Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Závany schizofrenie

Závany schizofrenie

16.1.2012 18:31

Olivier Blanchard ve svém hodnocení minulého roku uváděl, že „finanční investoři jsou schizofrenní ohledně fiskální konsolidace a růstu. Reagují pozitivně na zprávy o fiskální konsolidaci, pak ale reagují negativně na to, že vede k pomalejšímu růstu“. Ekonom pak dodal, že „není potřeba nějak velkých multiplikátorů na to, aby konsolidace a následný nízký růst rizikové spready dluhopisů zvýšila namísto toho, aby je snížila“.

Pokud se ECB podaří eliminovat část krize spojené s likviditou, dominantním tématem nejen tohoto roku v Evropě bude fiskálně-(ne)růstová spirála. Výsledky snah o snižování rozpočtových deficitů u zadlužených ekonomik shrnuje první graf, oranžově je cíl, šedě skutečnost:

schizo1


Někde se tedy daří, někde ne. Záleží zejména na Itálii a Španělsku, ve druhé zemi přišlo zklamání, v první ne. Ale tam jsme teprve na začátku zmíněné spirály.

Co se týče schizofrenních reakcí, zdá se mi, že na zpočátku trhy naprosto propadly tomu, čemu dnes již bez pochyb můžeme po krugmanovsku říkat pohádky o důvěře. Tedy pohádky o tom, že úsporná opatření zvýší důvěru, investice a spotřeba pak stoupnou natolik, že vyváží fiskální kontrakci. Historické příklady tohoto ojedinělého jevu byly charakterizovány monetárním uvolněním, oslabujícím kurzem a spíše čipernou globální ekonomikou. Pohádka tak zůstává pohádkou.

Ani ekonomické těžké váhy a studie nemají jasno v tom, nakolik a jak rychle je možno v současné situaci v Evropě vůbec deficity utahováním snížit. Domnívám se tak, že trhy nemají jasno už vůbec. Po pohádkovém období tak operujeme v „reálu“ – v návalech sebenaplňujících se averzí a náklonností k riziku. Vidíme pak mimo jiné i velmi zajímavé jevy. Například minulý týden zamířily rizikové spready Španělska a Itálie dolů. Stejným směrem se ale vydaly německé i americké bondy.

schizo2

(Zdroj: Bloomberg)

Pokud zůstaneme u předpokladu určité racionality a vyloučíme exotičtější vysvětlení, můžeme uvedené zajímavé chování popsat jako klesající obavy z defaultů, ale zároveň rostoucí obavy z recese (z její hloubky a délky) a/nebo snahu o útěk do bezpečí. Námitkou ale může být samozřejmě opět to, že čím hlubší recese, tím větší pravděpodobnost oněch defaultů, takže i toto vysvětlení by mělo vratší nohy. Pokud by ovšem trhy nepočítaly s tím, že defaultům zabrání ECB (eliminuje „likvidní“ stránku problému), hluboké recesi ale ne. Ten závan schizofrenie tu ale stále je (a to jsem do grafu nedal akciový trh – viz např. „Medvědi neusnuli...“). Otázkou zůstává, co je v tomto závanu „skutečné“ a co „se jen zdá“.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    17.1.2012 10:04

    Mě už to s prominutím připadá jako Matrix. Zřejmě se jedná o ustrnutí před jistým pádem z 20. patra. Teď je jen otázka času, komu rupnou nervy jako prvnímu, což ovšem nikdo nechce být, protože vejde do dějin jako ten, co to celé způsobil. Wir kennen unsere Pappenheimer....
    DeGuise
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data