Koordinované zlevnění dodávané dolarové likvidity pro banky oznámily vedoucí centrální banky hlavních ekonomik světa a odstartovaly tak rally napříč finančními trhy. Úrokové sazby u existujících dolarových swapů se sníží o 50 bazických bodů, dohodly se dnes americký Fed s Evropskou centrální bankou, Bank of England, Bank of Japan, švýcarskou centrální bankou (SNB) a Bank of Canada. „Cílem této akce je uvolnění napětí na finančních trzích, zmírnit tak dopad na nabídku úvěrů pro domácnosti a podniky a pomoci posílit ekonomickou aktivitu,“ uvedly banky ve společném prohlášení.
Nová sazba operace centrálních bank pro dodávání dolarové likvidity bude na úrovni dolarového jednodenního indexového swapu (OIS) plus 50 bazických bodů, zatímco dosud to bylo plus 100 bazických bodů. Možná doba trvání tohoto nestandardního opatření, které mělo skončit na konci roku, se navíc prodlužuje až do 1. února 2013. Centrální banky navíc uvedly, že mohou podniknout ještě další kroky na podporu likvidity.
Finanční trhy po celém světě reagovaly na snahy centrálních bank zamezit zamrznutí trhu peněžních prostředků okamžitým silným růstem. Evropské burzy, které ještě dopoledne ztrácely, aby po nečekaném kroku čínské centrální obrátily do procentního růstu, si po oznámení koordinované akce světových centrálních bank připisují zisky mezi 3 – 5 procenty, když německý DAX kupříkladu přidává 4,2 procenta. Výjimkou není ani pražská burza, kde zisky indexu PX rychle narostly nad 4 procenta a přes 5 procent získávají akcie Erste Bank (7,55 %), ČEZ (5,02 %), Komerční banky (5,6 %), či VIG (5,4 %). Také komodity se vezou na vlně pozitivních zpráv pro trhy a po dopoledních ztrátách rostou v čele s ropou (0,5 až 1,2 procenta) a zlatem (1,8 procenta). Na rally v Evropě navázala Wall Street v úvodou růstem indexů v blízkosti 3 procent u S&P 500, DJIA i Nasdaq.
"Jde o všeobecně pozitivní reakci trhů na oznámení hlavních centrálních bank, že koordinovaně sníží ceny dolarových swapů. Opatření je namířeno na zmírnění napětí na mezibankovním trhu tím, že zlepší dostupnost likvidity. Výrazný růst vidíme na eurodolaru (až na 1,3531), což se přímo promítá do kurzu koruny k dolaru. Díky růstu rizikových aktiv ale posiluje koruna i k euru, kde se dostává až na 25,22," komentoval dopad zprávy Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Momentálně se podle něho k pozitivním zprávám ještě přidávají data z USA, kde v soukromém sektoru přibylo výrazně více pracovních míst, než se čekalo.
Vývoj kurzu eurodolaru online

V poledne přitom již náznakem uvolnění měnové politiky překvapila čínská centrální banka, která po necelých třech letech poprvé snížila požadavek na minimální povinné rezervy bank, což podle odhadu UBS do finančního systému dodá asi 55 miliard dolarů, a znamená tak další impuls pro růst trhů.
Dnešní oznámení připomíná obdobné koordinované akce předních světových centrálních bank v době hypoteční a finanční krize let 2007 a 2008, kdy byly ochromeny trhy mezibankovních úvěrů. "Snižuje to náklady financování v dolarech a jiných měnách - je to sice malé, ale je to vzpruha pro ziskovost bank a dává jim to lepší šance na posílení kapitálové přiměřenosti," řekl agentuře Reuters Christian Schulz z Berenberg Bank.
Koordinovanou intervenci na dodání dolarové likvidity bankovnímu sektoru oznámila pětice centrálních bank - Fed, ECB, BOE, BOJ a SNB – již v polovině září, kdy se tito tvůrci měnové politiky dohodli na dodávání likvidity v amerických dolarech skrze nástroje s průměrnou dobou splatnosti tři měsíce tak, aby pokryly potřeby bankovního sektoru do konce roku 2011.
(Zdroj: Fed, ECB, Bloomberg, CNBC, Reuters)