Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Evropa svou krizi vyřeší do půl roku, zatím je příležitost nakupovat. Rodí se nová alternativa BRIC?

Mobius: Evropa svou krizi vyřeší do půl roku, zatím je příležitost nakupovat. Rodí se nová alternativa BRIC?

21.12.2011 18:28, aktualizováno: 22.12. 9:37

Aktualizováno

V prostředí nejrůznějších zpráv o nadcházející recesi a prognóz hrozících „bouří“ se najde investiční guru, který věci nevidí tak černě. Mark Mobius, šéf investiční společnosti Franklin Templeton, je podle svých slov pro brazilský ekonomický deník Valor Economico přesvědčen o tom, že evropská dluhová krize a její možné důsledky jsou přeceňovány a že obavy investorů se brzy uklidní.

„Evropská krize není ani tak hluboká ani tak strašná, jak si lidé myslí,“ cituje investora deník. Jednotlivé státy jsou podle něj v procesu vyjednávání, která vyžadují svůj čas, a krizi se podaří vyřešit do poloviny příštího roku, kdy tak dojde k nastartování růstu na světových trzích. Mobius nicméně dodal varování, že objem derivátových kontraktů navázaných na dluhopisy evropských zemí v současnosti představuje pro investory riziko.

Mobius není jediný, kdo upozorňuje na význam nadcházejícího roku pro další směřování světové ekonomiky. „První polovina 2012 bude obdobím, které nám naznačí, zda euro přežije,“ domnívá se hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer. Klíčový podle něj bude vývoj v Itálii, respektive zda se novému premiérovi Montimu podaří stabilizovat tamní ekonomiku a nastartovat reformy. Podobná zodpovědnost přitom leží také na řecké administrativě. Mayer je přesvědčen, že ekonomika eurozóny se v první polovině roku nevyhne „hluboké recesi“ a k přesvědčení pesimisticky orientovaných trhů bude pravděpodobně zapotřebí pomoc centrálních bank.

Mobius, dlouho považovaný za průkopníka investic do rozvojových trhů, pro Valor uvedl, že Brazílie je ve „velmi dobré situaci“, přičemž tuto největší jihoamerickou ekonomiku přirovnal ke Spojeným státům – vzhledem k silné spotřebitelské základně a ekonomické diverzifikaci, která zemi poskytuje určitou míru odolnosti pro případ globálního poklesu. Investor se v rozhovoru dotkl také Číny – další ekonomiky ze skupiny označované zkratkou BRIC. Růst čínského hospodářství podle něj bude pokračovat vysokým tempem, obavy však nadále budí možný vznik bublin na realitním trhu.

Mobius jako tradiční investor do emerging markets očekává, že letos relativně horší výkon rychle rostoucích trhů, z nichž investoři couvají v dobách zvýšeného vnímání rizika, bude vykompenzován o to silnějším oživením v příštím roce. Právě takový postoj je důvodem, proč z úst Mobia v těchto měsících není slyšet strach nebo rady k prodeji akcií na rozvojových trzích, ba naopak, jde o to, nakoupit s co největší slevou.

Mobius, který prostřednictvím Templeton spravuje více než 50 miliard dolarů, přitom již vidí další horizont. Jak píše Keith Fitz-Gerald, hlavní investiční stratég serveru Money Morning, trhy BRIC přestávají být pro některé investory sázkou číslo jedna. Ne že by snad patřičné akcie nabízely málo atraktivní výnos, nabízí se však již rychlejší cesta k vyšším výnosům, a to jsou trhy skrývající se pod zatím málo známou zkratkou MINT, tedy Mexiko, Indonésie, Nigérie a Turecko. Nebo N-11, jak je souhrnně s Bangladéší, Filipínami, Pákistánem a několika dalšími kouty zatím méně „civilizované“ části světa, označuje ekonom Jim O’Neill, autor BRIC. Ačkoli zmíněné zkratky zatím nesvítí z předních stran médií, právě tyto ekonomiky v současnosti rostou rychleji, než by se předpokládalo, a mohou se tak pravděpodobně těšit na brzký investiční boom, píše Fitz-Gerald a podotýká, že k podobnému závěru již docházejí velké investiční domy včetně Goldman Sachs, Fidelity nebo HSBC. Končí tedy dekáda BRIC a navazuje dekáda MINT?


(Zdroj: CNBC, Money Morning)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data