Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O’Neill (Goldman Sachs): Fiskální diktát Německa roztříští eurozónu. Hubenější euro bude silnější

O’Neill (Goldman Sachs): Fiskální diktát Německa roztříští eurozónu. Hubenější euro bude silnější

07.11.2011 14:10, aktualizováno: 7.11. 16:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Německo v roli lídra a fiskálního policajta hospodářské a měnové unie je tak silně neatraktivní představou pro budoucnost dalších členů, platící společnou evropskou měnou, že dost pravděpodobně povede k rozpadu eurozóny, uvedl šéf asset managementu v Goldman Sachs Jim O’Neill v exkluzívním rozhovoru pro list Telegraph. Nejen země PIIGS, ale i zdravé země typu Finska jako sousedé dnešních EU-neeuro zemí se podle O’Neilla raději rozhodnou žít v budoucnu s vlastní měnou, než svou další existenci spojit s fiskální nadvládou „evropského=německého ministerstva financí“.

„Německo chce a prosazuje vyšší fiskální jednotu a tvrdší společný dohled – s jasnou představou společného ministerstva financí. To je možné jen pro ty, co v takovém uskupení zůstat chtějí a zároveň jsou zůstat dlouhodobě schopni,“ uvedl Jim O’Neill s tím, že taková skupina je mnohem užší, než dnešní eurozóna a mnohem blíže zvyklostem Německa.

„Pokud bychom vrátili čas zpět a zamysleli se, jaké země byly skutečně po ekonomické stránce vhodné ke vstupu do společné měnové unie, zjistíme, že to je Německo, Francie a Benelux, kdo pro takový krok byl ideální. Jsou to země, které již měly v určité podobě zkušenost v monetární unii, což platí zejména pro Benelux. Pro celý nově přistoupivší balík -zejména Španělsko, Itálii, Portugalsko, Irsko i Finsko – ale ta myšlenka již při vstupu byla na pováženou,“ uvádí O’Neill s tím, že zejména od Finska či Irska jako sousedů současných nečlenů měnové unie, Velké Británie a Švédska, se dá očekávat zařazení zpátečky při představě fiskálně společné evropské budoucnosti. „Ve finále ta společná evropská měna, která zůstane, bude silnější,“ je přesvědčen O‘Neill.

Tenze a obavy z této budoucnosti jsou podle stratéga Goldman Sachs jasně patrné na zaseknutí samotného Řecka (otázka referenda) či na druhé straně vzkazech z ECB (o ukončení nákupu italského dluhu, pokud se nebude chovat dle očekávání = nepřijme rychle reformy).

Jako poslední vnesl otazník i šéf dozorčí rady čínského vládního investičního fondu prohlášením, že evropská myšlenka sociálního státu a její kroky jednoduše znamená, že lidé v Evropě nepracují dostatečně tvrdě. „Jsem přesvědčen, že problémy, do kterých se dnes Evropa dostala, jsou vyústěním značné ošuntělosti jejich modelu přebujelého sociálního státu, uvedl šéf dozorčí rady Jin Luqun v rozhovoru pro televizi Al Jazeera. Evropská legislativa trhu práce nahrává více lenosti, než aktivitě. Také systém pobídek je totálně mimo mísu,“ nechal se slyšet Luqun.

Tato Evropa ale stále doufá, že jí pokračování jejího modelu pomůže profinancovat právě Čína, uzavírá list.

Řecké debaty kolem toho, zda vůbec chce či nechce přijmout budoucnost v objetí živitele a fiskálního diktátora Německa, skončily prozatím slíbeným odchodem premiéra a předčasnými volbami v únoru. Po Řecku se začíná hroutit stabilita Itálie, kde premiér Berlusconi balancuje na hraně nezbytně nutné politické podpory své vládě a tím i přijetí domluvených (jinak ale po pravdě vnucených) reforem.

Itálie má do konce roku splatných 37 miliard eur dluhopisů a poukázek, příští rok pak 307 miliard. S celkem řádově 1,6 biliony eur tržně emitovaného dluhu má Itálie větší závazky, než Španělsko, Portugalsko a Irsko dohromady. Při dnešním růstu výnosů na řádově 6,5 % na 5- až 10letém dluhu se ptejme, jak dlouho dokáže země s nyní průměrnou zápůjční sazbou odolávat refinancování dlouhodobého dluhu za podmínek rostoucích někam k 7 procentům úroku. Samotná italská centrální banka nabízí tvrdá čísla: zvýšení úroku o jedno procento znamená růst úrokových nákladů v prvním roce o 0,2 celkového HDP země, ve druhém o 0,3 % a ve třetím o 0,5 % výkonu celé italské ekonomiky. Mnozí si již připustili budoucnost eurozóny i Evropy bez Řecka. Je čas opakovat si tuto myšlenku bez Itálie a dalších?

(Zdroj: Telepgraph, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university