Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zářijové volby do sněmovny by s přehledem vyhrála ČSSD, komunisté na třetím místě, ukázal průzkum

Zářijové volby do sněmovny by s přehledem vyhrála ČSSD, komunisté na třetím místě, ukázal průzkum

13.09.2011 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Čeští voliči zvyšují poptávku po levicově orientovaných politických stranách, ukázal zářijový průzkum volebních preferencí společnosti SANEP. Podle něj by v případě aktuálního konání hypotetických voleb do Poslanecké sněmovny jednoznačně zvítězila ČSSD, a to s převahou ve všech krajích vyjma tradičně pravicově orientované Prahy. KSČM by se stala třetí nejsilnější parlamentní stranou a se sociálními demokraty by ve sněmovně disponovala pohodlnou většinou 112 hlasů. Druhá ODS na první příčku výrazně ztrácí.

ODS, která se v rámci poslaneckých voleb těší největší podpoře obyvatel středních Čech a nejmenší v Moravskoslezském kraji, ztrácí na ČSSD (s 33,2 %) propastných 15,2 procentních bodů. Třetí komunisté získali v průzkumu 14,3 procenta hlasů a o desetinu procenta tak předstihli TOP 09. Při podrobnějším pohledu mají nad TOP 09 navrch v deseti krajích a stejně jako ČSSD se těší největšímu podílu příznivců v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Je možné usuzovat, že vládní roztržky tak nejvíce poškozují právě TOP 09, která by dobrého volebního výsledku dosáhla pouze v hlavním městě, kde by jí 27,4procentní podpora stačila k vítězství.
 
01sanep

Nejmenší vládní strana Věci veřejné zůstává hluboko pod pětiprocentním volebním prahem se ziskem 3,3 procenta, nad pět procent by se strana dostala pouze v Praze. VV by v Poslanecké sněmovně mohla nahradit KDU-ČSL, která by podle průzkumu překročila minimální hranici pro vstup do PS o šest desetin procenta. Lidovci mají největší podporu na Vysočině a v Jihomoravském kraji.

Z pohledu hypotetického volebního modelu je opět patrné, že vítězná ČSSD by ani v tomto měsíci nebyla schopna sestavit většinovou vládu bez účasti komunistů, ODS nebo TOP 09. Pravicové strany by neměly reálnou naději na sestavení většinové vlády a mohly by tak usilovat o koaliční dohodu s ČSSD.

02sanep


Internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. – 7. září 2011 na vybrané skupině 11.336 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný volební model vycházející pouze z hlasů 48,1% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

(Zdroj: SANEP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data