Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trestní odpovědnost firem: Od ledna po boku ostatních zemí Evropy

Trestní odpovědnost firem: Od ledna po boku ostatních zemí Evropy

19.12.2011 7:00
Autor: Milan Šperl, KSB

Vzhledem ke skutečnosti, že zákonodárce zvolil účinnost zákona již od 1.1.2012, opustíme nyní akademické debaty o vhodnosti či potřebnosti nové právní úpravy a zaměříme se postupně na nejpodstatnější ustanovení, která by v žádném případě neměla uniknout pozornosti žádné firmy v České republice.

Jak to bude s příčetností firem?

Zákon o trestní odpovědnosti není žádným samostatným kodexem, jak by se mohl někdo mylně domnívat. Jedná se o zvláštní úpravu vymezující podmínky trestní odpovědnosti firem, tresty a ochranná opatření, která lze za spáchání stanovených trestných činů právnickým osobám uložit. Nová právní úprava zároveň obsahuje i postup v řízení proti firmám, nicméně za podpůrného použití trestního zákona a trestního řádu, nevylučuje-li to takzvaně povaha věci.

Ne vždy je ale tato „povaha věci“ zcela zřejmá. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se orgány činné v trestním řízení vypořádají například s otázkou příčetnosti právnické osoby.

Místní působnost nového zákona je založena na obdobných principech jako trestní zákon, tj. na zásadě teritoriality, registrace, personality, ochrany a univerzality a subsidiární zásady univerzality. Podle zákona České republiky se mimo jiné bude posuzovat trestnost činu spáchaného na našem území právnickou osobou, která má u nás sídlo nebo zde má umístěn podnik nebo organizační složku, anebo zde alespoň vykonává svoji činnost či zde má svůj majetek.

Obrana proti trestným činům zvenčí

Poměrně praktické je ustanovení § 4 zákona, které v prvním odstavci stanoví, že se podle tohoto zákona posuzuje trestnost činu padělání a pozměňování peněz, udávání padělaných a pozměněných peněz, výroby a držení padělatelského náčiní, neoprávněné výroby peněz, teroristického útoku, i tehdy, spáchala-li takový trestný čin v cizině právnická osoba, která u nás nemá sídlo.

Druhý odstavec pak doplňuje, že se podle tohoto zákona posuzuje trestnost činu spáchaného v cizině firmou, která nemá sídlo v České republice, i tehdy, byl-li čin spáchán ve prospěch právnické osoby, která má na území ČR sídlo. Jinak řečeno, při splnění zákonem stanovených podmínek se firmy budou u nás moci domáhat svých práv za situace, kdy proti nim byl spáchán nedovolený čin na území cizího státu.

Z trestní odpovědnosti právnických osob jsou ale výslovně vyloučeny Česká republika jako historicky nejstarší forma právnické osoby a územně samosprávné celky (obce a kraje) při výkonu veřejné moci. Důvodová zpráva k zákonu u České republiky upřesňuje, že se toto vyloučení vztahuje na všechny organizační složky státu. Důvod je zcela zřejmý, stát by vlastně trestal sám sebe.

Také trestní odpovědnost cizích států a mezinárodních organizací, byť to není výslovně v zákoně stanoveno, je vyloučena. Ať už s ohledem na princip suverenity státu či výsady a imunity podle mezinárodního práva.

Politické strany trestně odpovědné budou

Nejspíš je možné dospět k závěru, že z trestní odpovědnosti budou vyloučeny například Nejvyšší kontrolní úřad, Český statistický úřad, Český báňský úřad a mnohé další subjekty, naopak příspěvkové organizace (muzea, školy, nemocnice) či politické strany trestní odpovědnosti podléhat budou.

Pokud jde o rozsah trestní odpovědnosti firem, zákonodárce přijal variantu taxativního výčtu zhruba 80 zločinů a přečinů, u nichž přichází trestní odpovědnost v úvahu. Okruh trestných činů je striktně omezen na ty z nich, u nichž zavedení deliktní odpovědnosti požadují mezinárodní smlouvy a právní předpisy EU. Katalog trestných činů byl rozšířen ještě o daňové trestné činy a některé trestné činy hospodářské a proti životnímu prostředí.

Zákonná úprava obsahuje trestné činy proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství, proti rodině a dětem, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, proti majetku, trestné činy hospodářské, obecně nebezpečné, proti životnímu prostředí, České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci, proti pořádku ve věcech veřejných a trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy. Některé trestné činy v zákoně ale chybí, ač by opomenuty asi být neměly, například zpronevěra, obecné ohrožení nebo křivé obvinění.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data