Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko přijalo zákon, který má zabránit vládě zvyšovat dluh

Slovensko přijalo zákon, který má zabránit vládě zvyšovat dluh

8.12.2011 14:27
Autor: ČTK

Slovenský parlament dnes schválil ústavní zákon, který má pod hrozbou sankcí zabránit vládě a samosprávě výrazně zvyšovat státní dluh. Zástupci koalice a opozice prosadili přijetí normy o rozpočtové odpovědnosti v době dluhové krize eurozóny a po varování mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's, že 15 zemím Evropské měnové unie včetně Slovenska by mohla snížit rating.

Dluhový strop Slovenska bude do konce roku 2017 nastaven v souladu s unijním Paktem stability a růstu na 60 procent hrubého domácího produktu (HDP). Poté se hranice každý rok sníží o procentní bod až na cílových 50 procent. Automatické sankce se v přechodném období začnou uplatňovat už po dosažení hranice 50 procent, kdy bude muset ministerstvo financí navrhnout opatření na snížení dluhu. Po překročení hladiny 53 procent se mimo jiné sníží platy členů vlády. Pokud dluh dosáhne alespoň 55 procent výkonu ekonomiky, zablokuje ministerstvo financí část výdajů státního rozpočtu, vláda nebude moci nakládat se svou peněžní rezervou ani navrhovat navýšení výdajů veřejné správy.

Ještě přísnější postup předpokládá ústavní zákon po dosažení hranice veřejného dluhu odpovídající 57 procentům HDP. V takovém případě bude vláda kromě už zmiňovaných opatření povinna předložit vyrovnaný rozpočet celé veřejné správy. Samosprávy zase nebude moci sestavit své rozpočty se schodkem. Pokud státní dluh dosáhne horní hranici stanovenou zákonem, kabinet požádá parlament o vyslovení důvěry.

Slovenský státní dluh loni dosáhl 41 procent HDP, letos se očekává jeho nárůst na 44,4 procenta výkonu ekonomiky. S dalším zvyšováním podílu dluhu na HDP země se počítá v příštích letech kvůli zpomalení tempa ekonomického růstu a pomalejšího ozdravování veřejných financí.

Zákon o "dluhové brzdě" má také Německo a Polsko, podobnou normu by česká vláda měla projednat do konce roku. Dluhová krize, která zasáhla zejména Řecko a postihla i další země eurozóny, neminula ani Slovensko. Země pod Tatrami kvůli malému zájmu už v listopadu zrušila aukci státních dluhopisů a státní bondy nenabídne ani příští týden.

O opatření na zvládnutí dluhové krize budou diskutovat šéfové států a vlád Evropské unie na nadcházejícím summitu. Ve hře je například posílení rozpočtového dohledu a posílení finanční disciplíny. Francie s Německem, tedy nejvýznamnější evropské ekonomiky, volají po změně unijních smluv. Chtějí také prosadit automatické sankce pro "rozpočtové hříšníky".


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • pozdě
  8.12.2011 19:50

  Vykradené Slovensko už nestačí splácet jen samotné úroky. A co ten samotný dluh? Já bych jim poradil minusový rozpočet :-)))
  Jesse
 • "NÁŠ parlament" ?! prijal.....?!
  8.12.2011 19:47

  Keby správa začal s tým, ŽE NR SR po pripomienkovom konaní - podloženom aspoň všeobčianskou DISKUSIOU, keď už nie "eurostrašiacim REFERENDOM" - a s požehnaním všetkých Slovenských cirkví a ich veriacich & neveriacich tak cirkevníkov, ako aj ateistov - ALE OBČANOV SLOVENSKA, ako ústavných GARANTOV a ich nefiktívnej SPOLUZODPOVEDNOSTI za ich osuda a osudy ich detí a potomkov!!!!Ale tento "náš neparlament s nevládou" a s SRPROVIZÓRIOM, nemajúcom v dejinách odoby - ten sa DOHODOL na Zákone a bez akejkoľvek vnútornej politicko-občianskej garancie, len tak ,: V ZASTÚPENÍ podľa NR SR "zopár milionov kráv a volov" , ktorí už dosť dlhú dobu "ŽERÚ, ako kozy & capi VRBINU, všetky morálno-politické ODVARY politikárčenia na posmech sveta a našich detí a potomkov. BEZ elementárnej POLITICKEJ KULTÚRY & SLUŠNOSTI devastujú svoj národ imitovaním ich nesúrodosti v "objemoch", kzoré sú už národneNESTRAVITEĽNÉ, a budia navonok asi dojem, že AKÁ JE VLÁDNUCA GARNIÚRA SR 2011 - taký je i Slovenský národ 2011?! Verím a dúfam, že takáto SRdiagnóza sa nepovažuje už ani " ZA MORAVOU" za skutočnú, či pravdivú?! Janiga - ešte triezvy TURČAN 8.12.2011
  turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů