Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co peklo schvátí, nikdy nenavrátí (CDS a jejich bety)

Co peklo schvátí, nikdy nenavrátí (CDS a jejich bety)

3.8.2011 18:29

Před několika lety nebyla analýza trhů vládních dluhopisů rozvinutých ekonomik zrovna v popředí zájmu investorů, situace se rychle změnila. Důvodem je samozřejmě růst veřejného dluhu v důsledku přesouvání závazků soukromého sektoru na vládní a slabá ekonomika snižující vládní výnosy a zvyšující výdaje. K tomu přidejme minulost – boomy nevyužité pro budování fiskálních zásob na horší časy, a budoucnost – zejména stárnoucí populace. Fiskální vývoj tak bude s jistotou nabírat na ještě větší důležitosti napříč trhy a nedivme se, když uvidíme věci dosud nepoznané. Konec konců, poslední dny a týdny nám díky vývoji v USA a v eurozóně určitou ochutnávku již daly.

Následující graf ukazuje vývoj cen pojištění proti „globálnímu vládnímu defaultu“. Jde o velikostí veřejného dluhu vážený průměr cen CDS u vybraných zemí:


peklo1

Z grafu je patrné, jak se trhy v roce 2008 probraly z letargie a nepatřičného směšování různých písmen abecedy, např. A a D. Začaly rychle rozlišovat mezi dobrými a špatnými dlužníky, respektive mezi špatnými a ještě horšími – ceny pojištění totiž plošně prudce vzrostly nahoru. Polovinu roku 2009 můžeme vnímat jako touhu o návrat do siesty, již na přelomu let 2009 a 2010 je ale jasné, že „co peklo schvátí, nikdy nenavrátí“, jak zní právě dětem z televize. Ty ví, že výjimky jsou, ale musí se to odpracovat. Od roku 2010 se tak s CDS šplháme stále výš a výš a na globální úrovni jsme tam, kde jsme byli v roce 2008.

Pokud vnímáme trh jako celek, můžeme jeho jednotlivé části hodnotit tím, jakou mají citlivost na pohyb tohoto celku. U akcií je tento koncept odražen ve známé betě – citlivosti pohybu akcie na pohyb celého trhu. Beta rovná jedné znamená, že výnosy akcie se (obvykle) pohybují stejně jako výnosy celého trhu. Pokud jsou menší než jedna, akcie je méně riziková než trh a naopak. Kreativní kolegové z Natixis si dali tu práci a na základě výše uvedeného grafu spočítali bety jednotlivých zemí. Výsledek je následující:

peklo2

Vidíme, že vyšší bety jsou nepřekvapivě typické pro eurohříšníky a rozvíjející se ekonomiky, výjimkou je Rakousko. Za málo rizikové lze z tohoto pohledu naopak považovat USA (jejich CDS se pohybuje s cca čtvrtinovou citlivostí než u Španělska), Japonsko, Německo, Švédsko. O síle vztahu mezi pohybem CDS země a pohybem globálního CDS hovoří třetí sloupec (tato síla ale odráží zejména konstrukci onoho globálního CDS).

Stejně jako u akcií buďme opatrní s interpretací CDS bety. Není jasné, zda je lepší vnímat situaci tak, že se jednotlivé akcie nějak pohybují a pokud to změříme dohromady, uvidíme celý trh (tudíž je relevantní pohled odspoda nahoru). Nebo bereme trh jako hlavní jednotku v jejímž těle se pohybují různé podjednotky (vnímáme situaci odshora dolů, třeba betou). Podobně můžeme říci, že růst globálních CDS je dán vývojem v jednotlivých zemích a jejich bety k tomuto „umělému“ globálu nejsou žádnou dodatečnou informací. Nebo můžeme věc vidět tak, že postupně roste globální riziko vládního dluhu a averze investorů k němu (jde o dvě rozdílné věci). A některé země za něj budou platit více (ty s vyšší CDS betou) a některé méně (ty s menší betou). Pokud bych měl hádat, řekl bych, že se posouváme k druhé možnosti.Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    4.8.2011 15:21

    Tak, tak - i v globální telce jsme byli dneska hodnoceni příznivě. Jinak, je ta tabulka z letošního roku?
    Kalka.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data