Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trestní odpovědnost firem: Od ledna po boku ostatních zemí Evropy

Trestní odpovědnost firem: Od ledna po boku ostatních zemí Evropy

19.12.2011 7:00
Autor: Milan Šperl, KŠB

Vzhledem ke skutečnosti, že zákonodárce zvolil účinnost zákona již od 1.1.2012, opustíme nyní akademické debaty o vhodnosti či potřebnosti nové právní úpravy a zaměříme se postupně na nejpodstatnější ustanovení, která by v žádném případě neměla uniknout pozornosti žádné firmy v České republice.

Jak to bude s příčetností firem?

Zákon o trestní odpovědnosti není žádným samostatným kodexem, jak by se mohl někdo mylně domnívat. Jedná se o zvláštní úpravu vymezující podmínky trestní odpovědnosti firem, tresty a ochranná opatření, která lze za spáchání stanovených trestných činů právnickým osobám uložit. Nová právní úprava zároveň obsahuje i postup v řízení proti firmám, nicméně za podpůrného použití trestního zákona a trestního řádu, nevylučuje-li to takzvaně povaha věci.

Ne vždy je ale tato „povaha věci“ zcela zřejmá. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se orgány činné v trestním řízení vypořádají například s otázkou příčetnosti právnické osoby.

Místní působnost nového zákona je založena na obdobných principech jako trestní zákon, tj. na zásadě teritoriality, registrace, personality, ochrany a univerzality a subsidiární zásady univerzality. Podle zákona České republiky se mimo jiné bude posuzovat trestnost činu spáchaného na našem území právnickou osobou, která má u nás sídlo nebo zde má umístěn podnik nebo organizační složku, anebo zde alespoň vykonává svoji činnost či zde má svůj majetek.

Obrana proti trestným činům zvenčí

Poměrně praktické je ustanovení § 4 zákona, které v prvním odstavci stanoví, že se podle tohoto zákona posuzuje trestnost činu padělání a pozměňování peněz, udávání padělaných a pozměněných peněz, výroby a držení padělatelského náčiní, neoprávněné výroby peněz, teroristického útoku, i tehdy, spáchala-li takový trestný čin v cizině právnická osoba, která u nás nemá sídlo.

Druhý odstavec pak doplňuje, že se podle tohoto zákona posuzuje trestnost činu spáchaného v cizině firmou, která nemá sídlo v České republice, i tehdy, byl-li čin spáchán ve prospěch právnické osoby, která má na území ČR sídlo. Jinak řečeno, při splnění zákonem stanovených podmínek se firmy budou u nás moci domáhat svých práv za situace, kdy proti nim byl spáchán nedovolený čin na území cizího státu.

Z trestní odpovědnosti právnických osob jsou ale výslovně vyloučeny Česká republika jako historicky nejstarší forma právnické osoby a územně samosprávné celky (obce a kraje) při výkonu veřejné moci. Důvodová zpráva k zákonu u České republiky upřesňuje, že se toto vyloučení vztahuje na všechny organizační složky státu. Důvod je zcela zřejmý, stát by vlastně trestal sám sebe.

Také trestní odpovědnost cizích států a mezinárodních organizací, byť to není výslovně v zákoně stanoveno, je vyloučena. Ať už s ohledem na princip suverenity státu či výsady a imunity podle mezinárodního práva.

Politické strany trestně odpovědné budou

Nejspíš je možné dospět k závěru, že z trestní odpovědnosti budou vyloučeny například Nejvyšší kontrolní úřad, Český statistický úřad, Český báňský úřad a mnohé další subjekty, naopak příspěvkové organizace (muzea, školy, nemocnice) či politické strany trestní odpovědnosti podléhat budou.

Pokud jde o rozsah trestní odpovědnosti firem, zákonodárce přijal variantu taxativního výčtu zhruba 80 zločinů a přečinů, u nichž přichází trestní odpovědnost v úvahu. Okruh trestných činů je striktně omezen na ty z nich, u nichž zavedení deliktní odpovědnosti požadují mezinárodní smlouvy a právní předpisy EU. Katalog trestných činů byl rozšířen ještě o daňové trestné činy a některé trestné činy hospodářské a proti životnímu prostředí.

Zákonná úprava obsahuje trestné činy proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství, proti rodině a dětem, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, proti majetku, trestné činy hospodářské, obecně nebezpečné, proti životnímu prostředí, České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci, proti pořádku ve věcech veřejných a trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy. Některé trestné činy v zákoně ale chybí, ač by opomenuty asi být neměly, například zpronevěra, obecné ohrožení nebo křivé obvinění.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC