Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden v Praze: Růstové tažení v očekávání řešení. Erste +16 % za 333; hvězda nové báze VIG +14 %

Týden v Praze: Růstové tažení v očekávání řešení. Erste +16 % za 333; hvězda nové báze VIG +14 %

2.12.2011 18:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Růst tažený očekáváním řešení evropské dluhové krize má za sebou spolu se světovými trhy také pražská burza. Řecku byla přislíbena další tranše financí pomoci, eurozóna došla ke způsobu posílení EFSF a zapojení MMF a prostředků ECB do její záchrany, hlavní světové centrální banky provedly koordinovanou intervenci na dodání dolarové likvidity. Taková směs zpráv zajistila trhům růst v čele s finančními tituly. Praha není výjimkou. Předchozí hluboké ztráty zkorigovaly v tomto týdnu především akcie Erste Bank, které se po růstu o bezmála 16 procent posunuly na metu 333 Kč. Zdárně jim sekundovaly akcie pojišťovací skupiny VIG se 14% růstem k 721 Kč, s odstupem následovány Komerční bankou se zhodnocením o 7,5 procenta. Titulem, kterému se ‚vybočujícím‘ způsobem nedařilo, jsou v tomto týdnu akcie KIT digital, které odepsaly 6 procent. Index PX v rámci týdne prokládal růstové a korekční seance a souhrnně posílil o 5,36 procenta na 888,2 bodu.

Na datech BCPP k 30. listopadu se propočítává nová báze indexu PX, platná od 19. prosince. Největší změnou v rámci této kvartální rebalance bude bezesporu nárůst změny vah pojišťovacího titulu VIG, který si polepší ze současných 3,32 procenta až na 12,50 procenta se 128 miliony akcií v emisi a redukovanou tržní kapitalizací 89,6 miliardy korun. Tím se stane pátým nejvýznamnějším titulem pražského SPADu. Za změnou stojí dostatečná likvidita Prahy vůči domácímu trhu ve Vídni, která tentokrát vymanila akcie VIG z krácení váhy na 1/3. Nejsilnější zastoupení 20 % v indexu si nadále udrží pouze akcie energetiky ČEZ. Přicházejí o něj naopak akcie Erste, které s novým zastoupením jen 17,67 procenta klesnou až na třetí příčku v rámci SPAD. Významné zaostávání titulu se projevilo i do objemového nárůstu počtu zahrnutých akcií.

Růsty a poklesy na pražské burze v aktuálním týdnu:
Růsty % změna Závěr Kč Poklesy % změna Závěr Kč
Erste 15,74 333,1 KITD -6,05 187,5
VIG 13,9 721 AAA -1,11 17,8
KB 7,54 3280 PM ČR -0,65 12320
CETV 6,66 156,9 Unipetrol -0,29 171
NWR 4,68 131,9 Pegas -0,22 449
ČEZ 4,46 750
Orco 3,61 86
Fortuna 3,02 93,75
Telefonica CR 0,44 387,8

Z pohledu jednotlivých v rámci týdne významných zpráv zmiňme pondělní spekulace o pomoci Itálii ze strany MMF a nalezení společného řešení pro eurozónu pod taktovkou Francie a Německa, které posunulo finanční tituly o řádově 5 % výše. Erste získala 6,2 % v rumunské BCR od tamních investičních fondů, součástí transakce byla emise nových akcií.

V úterý vyslovil šéf Wiener Börse očekávání, že do Prahy by mohla v průběhu roku 2012 přijít dvě až tři nová IPO. Úvod obchodování v Praze poznamenal technický výpadek, SPAD proto zahájil až v 9:50. Glancus Investments ze skupiny Penta se pokusila prosadit zákaz změn ve vedení developera. Soud návrh později odmítl. Od ranního výpadku Praha jen ztrácela, v čele poklesu se 4 % stály KB a KITD.

Středu otevřela zpráva S&P o snížení ratingů 15 klíčových bank v USA a Evropě. Dvě vedoucí čínské banky si naopak polepšily a drží lepší hodnocení, než řada amerických rivalů. Erste získala dalších 6 % v rumunské BCR. Zaplatí hotově a směnou akcií. Souhlas fondu SIF Moldova je významný, protože tento fond se dosud stavěl proti. Jeho souhlas Erste přibližuje ke 100% kontrole v BCR. ČEZ potvrdil, že vyjednává s vládou o podpoře dostavby JETE, bude hledat i jednoho silného nebo několik menších partnerů. Penta převedla svůj 67% podíl ve Fortuně v rámci své skupiny, nyní tak spadá pod její dceřinou společnost se sídlem na Kypru. Pro chod Fortuny se nic nemění. Zatímco dopoledne bylo stagnující, odpoledne nastoupila prudká rally. Důvod – koordinovaná masívní intervence 6 hlavních centrálních bank na dodávání dolarové likvidity na trhy. Výsledek – Erste +7 %, KB, ČEZ, NWR, VIG +4 %.

Ve čtvrtek Praha prošla určitou korekcí, většinu středečních zisků ale uhájila. V plusu se udržely akcie KB, PM ČR a AAA. KB v listopadu nakupovala další vlastní akcie, celkem od srpna již za 575 milionů korun. NWR oznámila, že toto sobotu oficiálně zahajuje práce na polském dole Debiensko, kam postupně investuje zhruba půl miliardy eur.

V pátek Praha dále rozšiřovala zisky a to přes krok agentury Moody’s, která snížila výhled pro český bankovní sektor na negativní. Očekává dopad krize eurozóny na zhoršování aktiv a hospodaření českých bank, vyslovila také obavu o snahu zahraničních matek odčerpávat zdroje z tuzemských bank. Ty jsou ale kapitálově i likviditně velmi silné, jak znovu potvrdila ČNB. Německý list Financial Times Deutschland zaspekuloval nad finančními potřebami skupiny Telefónica, kvůli kterými by údajně měla zvažovat omezení či dokonce prodej aktivit v Brazílii a ČR a některých dalších minoritních podílů. Zprávu okamžitě jako nepodložený nesmysl popřela jak tuzemská Telefónica ČR, tak celá skupiny. Na Erste stanovila HSBC nízkou cílovou cenu 15 EUR (378 Kč), obává se dopadu nově rakouské regulace (navýšení kapitálu, jeho krytí lokálními zdroji na trzích v CEE) i dění na maďarském trhu. V rámci dne i pátek ovládly finanční tituly, které odsunuly do pozadí i ztrát defensivní část pražského SPADu.

Jednotlivé zprávy k tuzemským akciovým titulům naleznete v sekci Akcie ČR.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data