Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solární elektrárny na Slovensku nevyrábí očekávaný objem energie, elektřina by mohla zlevnit

Solární elektrárny na Slovensku nevyrábí očekávaný objem energie, elektřina by mohla zlevnit

5.9.2011 18:21
Autor: ČTK

Solární elektrárny na Slovensku nevyrábí očekávané množství elektrické energie, což by mohlo zlevnit cenu elektřiny pro spotřebitele. Oznámil to dnes Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO), který zatím kontroloval více než čtyři stovky fotovoltaických elektráren. Jejich rozmach přitom největší měrou přispěl k letošnímu pětiprocentnímu zdražení elektřiny pro domácnosti v zemi. Provozovatelé řady zařízení však kvůli očekávanému nároku na štědré výkupní ceny podle úřadu porušili zákon, pochybení bude řešit také prokuratura.

"Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren nedosáhla plánované výše a je doposud nižší přibližně o 25 procent, což se projeví ve snížení tarifu za provozování systému asi o 12 procent. V koncové ceně elektřiny by to znamenalo pokles asi o 1,5 procenta," uvedl ÚRSO. Podle něj však okamžité snížení ceny elektřiny nepřinese viditelnou změnu na účtech domácností, výhodnější by proto bylo upravit ceny až od ledna příštího roku, kdy by ceny mohly klesnou ještě výrazněji.

Mnozí investoři, kteří budovali solární elektrárny, pospíchali s vyřízením potřebných dokladů do konce června, protože od července Slovensko výrazně omezilo jejich podporu. Podle dřívějších informací je v zemi celkově v provozu nebo přípravě přes 800 solárních elektráren s instalovaným výkonem 478 megawattů. V současnosti získají nárok na výhodnější podmínky už jen zdroje do výkonu 100 kilowattů a umístěné na budově.

Masivní rozvoj solárních elektráren zaznamenalo také Česko, které loni uvalilo 26procentní daň na jejich výnosy. Stát tak reagoval na hrozící skokové zdražení elektřiny.


Váš názor
 •  
  6.9.2011 10:22

  Tiež mi to príde zvláštne. Čoho je málo, to je vzácne a preto drahšie nie?
  čertica
 •  
  6.9.2011 8:13

  Já se směju. Elektřina může zlevnit, protože jsme jí vyrobili míň. Absurdity evropského socialismu.
  Hans
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data