Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nůžky mezi cenou uhlí a akciemi se rozevřely příliš. Sázka na

Nůžky mezi cenou uhlí a akciemi se rozevřely příliš. Sázka na "uhláky" může stát za to

6.10.2011 18:32

Tak velké rozdíly mezi vývojem ceny uhlí a tržním oceněním akcií společností tuto komoditu těžících nebyly na trhu k vidění za poslední dva roky. Investiční příležitost v tomto odvětví přímo „klepe na dveře“, uvedl Frank Holmes, ředitel společnosti U. S. Global Investors, při pohledu na tyto rozevírající se nůžky. Kromě srovnání cenových vývojů navíc pozitivně vyznívá také neutuchající akviziční apetit v sektoru.

Následující graf agentury Bloomberg shrnuje vývoj instrumentu Market Vectors coal ETF sestaveného společností Van Eck Global s cílem, co nejlépe zachytit cenový vývoj v globálním uhelném sektoru. Proti této červené křivce je bíle vynesen vývoj futures kontraktů na nákup australského uhlí (IntercontinentalExchange’s Newcastle coal futures). Grafy zachycují změny za poslední dva roky do začátku října (pro zvětšení klikněte na obrázek).

Uhlí a uhláci

Za pozornost stojí především poslední vývoj. Zatímco zmíněné uhelné ETF od 22. července do 3. října ztratilo 43 procent, index ceny australského uhlí umazal za stejné období jen 0,4 procenta. Z části lze propad ETF objasnit zhoršováním firemních prognóz pro tržby či ziskovost hned u pěti velkých společností zastoupených v tomto agregátním instrumentu (Alpha Natural Resources, Arch Coal, Patriot Coal, Peabody Energy a Walter Energy.

„Tato extrémní divergence mezi uhelnými společnostmi a komoditami se nezdá býti oprávněnou, nesouhlasí s trhy dlouholetý investor Frank Holmes a říká, že hlavním motorem propadu je podle něho strach a návrat k fundamentu tak bude znamenat zisky pro tyto tituly.

Podle šéfa U. S. Global Investors (firmy spravující aktiva za 2,8 miliard dolarů) nelze zapomínat na to, že producenty uhlí a především jejich tržby bude podporovat i nadále rostoucí poptávka Číny, která je největším spotřebitelem této komodity na světě. Odvolává s přitom na odhad amerického federálního Úřadu pro energetické informace (EIA), který před necelým měsícem uvedl, že čeká růst čínské spotřeby uhlí v období 2008 až 2035 v průměru na úrovni 2,1 procenta ročně. Tempo čínského hladu po uhlí by tak mělo být vyšší než v případě Spojených států, kde EIA čeká 0,5% roční nárůst spotřeby.

Naději ve vyšší ziskovost uhelného sektoru zřejmě neztrácejí ani institucionální investoři. Ačkoliv podle informací agentury Bloomberg zatím každá akvizice v uhelném sektoru přinesla kupujícímu vždy jen ztráty hodnoty akcií, australská uhelná společnost New Hope stále nemá problém najít dostatek zájemců o převzetí. O síle zájmu svědčí odhad analytiků Bell Potter Securities, že by k prodeji New Hope mohlo dojít za cenu 5,8 miliardy australských dolarů (asi 5,6 mld. USD). To je nejen 27násobek pro letošek odhadovaného zisku EBITDA, ale šlo by zároveň o rekordní kupní cenu v rámci sektoru – zatím prvenství převzetí Massey Energy pod křídla Alpha Natural Resources, po němž akcie kupujícího propadly o 66 procent.

(Zdroj: Bloomberg, Van Eck Global, EIA)


Váš názor
 • Showdown
  6.10.2011 18:56

  Uhelné firmy jsiu vyřízené. Kdo to stále nechápe nechť si za pár dnů přečte report v NYTeknik.se a FOCUS (IT). A pro obzvlášť zatvrzelé příznivce technologií 19. století: http://pesn.com/2011/10/05/9501927_Steorn_CEO_Posts_Overunity_Heater_Video/
  Detective
  • Re: Showdown
   12.10.2011 12:58

   To je jasné!Co to tu skoušejí za bláboli.
   Shutdown
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data