Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z trhu Bouří na trh Dobré naděje?

Z trhu Bouří na trh Dobré naděje?

02.09.2011 18:33

Mys Dobré naděje se nejprve jmenoval mys Bouří – to samé (klíčové) místo, jen názvy budí trochu jiné emoce. Podívejme se krátce na to, zda jsme se během poněkud ztrátového léta posunuly na jiné místo, či jen měníme jména. A to z pohledu toho, jak držely v předchozích měsících a letech zaběhnuté vazby a co vzájemná interakce trhů případně říká o nadcházejícím podzimu. Graf ukazuje vývoj akcií, vládních a korporátních dluhopisů, ropy a kurzu dolaru k euru od května tohoto roku:

bouře1


Akcie ruku v ruce s výnosy vládních dluhopisů


Akcie (červeně) se podle vývoje v posledních týdnech poučily ohledně toho, co jim říkají vládní dluhopisy. Netrvají si již tvrdohlavě na svém, aby až čas uznaly svůj omyl, ale dost přesně kopírují dluhopisový trh – jdou stejným směrem jako výnosy vládních dluhopisů (modře). Tzn. že začínají klesat a růst ve stejnou dobu, kdy dluhopisy indikují zhoršení, či zlepšení výhledu. Pokud tomu tak bude, ztrácíme doposud zajímavý předstihový indikátor akcií (že by se tak trh zefektivňoval?). Povšimněme si, že ropa (zeleně) s letním oslabením naopak váhala, z oživením předbíhala (že by se ještě nepoučila?).

Podivuhodný dolar

Zajímavý je vývoj na euro-dolaru (oranžově). Mustr posledních let by napovídal, že se kurz vydá stejným směrem, jako výnosy a akcie – tj. že dolar bude při jejich poklesu posilovat. Navíc tu byly turbulence v Evropě, což mělo tuto reakci ještě posílit. Nestalo se tak, pokud něco, tak pohyb dolaru po první instinktivní reakci na pokles akcií připomíná spíše vývoj před „velkým zlomem“ roku 2002. Do té doby totiž platilo rovnítko mezi silným dolarem a silnou ekonomikou, pak se póly přehodily a silná ekonomika šla ruku v ruce s oslabujícím dolarem, slabá s posilujícím. Nyní můžeme jen hádat, zda letní flirt se starým mustrem „slabá slabý“ znamená jen přechodnou epizodu, či se děje něco většího. Teorií je více, jedna z nich například hovoří o tom, že klesající důvěryhodnost Spojených států netrestá dluhopisy (rizikové spready vládních papírů), ale hlavně dolar.

Varující korporátní spready

Z hlediska akcií stojí za pozornost vývoj spreadů korporátních dluhopisů (světle modře). U nich je totiž patrné, že v posledních týdnech neobrátily do (mini)RON módu a nadále rostly. Mírný pokles přišel až v posledních dnech. I ony přitom doposud fungovaly jako dobrý předstihový indikátor pro akcie, trend postupného učení se je ale patrný i u nich (viz „BBB spready stále ukazují akciím směr“). Dá se tak říci, že trhy dluhopisů nyní vysílají smíšené signály – ty státní ukazují nahoru, korporátní dolů. Pro krátké posouzení relativní síly těchto ukazatelů jsem se podíval do nedávné historie:

bouře2


Výnosy vládních dluhopisů a spready by se měly obecně pohybovat opačným směrem, výjimku mimo posledních týdnů najdeme během několika měsíců do října 2008. Během nich ukazovaly spready na soustavně se zlepšující stav, vládní dluhopisy ale šly dolů (tj. výhled se podle nich zhoršoval) a otočily až po čase. Akcie přitom stagnovaly, poté rostly – odpovídaly spíše chování spreadů. Samozřejmě, že ve hře bylo mnoho faktorů, na základě této zjednodušené úvahy se ale zdá, že pokud se nyní vládní a korporátní dluhopisy hádají o směru, korporátní mají pravdu (podobně se zdá, že jejich vypovídací schopnost je o něco vyšší v dlouhodobějším pohledu – viz ono „BBB spready stále ukazují akciím směr“). Což ve světle prvního grafu není nyní pro akcie moc pozitivní zpráva. Stále spíše mys Bouří?

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Kdepak klid
  02.09.2011 22:51

  Američtí shortaři jsou prostě nenažraní a s trhem si budou dělat co chtějí. Naakumulované peníze se dají zhodnocovat i takto. Short operace jsou při obrovské akumulaci peněz jistotou jak zlikvidovat trh. Jim ale nejde již o peníze ale o ten obrovský pocit moci a bezmocnost ostatních
  Juniper
  • Re: Kdepak klid
   05.09.2011 11:25

   No vzhledem k tomu, že HF v srpnu ztratily průměrně téměř 5%, tak bych to viděla spíš jako změnu paradigmatu. Prostě se nacházíme v podobné situaci jako v poslední čtvrtině předminulého století. Tzv. Dlouhá deprese byla způsobena velkým přílivem peněz do ekonomiky (tehdáž reparace z Prusko-rakouské války), bublinou (tehdáž na železniční výstavbě ve S.S. po skončené válce Severu proti Jihu), střídáním jedné velmoci druhou (poté, co v Opiových válkách VB sesadila Čínu z pozice největšího exportéra, který výměnou za své zboží vyžadoval zásadně stříbro, které museli Britové obtížně konvertovat za zlato, a proto zaútočili na Čínu opiem). Vyznačovala se rovněž snahou o zavedení zlatého standardu, krachy na burzách (Černý pátek: NY 24.9.1869 - zlato a 6.5,1873 Vídeň) a velkou a dlouhodobou nezaměstnaností.
   Kalka.
   •  
    05.09.2011 14:34

    Samozřejmě to byly reparace z Prusko - francouzské války, sorry
    Kalka.
   •  
    05.09.2011 13:25

    Nedopsala jsem to: Samozřejmě v té poslední čtvrti 19.stol. střídaly VB SS. Velká a dlouhá nezaměstnanost trvala déle než třicet let jak v Americe, tak v Evropě. (Už několikrát jsem tu připomínala Arbesovy štrajchpudlíky ;-) Tahle Dlouhá deprese ( původně se do té ve třicátých letech minulého století jmenovala Velká) skončila až změnou struktury ekonomiky, inovací infrastruktury, a budováním sektoru služeb, který do té doby byl vyhrazen šlechtě a vysoké buržoasii, a nakonec i prakticky objevením nového odvětví průmyslu (zbrojního). Domnívám se, že i v našem případě bude muset dojít k podobné radikální proměně národohospodářské struktury. Už vidíme, že války za nový Lebensraum se vyhrávají postupně čím dál víc elektronicky. I ve službách a péči o stárnoucí populaci vidím potenciál ke změně (podobně jako kdysi od pánů ke kmánům, bude to teď zřejmě od služeb mladým ke službám starým. Střídání na velmocenské pozici vidíme už jasně, o zlatu se taky pořád mluví... Takže není divu, že se (s novou technikou - odstranění regulace fin. trhů v 90.letech umožňující dnešní HFT) mění i zaběhnuté vazby a vzájemná interakce trhů... ;-)
    Kalka.
    •  
     06.09.2011 16:01

     Hmmm, dobrý. Strukturální změna, to (jediné, samozřejmě) dává smysl :-)
     Topi
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data