Spojeným státům chybí „dramatické známky růstu“, nemají ani žádné významné sektory, které by vytvářely pracovní místa pro velký počet nezaměstnaných. Chybí i dovednosti a ekonomika tak stále více zaostává za jinými zeměmi. Pro Bloomberg to uvedl Jeffrey Sachs, profesor ekonomie na Columbia University. Problémy americké ekonomiky nejsou cyklické povahy a nevyřeší je „nějaké další snížení daní“.
„Třicet let se zvyšovala mezinárodní konkurence, ztratili jsme velkou část našeho výrobního sektoru, přechodně jsme to zamaskovali boomem na trhu s bydlením, který ale nakonec explodoval,“ popsal profesor vývoj ekonomiky USA. Ten vedl k tomu, že nyní je vysoká nezaměstnanost, lidé nemají dostatečné dovednosti a zaostává i infrastruktura. A krátkodobé stimuly, které politici preferují, s tím nic neudělají.
Sachs se domnívá, že přechodné snižování daní by bylo škodlivé, protože „rozpočet krvácí“ a toto snížení by i přes proklamace nebylo ničím vyvážené. Naopak je třeba zvýšit zdanění společnostem, které jsou podle něho vysoce ziskové, tyto zisky ale převádějí do daňových rájů. Korporátní sektor by tak měl platit vznik nových pracovních míst, budování nové infrastruktury a zlepšování vzdělanosti.
Většina americké společnosti podle Sachse nesdílí názor některých podnikatelů, kteří tvrdí, že prezident Obama má nepřátelský postoj proti korporátnímu sektoru. Naopak, většina společnosti nechápe, proč vláda tak dlouho stranila Wall Street, proč jí nechala tak velké bonusy a proč prodloužila daňové prázdniny. Protesty proti Wall Street, které nyní probíhají v USA, představují podle ekonoma stejný jev, který probíhá po celém světě – jde o protesty proti ekonomické nerovnosti a vyjadřují zoufalství. Pokud však budou tyto protesty fungovat jako budíček, který ukáže, že současný směr nefunguje, nebudou destabilizující.
Evropa podle Sachse přistupuje ke svým problémům stále tak, jako kdyby šlo o krátkodobé komplikace. Je rozdělena na sever a jih, kde je krize. Pokud se eurozóna rozpadne, i globální ekonomika zaplatí „skutečně vysokou cenu“. Více než cokoliv jiného nyní měnová unie potřebuje schopné vedení, pokud se ale politici budou bát, rozpadne se.
„Svět nemůže být organizován proto, aby byli polici znovu zvolení. Pokud tomu tak bude, dostaneme se do krátkodobé spirály. A ta bude směřovat dolů,“ uvedl Sachs. V případě Evropy považuje za klíčové, aby Německo jasně řeklo, že euro zachrání. V USA zase musí prezident Obama upustit od krátkodobého pohledu a zaměřit se na delší období.
(Zdroj: Bloomberg)