Ministerstvo financí v tichosti připravilo změnu, která silně zkomplikuje život naprosté většině drobných investorů na kapitálových trzích.
Do návrhu zákona o zřízení jednoho inkasního místa, který v úterý prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, totiž úředníci ministerstva zakomponovali výrazné zpřísnění podmínek zdaňování zisku z prodeje cenných papírů.
V současnosti nemusí ten, kdo prodá své akcie až po půl roce a vydělá přitom více než 15 tisíc korun, platit žádnou daň. V případě, že takto vydělá do půl roku, platí 15procentní daň.
Nově by se měla lhůta prodloužit ze šesti měsíců na pět let a daň dokonce zvýšit na 19 procent.
Představitelé kapitálových trhů považují toto opatření za naprosto nesmyslné a vadí jim, že s nimi ministerstvo změnu nekonzultovalo.
„Zvýší se pouze administrativa, a to jak na straně klienta, který bude muset při vystoupení z podílového fondu podávat daňové přiznání, tak i na úrovni státu při výběru té daně,“ říká předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.
Příjem státu bude podle něj zanedbatelný. "Odhadujeme to asi na čtvrt miliardy korun, stát přitom bude muset vynaložit na výběr daně nemalé prostředky," tvrdí Beneš.
Případná změna bude mít podle něj negativní dopad především na fondy peněžního trhu, u nichž je doporučovaný investiční horizont jeden rok. Ministerstvo financí svůj krok odůvodňuje tím, že v projednávaném návrhu zákona je od daně nově osvobozena výplata dividend.
Podle ministerstva by nebylo správné, že investoři nemusejí platit daň ani při výplatě dividendy, ani při prodeji akcií. Většina z nich je totiž drží déle než půl roku.
"Uvažovali jsme tak, že by bylo pro daňovou veřejnost a politiky snáze skousnutelné, kdyby se zvýšilo zdanění někde, kde jsme ho měli dlouhodobě hodně nízké. Využila se vhodná příležitost, když se ruší zdanění dividend, pojďme někde jinde trošku přitvrdit a uvést to do rovnováhy,“ říká Martin Jareš z odboru daňové strategie ministerstva financí.
Přiznává přitom, že je obtížné spočítat, kolik peněz by tato změna přinesla do státní pokladny, a že na ministerstvu takovou analýzu „nijak extrémně“ neprováděli.
"Spíše jsme vycházeli z toho, že ten malý investor si prostě místo šesti měsíců počká pět let nebo nebude do akcií tolik investovat. Ten, kdo investuje ve velkém, stejně daňové přiznání podává,“ říká Jareš.
Podle odborníků by tak nakonec důsledkem prodloužení časového testu mohl být úbytek drobných investorů.
Ti totiž mnohdy vnímají investici do podílových fondů jako alternativu ke vkladům do bank a časový test jim mohl například kompenzovat fakt, že investice do fondů není na rozdíl od vkladů v bankách pojištěna.
„Neprospěje to vůbec nikomu. Je to jen zbytečná komplikace, která podlomí ochotu lidí investovat na akciových trzích a zabrzdí to rozvoj kapitálového trhu, který je i tak u nás ve srovnání se západním světem někde na úrovni předminulého století,“ říká hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.
Související články na IHNED.cz
Kam až mohou ceny akcií spadnout? Ptejte se odborníka Jiřího Tylečka
Analytik: Držte si klobouky, konec roku bude na trzích ještě zajímavý
Kalousek: Loterijní daň může začít platit už příští rok. Vynese až 8 miliard