Jim Rogers se domnívá, že názory Marca Fabera na Čínu jsou mylné. Faber má totiž za to, že země možná směřuje k tvrdému přistání, což by mělo po celém světě devastující vliv na komodity. Rogers v e-mailu zaslanému CNBC napsal: „Marc Číně stále nerozumí. V následujících několika letech přijde několik tvrdých přistání, to čínské ale bude ve srovnání s Řeckem, USA a dalšími tím nejméně tvrdým.“ Podle investora v některých částech čínské ekonomiky tvrdé přistání skutečně přijde, v jiných ale bude pokračovat boom.
Na komoditních trzích sice nastane korekce, o devastujícím poklesu se ale hovořit nedá. Rogers konkrétně píše: „Ano, konsolidace na komoditním býčím trhu přijde stejně, jako se dostavuje na jiných trzích. V roce 1987 klesly akcie po celém světě o 40 – 80 %, konec dlouhodobého býčího trhu to ale nebyl.“ Investor také dále drží dlouhé pozice na komoditách.
Podle Fabera však Rogersova sázka není namístě. Rogers podle něho svou reputaci svázal s komoditami, které dlouhodobě doporučuje. A protože se mu nepodařilo vyhnout se propadu jejich cen v roce 2008, drží se dále svého býčího pohledu. Na to Rogers reagoval následovně: „Neustále jsem vysvětloval, že komodity jsem neprodával, protože jsme byli a stále se nacházíme v dlouhodobém býčím trhu. Mé krátké pozice na Citibank, Fannie Mae a dalších investičních bankách a stavebních společnostech a mé dlouhé pozice na japonském jenu mě před poklesy trhů chránily.“
Podle Rogerse je naopak Faber tím, kdo přišel s mnoha špatnými doporučeními včetně toho, že mu naprosto unikl dlouhodobý býčí trend na komoditách, který začal na počátku roku 1999. „Tehdy on a jeho přátelé tvrdili, že čínská ekonomika je vnitřně chaotická a bude taková i nadále. Nadšeni byli pro Rusko a někteří z jeho přátel dokonce z Číny odešli a začali podnikat v Rusku. Všichni víme, jak to skončilo.“
Ve středu minulého týdne pak Rogers krátce komentoval atraktivitu zlata. Zemědělské komodity poskytnou podle jeho mínění v několika následujících letech „lepší ochranu“ než zlato a stříbro, ty jsou ale pravděpodobně hned na druhém místě. Investor však zároveň uvedl, že u zlata očekává korekci, kterou by investoři mohli využít k nákupům. Sám by měl „extrémní zájem“, pokud by cena zlata klesla na 1.200 dolarů za unci. Vedle zlata vlastní Rogers měď, dobře by si podle něho měly vést diamanty a další drahé kameny.
(Zdroj: CNBC)