Evropa má tři základní problémy a žádný z nich se doposud neřešil. První z nich je fiskální oblast, pak problém bank a nakonec růst a konkurenceschopnost. Oživení nepřijde, dokud se nebudou řešit tyto tři oblasti, a to najednou. Pokud se tak nestane, nízký růst bude jen dále prohlubovat rozpočtové deficity. Pro Businessweek to uvedl bývalý britský ministerský předseda Gordon Brown. Tvrdá úsporná opatření v Řecku, Španělsku a Portugalsku podle něho zamezují obnově růstu v těchto zemích. V první řadě by se nyní měl posílit záchranný fond EFSF a dále se „musí vyslat signál trhům, že se Evropa sjednotila a vytvoří dostatečně silný obranný val. Pak musí přijít dlouhodobý plán na reformu eura.“
Spojené státy mají oproti eurozóně tu výhodu, že „mohou tisknout dolary“, mají ale i vyšší flexibilitu mezd, větší mobilitu pracujících. Jejich federální rozpočet navíc představuje 25 % HDP, což znamená, že vláda „může intervenovat, pokud se objeví problémy v chudších státech“. Evropský rozpočet tvoří jen 1 % HDP a rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou mnohem větší, uvedl Brown. Jak v Evropě, tak v USA podle něho v přicházejících měsících poroste tlak na podnikání investic do infrastruktury.
„Musíme chápat, že celá generace politických vůdců, včetně těch, kteří se v současnosti dostali k moci v Itálii a Řecku, je rozhodnutá euro zachovat. A udělá vše pro to, aby jejich země u této měny zůstaly. Obávám se toho, že vytvoří 10 let nízkého růstu a vysoké nezaměstnanosti a vliv Evropy ve světě prudce poklesne. Nechci, aby se vydala stejným směrem jako Japonsko v 90. letech,“ řekl Brown.
Itálie podle něho čelí zejména tomu, že příští rok musí refinancovat 200 – 300 miliard eur dluhu. Jde tak o „okamžitý problém“, protože refinancování probíhá měsíčně. Tato země tak potřebuje obranný val, který jí dá čas na implementaci reforem. To je argument pro evropský stabilizační fond. Velké investice do italského dluhu přitom provedly francouzské banky, k tomu se přidává problém se Španělskem, Portugalskem, Řeckem a celým evropským bankovním systémem. „Jednou z chyb, kterou Evropa v roce 2008 udělala, bylo považovat problém bank za americkou či britskou záležitost. Evropské banky včetně francouzských mají model, který se ukázal být svou zranitelností. Jsou vysoce zadlužené, mnohem více než banky americké. V Německu je to 32 : 1, v USA 10 : 1,“ uvedl na závěr politik.
(Zdroj: Businessweek)