Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF navyšuje možný účet bank za dluhovou krizi v Evropě na 300 mld. EUR, utrpět prý může i východní Evropa

MMF navyšuje možný účet bank za dluhovou krizi v Evropě na 300 mld. EUR, utrpět prý může i východní Evropa

21.9.2011 15:42, aktualizováno: 21.9. 17:25
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Ještě na začátku měsíce vyčíslil Mezinárodní měnový fond, podle FT, možný dopad dluhové krize v eurozóně na její banky na 200 miliard eur, dnes s ohledem na nedávný propad cen bankovních aktiv a nárůst nákladů jejich financování již hovoří o 300 miliardách eur. Některé banky budou muset navýšit svůj kapitál, aby rozptýlily obavy klientů a investorů, říká dnes vydaná pololetní zpráva o globální finanční stabilitě.

Situace se podle měnového fondu zhoršila v posledních měsících, kdy banky a finanční trhy čelí větším problémům. Bankovní systém ohrožuje přetrvávající dluhová krize v Evropě, a to do takové míry, že banky mohou citelně omezit úvěrování a začít hromadit hotovost. Výhled růstu ekonomiky by se tak ještě zhoršil.

Zpráva MMF ukazuje, že bilance některých velkých finančních ústavů doznala značných šrámů v důsledku toho, že banky mají v portfoliích značné objemy dluhopisů zadlužených evropských zemí. Týká se to jak Řecka, Irska a Portugalska, tak Itálie, Španělska a Belgie. Právě dluhopisy těchto zemí se totiž v posledních měsících na trzích dostaly pod silný prodejní tlak.

Rozbroje evropských politiků ohledně volby opatření pro zamezení dalšího šíření dluhové krize a opožděná realizace domluvených kroků podle MMF zvyšuje obavy z rizika vládních bankrotů, což se skrze obavy investorů promítá do problémů bank s financováním. „Některé banky musejí navýšit svůj kapitál, aby si tak pomohly získat důvěru svých věřitelů a vkladatelů,“ píše se ve zprávě MMF. Fond však neposkytuje konkrétní vyčíslení této potřeby navyšovat kapitál s tím, že by k tomu byly třeba „opravdu pečlivé“ zátěžové testy. Naráží tak na výsledky posledních zátěžových testů bank eurozóny, kterými neprošlo pouze osm bank s celkovou potřebou navýšit kapitál o 2,5 miliardy eur.

Fond dnes varoval, že rizika pro finanční stabilitu výrazně vzrostla. "Globální finanční systém je teď nejzranitelnější od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize," uvedl MMF. Za problematické oblasti fond nyní považuje Spojené státy a Evropu, kde se finanční rizika zvyšují. Škody se však z Evropy mohou rozšířit i do bank na emerging markets. Slova padla i o našem regionu. „Banky v Latinské Americe jsou nejvíce zranitelné ze všech regionů emerging markets, banky v Asii a východní Evropě jsou citlivější vůči nárůstu nákladů na financování.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová sdělila svému americkému protějšku Baracku Obamovi, že Brazílie společně s dalšími rozvíjejícími se ekonomikami pracuje na pomoci pro zadlužené země eurozóny, informovala agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj. Rousseffová neposkytla žádné další detaily ohledně krátkého setkání s prezidentem Obamou. Oba státníci se ale shodli, že Evropa musí ukázat, že má zdroje i politickou vůli čelit dluhovým potížím.

Již včera Mezinárodní měnový fond snížil prognózu ekonomického růstu globální ekonomiky i jednotlivých zemí. Dnes k odhadům dodal, že pokud dojde k prudkému propadu ve výkonu celosvětové ekonomiky kvůli problémům v Evropě a dojde k odlivu kapitálu, mohou se rozvahy bank na emerging markets "scvrknout" o 6 procent.

Podle MMF narůstají obavy, zda budou američtí zákonodárci schopni dojít k politickému konsenzu, který je předpokladem k tomu, aby Spojené státy zastavily prohlubování rozpočtových deficitů. Evropští lídři pak musejí podle fondu urychleně realizovat dohodu, kterou uzavřeli na červencovém summitu v Bruselu. Na něm padlo rozhodnutí, že eurozóna posílí pravomoci svého záchranného fondu EFSF a poskytne další pomoc Řecku. Spojeným státům a Japonsku MMF radí, aby začali zavádět kroky k výraznému snížení veřejných deficitů.

List Financial Times v září citoval z ještě neúplné zprávy MMF, že pokud by se správně ocenily dluhopisy zadlužených zemí eurozóny, chybělo by evropským bankám patrně až 200 miliard eur. Fond dnes uvedl, že toto nebylo kompletní číslo. 200 miliard eur je totiž pouze vyčíslení rizika spojeného s poklesem ceny vládních dluhopisů v Evropě, dalších 100 miliard je pak výsledkem nedávného propadu cen bankovních aktiv a nárůstu nákladů na financování na peněžních trzích. 

(Zdroj: MMF, FT, Bloomberg, ČTK, MediaFax, Reuters)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)