Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když si pleteme příčiny a důsledky krize v eurozóně…

Když si pleteme příčiny a důsledky krize v eurozóně…

1.3.2012 16:25
Autor: Redakce, Patria Online

Podle Paula Krugmana je primární problém eurozóny monetárního rázu. Na svém blogu píše, že zavedením společné měny bez institucí, které by umožnily její fungování, Evropa v podstatě znovu objevila slabiny zlatého standardu. Tedy stejné slabiny, které vyvolaly a prodlužovaly Velkou depresi. Pokud by země na periferii měly stále svou vlastní měnu, k obnově konkurenceschopnosti by použily její devalvaci. Svou měnu ale nemají a to znamená, že je čeká dlouhé období vysoké nezaměstnanosti a bolestivé deflace. Jejich dluhová krize představuje jen důsledek tohoto vývoje, protože utlumená ekonomika znamená rozpočtové deficity, a deflace dluhovou zátěž zvyšuje.

S tím, že eurozóna byla od počátku chybným konceptem, souhlasím. Tedy i s tím, že Evropu tíží strukturální monetární problém. K tomu se však přidává ještě cyklický vývoj, který můžeme vidět na následujícím grafu. Červeně je vyznačen vývoj veřejného dluhu k nominálnímu HDP eurozóny a modře odchylka nominálního HDP od trendu nastaveného v letech 1995 – 2006:

krize

Obrázek ukazuje, že ECB nedokázala během krize stabilizovat a obnovit nominální výdaje na očekávanou úroveň, kterou můžeme odhadnout na základě historického trendu. To přineslo devastující následky, protože nominální produkt se v současnosti nachází hluboko pod dřívějšími úrovněmi, kdy si dlužníci brali úvěry s pevně danými podmínkami stanovenými v nominálních hodnotách. Dlužníci na straně veřejného i soukromého sektoru pak nejsou schopni splácet dluhy, čímž dochází k fiskální krizi.

Neschopnost splácet dluhy znamená také růst rizikových prémií u zadlužených zemí; to obratem zvyšuje jejich dluhovou zátěž. Intenzita fiskální krize potom roste a nyní je mylně považována za příčinu problémů eurozóny. Následkem toho se pak jako vhodné řešení jeví fiskální utahování a úspory. Skutečným řešením je ale snaha ECB o zvýšení nominálních příjmů na dřívější hodnoty.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data