Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Řecko zřejmě zbankrotuje, ale nechá si euro

Průzkum: Řecko zřejmě zbankrotuje, ale nechá si euro

16.9.2011 16:14
Autor: ČTK

Řecko se zřejmě do roka dostane do platební neschopnosti poté, co partnerům z eurozóny dojde s touto vysoce zadluženou zemí trpělivost. Není však příliš pravděpodobné, že Řecko eurozónu opustí. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi ekonomy.

Pravděpodobnost bankrotu Řecka je podle průzkumu 65 procent. Polovina respondentů přitom předpokládá, že Řecko vyhlásí platební neschopnost během příštích 12 měsíců. Pravděpodobnost odchodu země z eurozóny však podle průzkumu činí pouze 20 procent.

V klíčových zemích eurozóny roste nespokojenost kvůli neschopnosti Řecka plnit rozpočtové cíle, ke kterým se Atény zavázaly v rámci mezinárodní finanční pomoci. To zvyšuje obavy finančních trhů z bankrotu země či dokonce z jejího vystoupení z eurozóny, napsala agentura Reuters.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.

Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu.

Ministři financí Evropské unie budou ode dneška do soboty v jihopolské Vratislavi hledat cestu z dluhové krize a jednat o záchraně eura. Jejich schůzky se účastní také americký ministr financí Timothy Geithner. Finanční trhy doufají, že se ministrům podaří najít způsob, jak se s krizí vypořádat a zajistit, aby se nerozšířila na větší země eurozóny.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Držet ho v unii za každou cenu
  16.9.2011 17:22

  V zásadě jde spíše o to, že Řecko bude jakýsi precedent jak se evropa vyrovná s neplatiči. A podle toho buď-to zůstane EU ve své dnešní podobě s možností nabírání dalších členů (pak jsme zachráněni) nebo se začne rozpouštět a dělit (pak jsme na cestě do pekel). Obdivuji paní Merkelovou a zároveň lituji, že nedokáže Němcům vysvětlit, že padne-li Řecko, padnou i Itálie, Španělsko, Portugalsko, Irsko... a hádejte komu nesplatí své závazky? Hádejte od koho přestanou nakupovat (euro posílí a tak silné euro poškodí všechny) , hádejte komu budou posílat své nezaměstnané a nezaměstnatelné na pracovní trh? DOUFÁM a věřím, ne já to vím, že evropa si NEDOVOLÍ nechat řecko bez pomoci.
  Maximilion
  • Re: Držet ho v unii za každou cenu
   16.9.2011 17:35

   nerozumím, cituji: V zásadě jde spíše o to, že Řecko bude jakýsi precedent jak se evropa vyrovná s neplatiči... takže ono je lepší neplatiče nenechat padnout? Žiju v tom, že když mi někdo za moje zboží nebo službu nezaplatí je to chyba. Zatím nikdy jsem to neřešila tak, že bych dlužníkovi dávala nějaké peníze, aby mu bylo líp. Vždycky jsem řekla: koukej zaplatit a nebo jsem si vynadala, že jsem prodávala někomu, kdo je švorc a už od něj žádné peníze neuvidím. Ale opravdu mne nikdy nenapadlo k dlužníkovi přistupovat tak, že bych mu nabídla peníze?
   Marťanka
  • Re: Držet ho v unii za každou cenu
   16.9.2011 17:35

   nerozumím, cituji: V zásadě jde spíše o to, že Řecko bude jakýsi precedent jak se evropa vyrovná s neplatiči... takže ono je lepší neplatiče nenechat padnout? Žiju v tom, že když mi někdo za moje zboží nebo službu nezaplatí je to chyba. Zatím nikdy jsem to neřešila tak, že bych dlužníkovi dávala nějaké peníze, aby mu bylo líp. Vždycky jsem řekla: koukej zaplatit a nebo jsem si vynadala, že jsem prodávala někomu, kdo je švorc a už od něj žádné peníze neuvidím. Ale opravdu mne nikdy nenapadlo k dlužníkovi přistupovat tak, že bych mu nabídla peníze?
   Marťanka
   • Re:Marťanka
    16.9.2011 17:42

    Neměl jsem na mysli dané řešení, je mi vcelku jedno jestli Řekům dluh odpustí nebo je to nechají splatit. Víc mě tíží otázka unie. Musí se to udržet pohromadě.
    Maximilion
    • Re: Maximilion
     16.9.2011 18:54

     Víc mě tíží otázka unie. Musí se to udržet pohromadě. ... prosím, a proč to tak vidíš? Já to beru tak, že EU je mladá věc, třeba nebyla dobře vymyšlená, třeba není životaschopná tak jak je nyní ... tak to ať radši zajde než ji držet za každou cenu při životě a za 40 let zjistit, že to byl omyl jako třeba RVHP ...
     Marťanka
 • o to šlo
  16.9.2011 17:05

  Spekulanti jde o udežení řeků kvůli privatizaci podniků mají na ně zálusk a jak by je vyloučili tak maj smůlu :D Tak jen ať toho dlužníka udržime však to platí celá evropa a my na tom vyděláme :D
  Deny:-)
 • vynucené partnerství
  16.9.2011 16:43

  A proč by Řecko lezlo ven? Vždyť je to pro ně ideální. Neustále budou způsobovat potíže celé eurozóně a ta se bude muset o ně starat. Kdyby v tom byli sami, tak by se z toho po**** Otázka je zde spíše jiná - jak se takovéto země zbavit kvůli celkové stabilizaci? Vyloučit jí? Myslím, že EU bijí poslední roky...
  Izák
  • Re: vynucené partnerství
   16.9.2011 17:11

   Ano. Jak se země zbavit a co nejméně zasáhnout ty, kteří by na to mohli doplatit. EU nyní děla to, co USA v roce 2008-2009 s AIG, BoA a dalšími - oživuje téměř mrtvé. Bankrot a vyloučení. Ano, na začátku to bude bolet, ale pojedeme z čisté vody. Banky jsou zodpovědné za to, jaký šrot kupují a pokud mají expozici na dluhopisy Řecka, tak je odepíší. Některé přežijí, některé pojedou dále. Stejně jako v USA v hypoteční krizi jsou i ony zčásti zodpovědné za to, že se do těchto expozic dostaly.... Jediný rozdíl je, že v Řecku falšovali vesele výkazy, což už samo o sobě by měl být trestný čin.... a co se děje...Evropa vesele dál podporuje ty jižanský čmoudy.
   eazzye
Aktuální komentáře
3.12.2016
11:00Víkendář - Castro je po smrti!
2.12.2016
22:01Americké trhy zaznamenaly první týdenní ztrátu za poslední 4 obchodní týdny
17:07APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s. - Zveřejňuje vnitřní informaci, která se týká rozhodnutí o snížení vlastního kapitálu
17:00Praha close - Praha si před víkendem zopakovala růst, za celý týden ztrácí
16:58Dolaru se na závěr týdne nedaří, data byla slabší a výnosy klesají  
16:55Týden technicky - Dolar ustoupil ze svých maxim, stejně jako SPX500. Ropa lámala rekordy, zlatu se nadále nedařilo
16:38Týden na měnách - Libře dál pomáhají politici  
16:30Šest investičních témat pro rok 2017
16:00F. Kronus: Ropa po OPECu, Nike a Facebook (Video)
15:46APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.- Zveřejňuje opravenou pololetní zprávu k 30.6.2016
15:30Dohoda OPECu může dostat trh do deficitu, cena ropy prudce vzrostla  
14:46Americký trh práce - slabší listopad Fed neodradí  
13:32Jednoduché vysvětlení deziluze z EU
13:09TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady
12:00Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany
11:47ISTROKAPITAL CZ a.s. - Informace o výplatě jmenovité hodnoty a výnosů z dluhopisů
11:30Německo se už připravuje na obchodní válku s USA
11:08Jak se v portfoliu připravit na posílení české koruny
10:30Project Syndicate: Demonetizace - co dělat a co ne
10:29Slabší růst ekonomiky korunu nerozházel, dolar před daty nemá směr  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data