Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda dala zelenou omezení reklamy u českých silnic a dálnic

Vláda dala zelenou omezení reklamy u českých silnic a dálnic

19.10.2011 11:21
Autor: mediafax

Billboardy a další reklamy, které se nacházejí v blízkosti českých silnic a dálnic a mohou ohrozit životy cestujících, budou v budoucnu značně omezeny. Nečasův kabinet totiž ve středu schválil příslušnou novelu zákona o pozemních komunikacích, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

"Vláda materiál schválila s drobnými úpravami," upřesnil Mediafaxu nejmenovaný zdroj. Předloha totiž počítala s několika možnými variantami a zatím není jasné, v jaké finální podobě ministři návrh posvětili.

Reklama by mohla být pouze na provozovny, které jsou ve městech vzdálené do 50 metrů od poutače, nebo do 200 metrů mimo souvisle zastavěné území.

"I pro umísťování takovýchto reklamních zařízení se však navrhuje zachovat dosavadní poměrně přísný povolovací režim, aby nedošlo k nadměrnému narušení bezpečnosti silničního provozu a zároveň zachovat časové omezení vydávaného povolení (pět let), aby bylo možné zařízení po určité době revidovat a zohlednit například změny v intenzitě provozu či v stavebně technickém provedení souvisejícího úseku pozemní komunikace," uvádí zpráva.

Tato pravidla by měla platit pro reklamu, kterou může řidič z auta vidět. Pro billboardy, které sice vidět nejsou, ale můžou stejně ohrozit životy cestujících při nehodě, bude platit také povolovací režim, pokud budou stát do 100 m od dálnice, do 50 m od silnice I. třídy nebo do 15 m od kraje silnice II. třídy.

Novela zákona by mohla platit od začátku roku 2012, reklamy umístěné v okolí dálnic by mohly zůstat na svých místech nejdéle pět let od začátku platnosti, zmizet by tedy měly nejpozději v roce 2017.

Cena pozemku, na němž se budou stavět dopravní komunikace, by se měla nově určovat podle způsobu použití pozemku před vydáním územního rozhodnutí o stavbě. "Pozemky dosud vykupované (nebo vyvlastňované) jako stavební budou vykupované nebo vyvlastňované za jejich skutečnou cenu, za jakou by je dosavadní vlastník prodal (pokud by nebyl pozemek úředním rozhodnutím určen pro výstavbu dopravní infrastruktury), která by také spravedlivě zohlednila skutečné zhodnocení pozemku činností vlastníka a odstranila diskriminaci ostatních vlastníků pozemků, kteří "neměli štěstí" a jejich pozemky nebyly určeny k výstavbě infrastruktury," dodává materiál.

Zároveň novela zákona přináší možnost vyplacení "bonusu" proti znaleckému posudku při výkupu pozemků, které mají sloužit pro stavbu dopravní infrastruktury. Ministerstvo dopravy doufá, že dojde ke zrychlení výstavby dálnic bez zbytečných tahanic a státního vyvlastňování. V současnosti totiž podle zprávy často nechtějí přistoupit vlastníci pozemků na dohodu s investory, protože cena, kterou dostanou ve vyvlastňovacím řízení je vyšší, než kterou může nabídnout stát při "dobrovolném" výkupu pozemku.

V rámci omezování legislativních limitů pro výstavbu infrastruktury, počítá návrh také s možností spolufinancování nadstandardních staveb od soukromníků nebo od obcí. "Jde konkrétně o stavby, jejichž vybudování v rámci budování hlavní dopravní stavby není objektivně zcela nezbytné - původní projektová dokumentace, dokumentace záměru s nimi nepočítala - nebo je jejich provedení nadstandardní, (nad rámec příslušných předpisů, technických norem apod.) a k jejichž realizaci dochází na základě uplatněné námitky některého účastníka řízení zahrnuté do územního rozhodnutí," upřesňuje ministerstvo. V současnosti k takovýmto dohodám podle zprávy příliš často nedochází, nemají totiž žádný zákonný rámec.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data