Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výklad zákona se změní ve váš prospěch? Neradujte se, nižší daň to hned neznamená

Výklad zákona se změní ve váš prospěch? Neradujte se, nižší daň to hned neznamená

22.02.2012 6:00
Autor: Jan Černohouz, KSB

Představme si, že znění určitého daňového zákona pro dané zdaňovací období umožňuje více výkladů. Taková situace není výjimečná. Daňový subjekt se rozhodne pro výklad zákona, který pro něj přestavuje pro případ daňové kontroly bezpečnější variantu. A to i přesto, že to pro něj není nejvýhodnější možnost a že s použitým výkladem nesouhlasí. Správce daně vyměří daň na základě podaného daňového přiznání, neboť sám použitý výklad zastává, případně se ani výkladovými otázkami nezabývá. Nebo, ještě častěji, z povahy údajů uvedených v daňovém přiznání se ani nemůže o konkrétním výkladu a postupu poplatníka dozvědět.

Nová situace, chabé možnosti

Za nějakou dobu však daňový subjekt obdrží například odborné stanovisko daňového poradce, které se přiklání k výkladu, jenž je pro něj příznivější. Daňový subjekt se rozhodne nový výklad použít a snížit svoji daňovou povinnost, a to jak za minulá zdaňovací období, tak i do budoucna. V daňovém řádu jej však čekají překvapení, na která z dřívější právní úpravy není připraven.

První, co daňový subjekt zcela jistě napadne, je, že podá dodatečná daňová přiznání za všechna zdaňovací období, která jsou ještě pro dodatečné vyměření daně otevřena. Z daňového řádu však zjistí, že je oprávněn podat dodatečné daňové přiznání na daň nižší, než je poslední známá daň, jestliže vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které nasvědčují tomu, že daň byla stanovena v nesprávné výši. Potíž je však právě v tom, že změna ve výkladu zákona není považována za novou skutečnost a již vůbec ne za nový důkaz. Je tedy možné, že správce daně řízení o takovém dodatečném daňovém přiznání zastaví.

Dodatečné daňové přiznání tedy nemusí vést ke kýženému výsledku. Má daňový subjekt jiné prostředky, které může využít? Pomohou mu opravné či dozorčí prostředky? Ani tady nevypadá situace růžově.

Odvolání nepřipadá v úvahu. Daňový řád jej výslovně nepřipouští v případech, kdy správce daně daň vyměří v souladu s podaným daňový přiznáním, což je náš případ. Mimořádný opravný prostředek, kterým je návrh na obnovu řízení, je také nepoužitelný. Podmínkou pro obnovu řízení je totiž mimo jiné to, že vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které nemohly být bez zavinění příjemce rozhodnutí nebo správce daně uplatněny v řízení již dříve a mohly mít podstatný vliv na výrok rozhodnutí. To jsme však v podobné situaci jako u dodatečného daňového přiznání. Změna ve výkladu zákona není novou skutečností nebo důkazem.

Co tedy zbývá? Nařízení přezkoumání rozhodnutí, které se řadí mezi dozorčí prostředky správy daní. Daňový subjekt může podat správci daně podnět k nařízení přezkoumání rozhodnutí o vyměření daně v původní výši dle řádného daňového přiznání. V tomto podnětu by daňový subjekt měl popsat důvody, které jej v podání podnětu vedou, tzn. především důvody pro změnu výkladu zákona. Přezkoumání rozhodnutí nařizuje správce daně nadřízený tomu, který ve věci rozhodl v posledním stupni. Na přezkoumání rozhodnutí však nemá daňový subjekt právní nárok.

Správce daně tedy může nabýt přesvědčení, že podnět není důvodný a nevyhoví mu. V takové případě však nevydá žádné rozhodnutí, a daňový subjekt tak ani nemá možnost se odvolat. Proti takovému postupu správce daně může podat nejvýše stížnost. Pokud daňový subjekt bude mít za to, že stížnost nebyla řádně vyřízena, může požádat nejblíže nadřízeného správce daně, aby prošetřil způsob jejího vyřízení.

Pokud by daňový subjekt bez výsledku vyčerpal veškeré výše uvedené možnosti, bude velice obtížné dosáhnout snížení původní daňové povinnosti. Jak je patrné, problematické bude již pouhé zahájení příslušného daňového řízení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data