Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novelou zákoníku práce krok za krokem: Pracovní poměr na dobu určitou

Novelou zákoníku práce krok za krokem: Pracovní poměr na dobu určitou

25.11.2011 7:30
Autor: Michal Kašpárek, KSB

Zákoník práce umožňuje uzavření pracovního poměru na dobu určitou na dobu celkem dvou let. Pokud potřebujete pracovní poměr se stejným zaměstnancem prodloužit i po této době, můžete tak učinit až po šesti měsících od skončení předchozího pracovního poměru. Žádné jiné podmínky nejsou stanoveny.

Z uvedeného pravidla existují některé užitečné výjimky, například pro náhradu dočasně nepřítomného zaměstnance nebo pro sezónní či jinak časově omezené konkrétní práce. V těchto případech může pracovní poměr uzavřený na dobu určitou trvat i déle než dva roky, popřípadě nemusí být dodržena půlroční přestávka mezi jednotlivými pracovními poměry v případě vyčerpání celkové doby dvou let.

Překročí-li pracovní poměr na dobu určitou zákonný rozsah a oznámí-li zaměstnanec zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, má se za to, že se jedná o pracovní poměr uzavřený na neurčitou.

Posílení ochranné funkce práva

Deklarovaným cílem novely bylo uvolnění podmínek pro opakované uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou, a tudíž zpružnění trhu práce. Hlavním problémem ale byla kritika Evropské komise, pokud jde o údajné nežádoucí řetězení pracovních poměrů na dobu určitou v případě některých výjimek. Tato výtka českou vládu evidentně znervóznila – řešení problému bylo totiž ponecháno na poslancích, kteří měli na výběr dokonce ze sedmi variantních řešení předložených vládou. Není překvapivé, že poslanci nakonec nevybrali variantu ideální.

Od 1. ledna příštího roku tedy bude možné uzavřít pracovní poměr na dobu určitou na tři roky. Ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakován nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. K předchozím pracovním poměrům na dobu určitou se přitom nepřihlíží po uplynutí doby 3 let.

Dosavadní koncepce a omezení pracovních poměrů na dobu určitou se tedy dramaticky mění: při dodržení předepsaných lhůt bude možné sjednat pracovní poměr na dobu určitou se stejným zaměstnancem na dobu maximálně 9 let celkem od vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou. To je jistě výhodné a řada zaměstnavatelů tuto možnost využije.

Není ale zřejmé, proč je opakování pracovních poměrů na dobu určitou omezeno. Smluvní strany mohou pracovní poměr na dobu určitou jednou uzavřít a následně pouze dvakrát zopakovat. Takové omezení tu nikdy dříve nebylo. Také není praktické, pokud po dvojnásobném prodloužení nebo opakovaném sjednání pracovního poměru na dobu určitou je nutné čekat celé tři roku do doby, než bude možnost uzavřít se stejným zaměstnancem další pracovní smlouvu na dobu určitou. Znamená to, že u zaškolených pracovníků pracujících například jen v letních měsících po třech letech fakticky ztratíte možnost je dále zaměstnávat – tři roky je dlouhá doba na udržení všech potřebných vazeb se zaměstnanci.

Proč zmizely výjimky?

Pokud vás doteď trápily nejasnosti se zástupem zaměstnankyň na mateřské dovolené, připravte se na horší časy. Novela ruší výjimky pro případ zástupů zaměstnanců, u kterých je dána překážka v práci. Pokud budete chtít jistotu, že se smlouva zastupujícího zaměstnance po třech letech nezmění na smlouvu na dobu neurčitou, budete na to muset pamatovat již při uzavírání pracovního poměru se zastupujícím zaměstnancem. Zrušeny byly též výjimky týkající se vážných provozních důvodů a zvláštní povahy práce. I v těchto případech budete muset nově dodržovat všechna omezení pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou.

Zcela nová koncepce řetězení a nové lhůty budou v mnoha případech přidělávat starosti. Zrušení nejdůležitějších výjimek z omezení pracovních poměrů na dobu určitou jde vyloženě proti zavedené a snad i celkem rozumné praxi. Spokojenost Evropské komise by ale měla být zaručena.

Předchozí díly:
1. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem
2. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Základní zásady s otazníkem
3. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Závislá práce
4. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Neplatnost pracovněprávních úkonů
5. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Pracovní smlouva
6. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Zkušební doba

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m