Menzie Chinn, profesor ekonomie na University of Wisconsin, vysvětluje, jaký vliv mají pohyby cen ropy na ekonomiku. Podle jeho názoru je dobře zdokumentovaným faktem, že zatímco růst ceny ropy jde ruku v ruce s recesemi, pokles její ceny boom nepřináší. A růst cen ropy, který jen vyvažuje její předchozí pokles, nemá podle všeho takový vliv jako růst na nové rekordní úrovně.
Výzkum, který Chinn provedl, pak ukazuje, že pokud jsou ceny ropy stabilní či meziročně klesají, růst HDP americké ekonomiky by měl v průměru dosahovat asi 4 %. Pokud ale ceny ropy šplhají na nová maxima, růst je pomalejší a největší zpomalení přichází tři až čtyři čtvrtletí po cenovém růstu. Patrný je sice i okamžitý vliv - například ve formě zhoršení důvěry, poklesu prodeje automobilů s vyšší spotřebou či růstu zásob. Multiplikační efekt probíhající celou ekonomikou ale trvá delší dobu.
Pokud například dojde ve daném čtvrtletí (t) k 10% meziročnímu růstu cen ropy a poté se již její cena nezmění, dá se podle ekonoma předpokládat následující vliv tohoto cenového pohybu na růst HDP v dalších čtvrtletích:
Ve čtvrtém čtvrtletí od cenového šoku se dá čekat, že růst bude o 1,4 procentního bodu níže, než by byl bez něj.
Na konci roku 2010 byla přitom cena ropy meziročně o 9 % výše, během prvního čtvrtletí tohoto roku vzrostla meziročně o 15 %. Následující tabulka ukazuje odhad vlivu těchto cenových pohybů na růst HDP ekonomiky USA:

Ekonom však poukazuje na to, že některé nelineární modely vysvětlují vztah mezi cenami ropy a ekonomikou lépe než lineární model, na jehož základě jsou odvozeny uvedené odhady. Pokud se pak místo meziročních změn použije vývoj cen za poslední tři roky, vliv růstu cen ropy v roce 2010 a letos by neměl být významný, protože ceny nepřekročily úroveň dosaženou v roce 2008.

Zdroj: Blog Menzieho Chinna