Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPO: Nekontrolovaný rozvoj bioplynu zdraží elektřinu domácnostem i velkoodběratelům

MPO: Nekontrolovaný rozvoj bioplynu zdraží elektřinu domácnostem i velkoodběratelům

11.8.2011 12:31
Autor: ČTK

Nekontrolovaný rozvoj bioplynových stanic přinese zdražení elektřiny, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Od příštího roku by elektřina kvůli bioplynu mohla podle něj zdražit pro domácnosti o 1,7 procenta a pro velkoodběratele o 2,5 procenta.

Ministerstvo zemědělství se na konci července rozhodlo zastavit dotace pro výstavbu bioplynových stanic. Jako důvod uvedlo obavy před nekontrolovatelným růstem podpory bioplynu, který by mohl způsobit stejné problémy jako loni fotovoltaika.

"V důsledku nekontrolovatelného spouštění bioplynových stanic by podle našich predikcí došlo ke zvýšení dodatečných nákladů na megawatthodinu elektřiny o 66 korun," uvedl Kocourek. Tím by se podle něj dodatečné náklady na podporu bioplynových stanic v příštím roce zvedly proti původním předpokladům o 4,6 miliardy .

Podle Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje by měl instalovaný výkon bioplynových stanic růst o zhruba 30 MW ročně. "Růst výkonu je ale mnohem rychlejší," upozornil ministr.

Kocourek dále řekl, že současný stav je nutné změnit. Chce například centrální registr plánování energetických zdrojů a lepší koordinaci dotačních programů.

Proti zrušení dotací na výstavbu bioplynových stanic protestují zejména zemědělci. Agrární komora, Spolek pro obnovu venkova a Republiková síť Místních akčních skupin ČR již dříve společně vyzvaly ministra zemědělství Ivana Fuksu, aby své rozhodnutí přestat dotovat výstavbu bioplynových stanic přehodnotil. Stanice jsou podle signatářů přínosné pro zemědělce i celý venkov.


Váš názor
 • 0,066 Kč/kwh
  11.8.2011 17:07

  Čili necelých 7 haléřů. Tolik mě bude stát "navíc" 1 kiliwathodina el. energie. To klidně unesu na rozdíl od fotvoltaiky, která mě stojí min. o řád více. Navíc bioplyn není odvislý od slunečního svitu a nezatěžuje přenosovou soustavu.
  L.H.
 • El.
  11.8.2011 12:53

  z bioplynu je asi za 4,12 Kč. Je to obnovitelný zdroj energie. Biomasu musí někdo vypěstovat, část biomasy je odpad. Podmínky pro bioplyn jsou nesrovnatelně horší než u fotovoltaiky, stavební náklady cca 100.000 mio/1MW. Dává to práci i stavebním firmám. Není to dobrý nápad úplně odstavit bioplyn od dotací, neboť má trvalý multiplikační ekonomický efekt.
  lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data