Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bezjaderné Německo: 2 tisíce GWh dovozů měsíčně, zejména z ČR a Francie. Blackout za tři až čtyři roky?

Bezjaderné Německo: 2 tisíce GWh dovozů měsíčně, zejména z ČR a Francie. Blackout za tři až čtyři roky?

30.9.2011 16:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Dovozy jaderné elektřiny do Německa, které se vydalo bezjadernou cestou, stoupají. Zatímco před uzavřením nejstarších jaderných bloků bylo čistým vývozcem elektřiny v rozsahu 1400 GWh měsíčně, tehdejší 3 procenta produkce elektřiny, do dneška se jeho pozice obrátila na čistého dovozce v rozsahu 2 tisíc GWh měsíčně. Dodavatelem elektřiny jsou zejména Česká republika a Francie a to zejména jejich jaderné kapacity. Podle propočtů Bloomberg tyto dovozy elektřiny Německo stojí měsíčně 139 milionů dolarů.

Ve stejnou dobu, kdy chce Německo odstavit všechny jaderné bloky do roku 2022, Česká republika buduje další dva bloky jaderné elektrárny Temelín, oficiálně nikoli pro export. Podíl jádra má do roku 2050 narůst na polovinu ze současných 32 procent. „Jádro je správná cesta. Jak rychle, kolik reaktorů postavíme, je předmětem diskuse,“ uvádí pro Bloomberg Roman Portuzak z ministerstva průmyslu a obchodu. Německo jde směrem náhrady jaderné kapacity větrnou, solární a další obnovitelnou. „Z dlouhodobého pohledu nebudeme potřebovat výraznější dovozy elektřiny,“ opakuje po Bloomberg hlavní mluvčí FDP pro životní prostředí Michael Kauch. Jenže jak dlouhodobý bude a co bude mezitím?

Sever Německa má rozsáhlé větrné a solární farmy, ale Německo nedostatečnou páteřní distribuční síť na jih, zejména Bavorska s továrnami BMW, Audi či Siemens. Podle odborníků dobudování těchto kapacit je otázkou nejméně pěti, spíše deseti let. „Německá vláda si podrazila vlastní nohy. Země bude po energetické stránce v pořádku možná tři či čtyři roky, pak se ale dostaví nedostatek kapacit,“ uvádí stratég sektoru energetiky v Espirito Santo Lawson Steele. „Vidím jasné rozsáhlé šance pro ČEZ a další české firmy k exportu elektřiny do Německa?“ míní Clive Roberts, analytik sektoru energií v Standard & Poor’s.

Připomíná exporty jaderné elektřiny z Čech do Rakouska. To ji využívá zejména k pumpování vody do horských zásobníků hydroelektráren. A část z ní dále přeprodávají do Německa… Jakkoli chce, Německo se v krátké době jádru nevyhne, uzavírá pro Bloomberg.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • němci a jádro
  30.9.2011 18:53

  Teď nevím , komu věřit. Také si myslím , že němci ze strachu z tsunami v Evropě šlápli do h...a. Když ale Anžela Euro tvrdí , že kilovaty nebudou němci potřebovat tak fakt nevím. Možná že EUANGELAŠARKOZI, vydal směrnici, že svítit se bude i kdyby žádná kilovata nebyla k sehnání. Tak asi věřím Angele.
  karel
  • Re: němci a jádro
   3.10.2011 13:35

   Bože vůbec nechápu, jak někdo ještě může vést diskuzi na toto téma. Solární zdroj je krásná věc, ale dodává mi energii pouze při slunečním svitu. Polopatě to zmená, že v noci nic nedodává a proto musím mít jiné zdroje nebu tu energii nějak akumulovat - dnes se používají tzv. přečerpávací elektrárny (opět pro neznalé: přes den při dodávce energie ji spotřebovávám a čerpám vodu do nádrže a v noci pouštím dolů přes turbínku). Pak si každý může jednoduše spočítat, že potřebuji větší množství zdrojů protože krom spotřeby standardní ji potřebuji ještě pro pohon záložního zdroje. U větrných elektráren je to obdobné, ale složitější, protože nřeším jednoduchý cyklus den a noc, ale nepravidelné výpadky, které mohou nasta kdykoliv na různě dlouhou dobu.
   SAMAN
   • u solárů
    3.10.2011 13:49

    je jdeště další problém, poměrně krátká životnost a postupně se snižující výkon :-))))
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data