Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodeje domů v USA byly od roku 2007 mnohem slabší, než se uvádělo, přiznala revize NAR

Prodeje domů v USA byly od roku 2007 mnohem slabší, než se uvádělo, přiznala revize NAR

21.12.2011 16:40, aktualizováno: 21.12. 17:04
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Skutečný obrázek amerického trhu nemovitostí je horší, než statistiky dosud uváděly. Prodeje existujících domů ve Spojených státech byly mezi lety 2007 až 2010 o 16,7 procenta horší, celkových transakcí s domy tak bylo místo dosud uváděných 17,7 milionu dle revidovaných dat o celé tři miliony méně – 14,7 milionu. V samotném loňském roce 2010 jsou čísla o 15 procent horší, což snižuje celkové číslo realizovaných prodejů na 4,19 milionu z 4,91 milionu domů. Ekonomové přitom za alespoň jakž takž zdravý trh nemovitostí považují ten s 6 miliony a více transakcemi ročně při velikosti trhu USA.

Revizi dat z trhu nemovitostí, o níž se dopředu vědělo, že bude negativní (otázkou bylo jak hodně), zveřejnila Národní asociace zaměstnanců v realitách (NAR). Ta přišla s přiznáním, že část transakcí byla ve statistikách chybně započtena opakovaně. Problém se vedle starších domů týkal i transakcí s domy novými. Sahá zpětně až do roku 2007. 


Americký realitní trh čeká přiznání: Pět let horších, než se vědělo. 2012 rokem obratu?


Data za celý rok 2011 samozřejmě ještě nejsou dostupná, revizemi ale procházejí také. Listopadové údaje ukázaly na meziměsíční růst prodejů existujících domů o 4,0 procenta proti očekávání 2,2 % růstu. Tempo je ale výsledkem právě dat za předchozí měsíce a tedy i říjen. Prodeje do něj byly revidovány na 4,25 milionu z 4,97 milionu. V listopadu číslo o prodejích existujících domů dosahuje 4,42 milionu místo doposud očekávaných 5,05 milionu.

Asociace zaměstnanců v realitách (NAR) již dříve v prosinci přišla s přiznáním. Část prodejů starších domů byla započtena ve statistikách více než jednou, problém postihuje i prodeje nových domů. Ukázala to vlastí revize dat NAR. Problém sahá až do ledna roku 2007, tedy k samému vrcholu trhu. „Všechny prodeje a další související data, která byla reportována od ledna roku 2007, budou zpětně revidována k horšímu. Prodeje byly slabší, než si lidé mysleli,“ uvedl v prosinci mluvčí NAR Walter Malony. „Odhalili jsme, že část údajů na trhu nových domů neměla být započtena, některé prodeje starších realit figurovaly na více seznamech a byly tedy započteny opakovaně,“ dodal. Malony dodal, že NAR vyvinula nový model, který umožní průběžné ověřování dat. Dosud jistotou bylo až sčítání obyvatel, tedy s periodou 10 let.

Hlavní ekonom Lawrence Yun spolu s dnešním zveřejněním opravených dat dodal, že změny se nekonají na úrovni jednotlivých státůa USA, ale na federálních datech. Problém se statistikami trhu nemovitostí totiž nastal právě při agregaci dat na federální úroveň.

Krok NAR nemá mít dopad na vykazované průměrné ceny nemovitostí. Ty podle hlavního ekonoma Freddie Mac Franka Nothafta ještě v USA nenalezly dno a stát se tak má v roce 2012. „Do příštího roku očekáváme ještě pokles o 1 %, v roce 2013 by trh již měl obrátit k růstu o 2 %,“ uvádí ve výhledu Freddie Mac pro realitní trh v USA v roce 2012. Podle Nothafta část států USA již v roce 2011 vykazovala růst realitního trhu a ten bude v roce 2012 pokračovat. Jiné jsou ale zatíženy zejména stresovými prodeji domů, kam patří zejména ty zabavené z nesplácených hypoték. Více robustnosti se dle ekonoma má na trh realit dostavit ve druhé polovině příštího roku. Oživí podle něj stavebnictví a prodeje nových domů.

(Zdroj: NAR, Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
  •  
    21.12.2011 18:40

    Další doklad o podvodných informacích vypouštěných americkými odborníky (čti: podvodníky). Něco o tom se můžete dozvědět i na videu "Ekonomické krize plánovali takto": http://gloria.tv/?media=200055 Myslím, že tito a další "odborníci" by měli zavřít pusu a už ji na věřejnosti nikdy neotvírat. Tento názor může někomu znít až "neslušně", ale podle mě to jednoduše a pouze sedí na danou realitu jak "p*del na hrnec".
    Realista.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data