy nenavrátí“, jak zní právě dětem z televize. Ty ví, že výjimky jsou, ale musí se to odpracovat. Od roku 2010 se tak s CDS šplháme stále výš a výš a na globální úrovni jsme tam, kde jsme byli v roce 2008.

Pokud vnímáme trh jako celek, můžeme jeho jednotlivé části hodnotit tím, jakou mají citlivost na pohyb tohoto celku. U akcií je tento koncept odražen ve známé betě – citlivosti pohybu akcie na pohyb celého trhu. Beta rovná jedné znamená, že výnosy akcie se (obvykle) pohybují stejně jako výnosy celého trhu. Pokud jsou menší než jedna, akcie je méně riziková než trh a naopak. Kreativní kolegové z Natixis si dali tu práci a na základě výše uvedeného grafu spočítali bety jednotlivých zemí. Výsledek je následující:

peklo2

Vidíme, že vyšší bety jsou nepřekvapivě typické pro eurohříšníky a rozvíjející se ekonomiky, výjimkou je Rakousko. Za málo rizikové lze z tohoto pohledu naopak považovat USA (jejich CDS se pohybuje s cca čtvrtinovou citlivostí než u Španělska), Japonsko, Německo, Švédsko. O síle vztahu mezi pohybem CDS země a pohybem globálního CDS hovoří třetí sloupec (tato síla ale odráží zejména konstrukci onoho globálního CDS).

Stejně jako u akcií buďme opatrní s interpretací CDS bety. Není jasné, zda je lepší vnímat situaci tak, že se jednotlivé akcie nějak pohybují a pokud to změříme dohromady, uvidíme celý trh (tudíž je relevantní pohled odspoda nahoru). Nebo bereme trh jako hlavní jednotku v jejímž těle se pohybují různé podjednotky (vnímáme situaci odshora dolů, třeba betou). Podobně můžeme říci, že růst globálních CDS je dán vývojem v jednotlivých zemích a jejich bety k tomuto „umělému“ globálu nejsou žádnou dodatečnou informací. Nebo můžeme věc vidět tak, že postupně roste globální riziko vládního dluhu a averze investorů k němu (jde o dvě rozdílné věci). A některé země za něj budou platit více (ty s vyšší CDS betou) a některé méně (ty s menší betou). Pokud bych měl hádat, řekl bych, že se posouváme k druhé možnosti.Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    4.8.2011 15:21

    Tak, tak - i v globální telce jsme byli dneska hodnoceni příznivě. Jinak, je ta tabulka z letošního roku?
    Kalka.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data