Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Směna řeckého dluhu: Většina řeckých bank kývla, část penzijních fondů odmítla. SocGen i KB řekly ano

Směna řeckého dluhu: Většina řeckých bank kývla, část penzijních fondů odmítla. SocGen i KB řekly ano

7.3.2012 9:44, aktualizováno: 7.3. 14:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

K výměně řeckých státních dluhopisů se zatím přihlásilo šest největších řeckých bank a většina penzijních fondů, oznámilo řecké ministerstvo financí. Mezi těmi se ale našli i odpůrci. Do směny přistoupí nově Unicredit, Rabobank, portugalská Banco BPI či italská Generali, podpoří ji Societe Generale, kladné rozhodnutí představenstva přidala také tuzemská Komerční banka. Podle posledních informací dosud přislíbilo účast v PSI 30 soukromých investorů, ovládajících 39,3 % či 81 mld. EUR z dluhu, který lze do směny zahrnout.

Výměna státních dluhopisů za nové s nižší nominální hodnotou a delší dobou splatnosti je zásadní komponentou druhého záchranného úvěru pro Řecko. Podle jednoho z bankéřů řecké banky drží dluhopisy, které podle plánu mohou být vyměněny za nové, v objemu 40 miliard eur. Celková nominální hodnota dluhu určená pro výměnu činí 206 miliard eur a Řecko doufá, že se mu podaří získat souhlas s dobrovolnou výměnou od držitelů 90 procent tohoto dluhu. Věřitelé se mají přihlásit k výměně do 8. března, 21:00 GMT.

S výměnou dluhopisů souhlasí osm až devět řeckých penzijních fondů, čtyři ji odmítly. Mezi odpůrci výměny jsou penzijní fondy novinářů, policie, zaměstnanců v hotelových službách a živnostníků. Celkem vlastní tyto fondy dluhopisy za dvě miliardy eur, podporu směně vyjádřily naopak penzijní fondy vlastníci dluhopisy za 2,7 mld. eur. Ministr financí Venizelos odmítajícím fondům pohrozil výrazně horšími podmínkami, než je tomu v případě zapojení do dobrovolné směny.

Směny řeckého dluhu se zúčastní druhá největší francouzská banka Societe Generale. Také dceřiná česká Komerční banka později potvrdila rozhodnutí představenstva se do výměny držených řeckých dluhopisů zapojit (podrobnosti v článku zde). Zapojení do směny dále potvrdily Generali, Rabobank a Unicredit. SocGen ke konci roku 2011 disponovala řeckou expozicí v rozsahu 1,06 mld. EUR vůči vládním dluhopisům. U Generali to bylo 2,95 mld. EUR, u UniCredit 540 mil. EUR.

Dvanáct bank, pojišťoven, správců majetku či hedgeových fondů v řídícím výboru bankovní lobby Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), dohromady ovládajících cca 20 % privátně drženého řeckého dluhu, uvedlo již v pondělním prohlášení, že se budou podílet na výměně. Jde například o francouzskou BNP Paribas, německou Commerzbank či řecké National Bank of Greece a Alpha Bank.
Následně pak IIF uvedla, že další věřitelé jsou připraveni na směnu přistoupit. Mezi těmi jsou například (a oficiálně tak učiní později) pojišťovny Allianz SE a Axa SA, CNP Assurances, německá banka Deutsche Bank AG, řecká EFG Eurobank Ergasias SA, fond Greylock Capital Management, banky ING Bank a Intesa Sanpaolo SpA. Z 32členného věřitelského výboru vedeného IIF zbývá již pouze německé Landesbank Baden- Württemberg vyslovit jasnou podporu směně.

V rámci dohody o oddlužení soukromí držitelé dluhopisů vymění své znehodnocené státní dluhopisy za nové s nižší nominální hodnotou, delší dobou splatnosti a nižšími úrokovými sazbami. Na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů soukromí investoři ztratí 53,5 procenta. Celková ztráta má být až 74 procent. Po výměně dluhopisů by se státní dluh Řecka měl snížit ze současných zhruba 350 miliard eur o více jak 100 miliard eur.


(Zdroj: Bloomberg, AP, DPA, čtk, Kathimerini,E15)


Váš názor
 • Groteska nebo tragédie??
  7.3.2012 12:46

  Cituji : Ministr financí Venizelos odmítajícím fondům pohrozil výrazně horšími podmínkami, než je tomu v případě zapojení do dobrovolné směny. Dlužník vyhrožuje věřiteli a je to nazýváno "dobrovolná" výměna. Co se teda musí stát aby EU milostivě přistoupila na přesný název tohoto stavu "bankrot" a byly splatné CDS?Musí použití tohoto názvu nejprve schválit ÚV KS EU?Nebo musí Řecko vyhlásit válku drzým neodbytným věřitelům požadujícím svoje peníze?Zkuste někdo vyhrožovat bance , že když bude zlobivá vrátíte jim jen 50% hypotéky.Je mi z toho na zvracení. EURo?? NIKDY!!!!!!!!!!!
  nugisek
 • CDS
  7.3.2012 11:52

  Některé penzijní fondy jsou zřejmě zajištěny (třeba přes správcovskou společnost) pomocí CDS, takže proč by měnily takhle blbě? Anebo spíše někdo, kdo může ovlivnit správu těchto fondů, má nakoupen balík těchto CDS a jen čeká, kdy mu spadne BALÍK do klína. To spíše, to mi na ten dnešní Trh více sedí...
  Pája 2
  • Re: CDS
   7.3.2012 11:59

   Copak nerozeznáš, jak se tunelují penzijní fondy? Máš pravdu v tom, že jsou "zajištěné", ale většinou pouze penězi svých klientů. Managementu fondu prd záleží na budoucí výši důchodu klienta. Toto je model, na který všichni čekali. Fond odepíše ztráty a odměnou za to dostanou nové dluhopisy splatné až za 30 let. No a management si za takovou úspěšnou operaci vyplatí navíc tučné prémie. Jakoby to nikdo neznal... Že nebude díky tomu na vyplácení důchodů, to nikoho nezajímá !! ČR to čeká taky.
   Jesse
 • v překladu:
  7.3.2012 10:12

  části penzijním fondům to zaplatí jejich budoucí důchodci. Ti budou radostí skákat z oken, až se dozví, že si díky své velkorysosti nekoupí už ani jednu láhev Metaxy :-)) Mohou být na sebe hrdí...
  Jesse
  • Re: v překladu:
   7.3.2012 10:28

   Řecký stát bude část ztrát penzijních fondů kompenzovat tím, že jim přesune podíly ve státních podnicích.
   tk69
   •  
    7.3.2012 11:50

    To budou mít důchodci radost, až budou vlastnit zavřené fabriky :-)
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data