Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Meredith Whitney: Nadměrná finanční regulace uzavírá úvěrový trh americké střední třídě

Meredith Whitney: Nadměrná finanční regulace uzavírá úvěrový trh americké střední třídě

22.2.2012 16:49, aktualizováno: 22.2. 16:56

Aktualizováno

Bankovní analytička Meredith Whitney, která v uplynulých dvou letech několikrát bila na poplach před zadlužením jednotlivých států USA a hrozbou hromadných defaultů států a měst v řádu stovek miliard dolarů, přišla s novým varováním. Nadměrná regulace finančního sektoru vede k vytlačování americké střední třídy, čímž postupně dojde k tomu, že nejdůležitější skupina spotřebitelů se ocitne mimo bankovní systém, uvedla dnes v rozhovoru pro CNBC.

Přístup středně-příjmové skupiny Američanů k úvěrům se podle analytičky postupně zužuje a představuje jednu z hlavních překážek, jimž současná ekonomika čelí. Příčinou je ponaučení bank z finanční krize, jehož důsledkem je citlivější vnímání rizik a uplatňování přísnějších podmínek při poskytování úvěrů domácnostem. Pomyslná ručka váhy se tak vychýlila druhým směrem od předkrizové situace – pro spotřebitele je nyní obtížné dosáhnout na půjčku a jeden z motorů ekonomického růstu tak ochlazuje, míní zakladatelka a prezidentka poradenské společnosti Meredith Whitney Advisory Group.

Data o vývoji americké ekonomiky obavy analytičky zatím nepotvrzují – maloobchodní tržby podle posledních čísel od začátku roku rostly a například jeden z největších maloobchodníků Macy’s vykázal za poslední čtvrtletí loňského roku silný růst tržeb. Podle Whitney však mohou být tato data zavádějící, protože nezachycují právě pokles spotřeby střední třídy. „Svým způsobem jde o chybný ukazatel spotřebitelského chování, říká-li, že všichni spotřebitelé si polepšili. Nezaznamenali jsme skutečný růst mezd, pouze pozorujeme pokles dosažitelných úvěrů pro mainstreamového zákazníka,“ řekla.

Tento trend může vést k vyššímu zájmu o krátkodobé půjčky (často jištěné následující výplatou mzdy) poskytované institucemi na okraji finančního systému. Problém přitom není tak aktuální u spodní třídy spotřebitelů, kteří se v podstatě nesvezli na vlně boomu realitního sektoru a následně v takové míře nedoplatili na prasknutí bubliny, jejich úroveň spotřeby tak zůstává více méně stejná.

Whitney není první, kdo varuje před „nadměrnou“ regulací finančních institucí. Prominentní analytik Rochdale Securities Dick Bove vydal obdobné varování již v polovině roku 2010. V prosinci téhož roku analytička Meredith Whitney přišla s prognózou, že 50 až sto amerických států či měst spěje k sérii defaultů, jejíž náklady vystoupají až na stovky miliard dolarů. V loňském roce toto stanovisko potvrdila s tím, že očekávání defaultů nelze zasadit do konkrétního časového kontextu, může však k němu dojít prakticky „přes noc“. V listopadu se Whitney chystá vydat knihu svých předpovědí s názvem „Downgraded: Why the Next Economic Crisis Will Be Local“.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data