Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna již mnoho možností nemá

Eurozóna již mnoho možností nemá

13.02.2012 18:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Obnovení důvěry v eurozóně závisí na její schopnosti dosáhnout růstu ekonomiky a zvýšení konkurenceschopnosti zemí na její periferii. Fiskální utahování ale recesi prohloubí a do úvahy tak musíme brát možnost restrukturalizace dluhů, možnost odchodu některých zemí z měnové unie a dokonce i její rozpad.

Kvůli finanční krizi se jasně ukázaly nesrovnalosti a nerovnováhy, které se v eurozóně hromadily od chvíle jejího vzniku. Podle našeho názoru nezajistí její institucionální stabilitu nic jiného než věřitel poslední instance a proticyklický fiskální mechanismus, který by absorboval šoky. Nebo může místo něho dojít k vytvoření mechanismu sdílení rizika, který by představovaly například eurodluhopisy.

Vedení eurozóny se zaměřuje na fiskální cíle a limity, tento přístup je ale bez odpovídajícího uvolnění politiky v přebytkových zemích příliš restriktivní. Evropské dohody navíc ECB brání v tom, aby plnila roli věřitele poslední instance bez omezení. A vydání eurodluhopisů je myslitelné až na samém konci politické integrace, která nepřijde dříve než za několik let. Pro některé slabší země to je příliš pozdě na to, aby se vyhnuly restrukturalizaci dluhů a odchodu z eurozóny. U Řecka by tento vývoj mohl nastat již letos. I otevřené spekulace na německé politické scéně ukazují, že postoj k odchodu Řecka se mění.

Hlavními možnostmi jsou prudké oslabení eura, agresivní implementace strukturálních reforem na nabídkové straně ekonomiky či vnitřní devalvace. ECB zastává v porovnání s jinými centrálními bankami jestřábí postoj a devalvace eura tak v prostředí globálních snah o oslabování měn není pravděpodobná. Výsledky strukturálních reforem by nebyly patrné dříve než za deset let. A cesta deflace je kvůli averzi přebytkových zemí k inflaci potenciálně neúnosná, protože změny na periferii by svou politikou nikdo nevyvažoval. Důvěru v celý projekt společné měny navíc podkopává nedostatečná kapacita pro podporu velkých členských zemí, jako jsou Itálie a Španělsko.

Pokud nemá odchod z eurozóny vyvolat chaos, musí být prioritou zastavení nákazy před dalšími slabými články. Ty představují zejména Itálie a Španělsko. Proto se musí záchranná kapacita eurozóny navýšit a podpora musí být poskytnuta i bankovnímu systému. Země, která bude odcházet, musí přikročit k organizované restrukturalizaci dluhu a řízenému měnovému kurzu. I tak ale budou zbylé země eurozóny čelit možnosti obrovských kapitálových ztrát. K tomu se přidávají ztráty z obchodu, které přinese vznik nového konkurenta.

Odcházející země zase čelí snížení hodnoty úspor a aktiv, potenciálnímu odlivu vkladů z bank, zmrazení depozit, omezení toku kapitálu a hrozbě inflace vyvolané oslabující měnou. Tyto náklady se musí zvažovat jako alternativa k dlouhodobé stagnaci a poklesu životního standardu v případě, že by země zůstala v eurozóně.

Na trhu je již nyní patrné přesouvání vkladů směrem k jádru eurozóny či do zahraničí. Údajně dochází i k tomu, že společnosti z periferních zemí přesouvají svá ředitelství do jádra měnové unie a bohatí jednotlivci nakupují aktiva mimo eurozónu. Dá se očekávat, že s prohlubující se recesí bude tento útěk do bezpečí nabírat na intenzitě.

(Zdroj: EconoMonitor, Elisa Parisi-Capone z RGE)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
10:00Ranní káva Jana Bureše: Je oživení v roce 2021 v ohrožení? Právě online
9:55Disney propustí 28.000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
9:11Trigema Real Estate Finance a.s. - Neauditovaná účetní závěrka z 30.6.2020
9:11Rozbřesk: Turecko a Maďarsko stále v jednom forexovém košíku, favoritem po debatě Biden?
8:58Britská ekonomika, zužovaná dopady koronaviru, je po 11 letech v recesi
8:52Philip Morris ČR v pololetí meziročně zvýšil tržby, ze zisku mu ale ubrala opatření kolem koronaviru
8:49Konfrontační prezidentská debata může brát ráno akciím vítr z plachet  
8:14Trump a Biden se střetli v chaotické a konfrontační debatě
5:54Natixis: Investuje se stále více, ale produktivita je v útlumu. Proč?
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a