Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpět k hrozivě harmonické „rovnováze“

Zpět k hrozivě harmonické „rovnováze“

2.3.2012 18:03

Globální ekonomika je z hlediska toku zboží a financí rozdělena na dvě části: Na ty, co vyrábějí více, než spotřebují, a na ty, kteří se chovají opačně. Tedy zhruba na Čínu, Německo a spol. vs. USA, periferii eurozóny a spol.

Přiřazovat k tomuto chování jedněch či druhých nějaké morální plusy či mínusy je dosti ošemetné už proto, že do sebe neoddělitelně a jin-jangově zapadají. To ale neznamená, že tato harmonie nemá náchylnost k tomu, projevit se nám ne zrovna příjemným způsobem – tedy krizí. Proto se již pár let hovoří o tom, že by bylo dobré otupit hrany, trochu zvýšit úspory v USA a naopak spotřebu v Číně.

Jak se nám v tomto ohledu vede? Věnujme pozornost následujícímu grafu. Červeně je míra úspor domácností v USA. Ta až do poloviny bájného roku 2007 trendově mírně klesala na velmi nízké úrovně. Aby ne, když světovou ekonomiku táhly víkendy amerického spotřebitele trávené v supermarketech. S krizí úspory prudce rostou, na počátku roku 2009 ale opět přichází obrat dolů. V podstatě zrcadlově se chovají modře zobrazené maloobchodní tržby. A investor by měl věnovat pozornost zejména tomu, že zrcadlově se od roku 2003 chová i americký akciový trh, vyznačený zeleně. V principu tedy: Když se v USA nespoří, akcie jdou nahoru, když se spoří, trh klesá.

zpět


Uvedený obrázek je i demonstrací konfliktu mezi krátkodobými a dlouhodobými cíly. Můžeme být potěšeni tím, že úspory po krizi zase začaly klesat, americký spotřebitel se aktivuje a stejně s ním i akcie (s fůrou vzájemně se umocňujících spirál a spirálek). Celý tento proces je totiž klíčový pro snížení vysoké nezaměstnanosti v USA.

Zároveň je ale jasné, že se uvedeným vývojem, mohutně podporovaným i Fedem, vracíme možná až do bodu nula, respektive do bodu mínus jedna, protože fiskální situace se na výchozí úroveň jen tak nedostane. S radostí tak možná míříme k hrozivě harmonické „rovnováze“ z před několika let.

Co je alternativou? Tolikrát probírané přehození, či utlumení polarit mezi Čínou a USA, kdy Čína zvýší svou spotřebu, USA zvýší exporty a sníží dovozy. Což je evidentně proces spíše na desetiletí, než na roky. V nejlepším případě se tak bude světová ekonomika úspěšně prokousávat směrem k tomuto cíli. A během tohoto prokousávání bychom mohli být na pozoru před tím, abychom se příliš radovali z kroků zpět.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data